Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Zuzana Smatanová: "Najlepšie sa mi tvorí, keď mám depku"

Zuzana Smatanová: "Najlepšie sa mi tvorí, keď mám depku"

01.07.2015 - 09:30 | redakcia

Slovenská hudobníčka Zuzana Smatanová sa v súčasnosti zameriava na tvorbu nových piesní, ktoré by sa mohli objaviť na jej ďalšom albume. V rozhovore pre agentúru SITA 31-ročná interpretka uviedla, že termín vydania novinky si nestanovila a tak jej to aj vyhovuje. Taktiež prezradila, čo ju najviac inšpiruje.


"Priebežne pracujem na nových skladbách, ktoré by sa mohli objaviť na novom albume. Zatiaľ však neviem, kedy vyjde. V súčasnosti sa nachádzam v úplne inom tvorivom období, než v akom som bola pred troma či štyrmi rokmi. Vtedy som si povedala, že idem písať a písala som. Teraz je to úplne naopak. Nedokážem pracovať pod tlakom. Počúvam samú seba, nechávam to plynúť a je to skvelé," prezradila Zuzana Smatanová.

"Na to, aby som dokázala niečo vytvoriť, potrebujem vypustiť zo života okolitý svet, a to najmä mobil, internet či televíziu. Vtedy prídem na to, kto naozaj som. Takže po pracovných povinnostiach, ktoré ma teraz čakajú, nabehnem na tento systém. Pretože hlavným zdrojom inšpirácie sú moje pocity z rôznych podnetov, ktoré musia cezo mňa prejsť a potom o nich môžem niečo napísať. A to chce pokoj a ticho."

Rodáčka z obce Súľov-Hradná sa pre inšpiráciu rada vracia do prírody. "Možno to znie ako klišé, ale obyčajné prechádzky po prírode v sebe majú obrovské čaro a dávajú mi energiu. Som totálne prírodný človek, za čo vďačím asi aj tomu, že som vyrastala na dedine, kde bolo úplne prirodzené vybehnúť niekam do prírody, sama či s kamarátmi. V meste by som asi definitívne zakotviť nemohla. Mesto je pre mňa šialenstvo. V prírode sa akýmsi spôsobom vyčistím, príroda má to svoje čaro," dodala.

Zuzana Smatanová, 2015

Namiesto kamarátok má "bútľavú vŕbu" v  hudbe

Priznala tiež, že tvorba jej ide ľahšie, keď ju niečo trápi: "Najlepšie sa mi tvorí, keď mám depku. Vtedy sa vo mne otvoria sféry, ktoré sa len tak samé od seba neotvoria. V podstate som introvert, ale vyhovuje mi to, pretože z toho čerpám. Ak ma niečo trápi, nemusím sa vyrozprávať kamarátkam, ani také nemám, ale napíšem o tom pieseň. Vo veselých chvíľach mi naozaj málokedy niečo napadne. Keď ma niečo trápi, zrazu mám bohatší vnútorný život."

Speváčka taktiež prezradila, že je dôležité zaznamenať si nápad hneď, ako príde. "Na hudbe ma baví čakať na chvíľu, keď sa dobrá hudba spojí s dobrým textom. Len takéto piesne prežijú. Príkladom je napríklad hit Voda, čo ma drží nad vodou kapely Elán, v ktorej sa spojila výborná melódia s výborným textom. Môže sa to stať, keď šoférujem či umývam riady, jednoducho si ten nápad musím hneď zaznamenať, pretože ak by som to neurobila, už sa nikdy nevráti," objasnila.

K novému singlu vlastnoručne vyrába náramky

Nový album by mal obsahovať tiež najnovšiu pieseň V dobrom aj v zlom, ku ktorej speváčka ponúkla aj videoklip. "Prvý náčrt textu V dobrom aj v zlom pochádza ešte z roku 2013. Text som si potrebovala prežiť, pretože sa mi už osvedčilo, že ak si piesne prežijem vo vnútri, dám potom do nich viac zo seba, čo je prirodzené a dobré. Niekoľkokrát som sa k piesni vracala, až som ju nakoniec dokončila a tento rok v apríli priniesla do štúdia Mareka Rakovického. Mala som o nej veľmi jasnú predstavu, vedela som, že chcem nový zvuk, nové aranžmány. S Ivanom Jombíkom som potom dorábala mix a s celkovým výsledkom som spokojná," vyhlásila.


Speváčka pri príležitosti nového singla pripravila sériu náramkov, ktorých výroba je pre ňu v poslednom období príjemným relaxom. "Keďže vyrábam kožené náramky pre fanúšikov s názvami mojich pesničiek už rok, prirodzene mi popri písaní novej skladby napadlo vyrobiť novú sériu s názvom V dobrom aj v zlom. Je v tom krásna symbolika, lebo páry, alebo naozajstní priatelia si môžu navzájom darovať náramok, ktorý je malým dôkazom toho, že to s láskou a dôverou k tomu druhému myslia vážne, nech sa deje čokoľvek," vysvetlila Zuzana Smatanová.

Náramky môžu fanúšikovia vidieť aj v klipe V dobrom aj v zlom, v ktorom účinkuje reálny pár mladých ľudí. "Vyrobila som dokonca aj špeciálnu svadobnú sériu náramkov, ktorá je aj priamo vo videoklipe na rukách Rudyho aj Sašky. Chcela som, aby láska v klipe bola autentická, preto v ňom neúčinkujú herci, ale ozajstní ľudia. Dnešné vzťahy medzi ľuďmi sú veľmi krehké a je výnimočné, že pár spolu vydrží v dobrom aj v zlom. Neplatí to len v partnerskom vzťahu, ale aj v priateľstve, v rodine..." vysvetľuje Zuzana Smatanová.

Ako dodáva, doteraz bol najväčší záujem o náramky s nápismi Nech sa deje, čo sa má, Čo má prísť, príde, Stačí si priať alebo Nezabudnem. "K výrobe náramkov si vždy sadnem, keď mám voľný deň medzi koncertami. Je to pre mňa úžasná forma relaxu a dokážem pri tom sedieť aj do noci. Stáva sa však, že sa k výrobe dlhšie nedostanem kvôli pracovným povinnostiam a fanúšikovia musia na objednané náramky čakať. Som vďačná, že vedia byť trpezliví a počkajú," dodáva speváčka.

náramky "V dobrom aj zlom" od Zuzany Smatanovej

V Ďuricovi našla hudobne spriaznenú dušu

Okrem piesne V dobrom aj v zlom bude novinka obsahovať aj spoločnú skladbu s Adamom Ďuricom s názvom Miesta. Hudobníčka tiež potvrdila, že chystá ďalšiu spoluprácu, meno interpreta však zatiaľ nechce prezradiť. Na nových skladbách by rada opäť pracovala s Marekom Rakovickým, ktorý je známy aj ako spevák a gitarista kapely Lavagance. "Na jeseň budem hosťovať na turné Adama Ďuricu, na ktoré sa veľmi teším. Zaspievame spolu duet Miesta, ktorý tiež produkoval Marek Rakovický. Pamätám si, keď sme s Adamom koncertovali na mojom veľkom halovom turné v roku 2010. Vtedy som si ho zavolala ako hosťa ja a teraz sme si to vymenili," uviedla.

"S Adamom nás spája muzikantské nasadenie. Na Slovensku máme dosť interpretov, ktorí sú radi v médiách, ale chýba im to pravé muzikantské srdce a Adam je presne ten typ, ktorý nemá rád toto 'pretŕčanie sa'. Okrem tohto máme spoločný aj záujem o skutočnú hudbu, koncertovanie, skladanie či fanúšikov. Ide do toho srdcom. Celú kariéru si buduje veľmi dôsledne, až sa mu podaril prvý veľký hit. Je to úprimný chalan, s ktorým sa dokážem baviť o hocičom, najmä však o hudbe," dodala muzikantka, ktorá v súčasnosti rada počúva najmä smooth jazz. Medzi jej obľúbené interpretky patria napríklad aj Diana Krall, Tori Amos či Fiona Apple.

Všetky podrobnosti a lístky na turné Adama Ďuricu a Zuzany Smatanovej nájdete na Predpredaj.sk.


Zuzana Smatanová odštartovala hudobnú kariéru po tom, čo sa v roku 2003 stala víťazkou autorskej hudobnej súťaže Coca-Cola PopStar. Na konte má albumy Entirely good (2003), Svet mi stúpil na nohu (2005), Tabletky odvahy (2007), Live (2008), Gemini (2009), Dvere (2011) a výberovku Momenty 2003 - 2013 (2013). Spolupracovala aj so skupinami Desmod a IMT Smile. Je držiteľkou šiestich Zlatých Slávikov v kategórii Speváčka roka (2005 - 2010) a množstva ďalších ocenení. Ako sama povedala, hudba si ju našla sama.

"Na strednej škole som premýšľala, že pôjdem študovať prírodné vedy, biochémiu či prírodovedu. Moja krstná je chemická laborantka a veľmi ma bavilo s ňou v práci tráviť čas. Ja som blíženec a tí sú tvoriví, takže, ak by som sa nestala hudobníčkou, cestou by ma určite postretlo niečo tvorivé. Som síce vyštudovaná učiteľka, ale nešla by som to robiť. Mám totiž pocit, že mám rozvíjať seba a nie niekoho iného. Bolo by mi to asi na príťaž. Možno by som sa venovala výtvarnému umeniu. Hudbu som vlastne ani nikdy nechcela robiť, jednoducho ma stretla. Jednoducho sa to stalo. Asi to takto malo byť, tak to tak aj beriem, plávam," uviedla speváčka, ktorá sa počas leta ukáže na množstve festivalov. Dovolenku zatiaľ nechystá. 

TIP: Pripomeňte si najdôležitejšie momenty hudobnej kariéry Zuzany Smatanovej

Zdroj: SITA + Propaganda House (časť o náramkoch)
Foto: Martin Ferenčík (titulná fotografia a náramky), SITA/Ján Slovák (1. fotografia v článku)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti