Hovorí, že je veľmi prísna nielen na seba, ale aj na ľudí, s ktorými hudbu tvorí. Keďže odjakživa spolupracuje s tými najlepšími, očakáva kvalitu. "Občas mi niekto pošle pár textov, ale ja už naozaj nemôžem spievať o romantickej prvej láske," tvrdí Beáta Dubasová, ktorá v polovici mája vstúpila do klubu šesťdesiatnikov. Pri pohľade na ňu a rozhovore s ňou by ste jej však tipovali nižší vek.

V aktuálnej tvorbe už vyhľadáva iné témy, no jej hity spred viac ako troch dekád dôverne poznajú aj mnohí z tých, ktorí si prvou veľkou láskou práve prechádzajú. Pohľad do publika na čoraz mladšiu generáciu dievčat a žien Beátu Dubasovú pochopiteľne teší. "Mám pesničky, ktoré pretrvali desaťročia, čo viac si môžem priať?," zamýšľa sa. Tie najznámejšie, vrátane jednej novinky, aktuálne vychádzajú na vinylovej kompilácii Vráť mi tie hviezdy (XII najväčších hitov).

V rozhovore sa dozviete:

  • ktoré obdobie svojej kariéry považuje za najúspešnejšie a v čom ju zrejme už nik neprekoná,
  • kedy jej najviac pomohla odevná priemyslovka, ktorú vyštudovala,
  • prečo ponechala výber piesní na vinylovú platňu na Juraja Čurného, 
  • z akého dôvodu sa pri skladaní nových piesní obracia na osvedčené mená,
  • o kom má zákaz rozprávať do médií,
  • aký má vzťah k sociálnym sieťam a ku ktorej z nich má najbližšie,
  • čo si želá do ďalších rokov života,
  • ale aj to, čo si myslí o portáli Hudba.sk.

Beáta Dubasová na krste LP Vráť mi tie hviezdy Zdroj: TASR - Dano Veselský
Beátka, o vás sa hovorí, že ste jednou z najviac "v pohode" a naozaj príjemných osobností na Slovensku. Čím to je, že s vami sláva ani rokmi nezamávala?

Neviem povedať, či nezamávala, to by museli o mne povedať iní ľudia. Ja sa snažím byť príjemná a rovnaká ku všetkým ľuďom a robiť si poctivo svoju prácu.

Museli ste na svojom mediálnom obraze cielene pracovať, to znamená čo a ako (od)komunikovať s médiami, alebo všetka tá pokora a nadhľad vychádza z vašej prirodzenej povahy?

Od určitého času pociťujem a vnímam, že som oveľa slobodnejšia nielen vo vyjadrovaní, ale vo všetkom. Z hlavy si vedome vypúšťam preč negatívne myšlienky i veci, ktoré ma vlastne iba zaťažujú a ja ich aj tak neviem vyriešiť a ani nijako ovplyvniť. Som na scéne už 40 rokov, mám už určité skúsenosti, zažila som všeličo a takmer nič ma už neprekvapí. Som ale neskutočne vďačná priaznivému osudu, ktorý ma sprevádza na tejto mojej ceste.

Ako sa vám podarilo udržať si súkromie a nemať za sebou žiadne bulvárne kauzy, hoci žijete na očiach verejnosti už viac ako štyridsať rokov?

Žijem najlepšie, ako viem. Mám v sebe nastavené vnútorné, súkromné hranice, za ktoré už média nepúšťam, no zároveň ani veľmi nič neskrývam. Žijem vyše 32 rokov v manželstve s tým istým mužom, spievam, koncertujem, teším sa z každého dňa. To ma vnútorne napĺňa a dáva mi životnú energiu.

Ja som narodená začiatkom osemdesiatych rokov, vaše skladby sme si doma spievali, milovali vás všetci. Kto sú dnes vaši poslucháči? 

Tí, ktorí sú mojimi fanúšikmi už od mojich začiatkov, ale rokmi postupne pribúdajú aj ďalšie – mladšie generácie. Vidím to aj na mojich koncertoch, keď so mnou spievajú večné dievčatá všetkých vekových kategórií.

Pamätáte si, kedy ste začali brať hudbu skutočne vážne? Mali ste predsa len blízko aj k móde, dizajnu. 

Hudba bola pre mňa od malička vždy na prvom mieste, ale móda, kozmetika, také tie ženské veci, ma bavili tiež. Urobila som radosť mame a vyštudovala som Odevnú priemyslovku, aby som mala remeslo v ruke. Neprekážalo mi to, práve naopak. Nesmierne mi to v živote pomohlo nielen v začiatkoch, keď som si šila takmer všetko sama, ale aj dnes občas niečo rada vytvorím, upravím.

Ako vnímate vyjadrenia na vašu adresu, že ste legendou slovenskej populárnej hudby?

Necítim sa absolútne legendou. To som sa len dostala do skvelej spoločnosti legiend Janka Lehotského, Pala Hammela a Vaša Patejdla v koncertnom projekte Legendy, kde s nimi spolu účinkujem. Je to veľmi príjemná spolupráca, všetci sú ku mne neskutočne milí, zábavní a galantní. Teším sa vždy na tieto naše občasné stretnutia na pódiu.

Pred pár dňami ste oslávili krásne okrúhliny. Ak sa obzriete späť v čase, môžete byť spokojná? Ktoré doterajšie obdobie života považujete vy za to najúspešnejšie, a ktoré vás najviac naučilo? 

Zrejme najúspešnejšie pre mňa boli 80. roky. Myslím si, že som mala šťastie a bola v správnom čase na správnom mieste. Pre mňa to bolo najlepšie obdobie hudby, prišli syntetizátory a hudobne sa otvorili veľké dvere možností. Využila som to, pretože som v tom čase spolupracovala s tými najlepšími, ktorí tu boli a doteraz aj sú. Naopak, na dvojročné obdobie Covidu sa snažím navždy zabudnúť. Nikdy predtým som taký pocit ničoty a zúfalstva nezažila a dúfam, že viac ani nezažijem. 

Jedným z vašich najväčších hitov je skladba Vráť mi tie hviezdy. Do akej miery sa šťastná hviezda podieľa na úspechu umelca? Vieme predsa, že niekedy talent a drina nestačia.

Vráť mi tie hviezdy je tak trochu zázračná pesnička, ktorá má práve 30 rokov. Napriek tomu, že nikdy nemala žiadny videoklip, je úspešná. Poslucháči i mladé speváčky si ju našli samy, a to na mojom Modrom albume. To je pre speváka najväčšie zadosťučinenie, že jeho pesničky stále žijú.

Autorom hudby je Robo Grigorov, text napísal Juraj Žák a producentom a aranžérom bol Vašo Patejdl. Sama som si na Modrý album vedome vyberala viacerých spolupracovníkov, ktorých som na spoluprácu oslovila. Producentsky to zastrešoval Vašo Patejdl. Som rada, že to takto vyšlo. Modrý album bol úspešný, dnes sa už nedá nikde zohnať.

Oslava vašich narodenín bola spojená aj s krstom vašej vôbec prvej vinylovej kompilácie. Prečo až teraz?

Narodeniny sa mi prelínali s vopred naplánovanými koncertami, aj som ich chcela osláviť v súkromí s rodinou, aj sme si museli byť istí, že LP Vráť mi tie hviezdy bude už naozaj na Slovensku k dostaniu. Všetko to vyšlo podľa predstáv mňa a Opusu, ktorý mi toto milé  prekvapenie v podobe vinylovej výberovky pripravil. 

Nájdeme na nej najväčšie hity, vrátane skladieb Sme také, aké sme, Dievča z reklamy, Účesy, Za dverami mojej izby a ďalších. Zaujímala by ma reflexia na tieto texty po rokoch. Napríklad, na aký účes ste si nikdy netrúfli, no túžili ste po ňom? A čo sa najčastejšie dialo za dverami vašej izby?

Myslím, že som v 80. rokoch vyskúšala s vlasmi celkom dosť a na základe toho vznikla aj táto pesnička. Všetky tie našuchorené trvalé, ktorými som sa zapísala, mi už nikto neodpára! (smiech) Text piesne Za dverami mojej izby zostane tajomstvom už navždy, keďže textár Roman Spišiak je už zopár rokov v textárskom nebi.

Za desiatky rokov na scéne ste poskytli už nespočetne veľa rozhovorov. Ja som si však zadala vaše meno do vyhľadávača a ľudí najviac zaujíma: Beáta Dubasová – deti, manžel, syn. Ak by ste sa mali ku každému z týchto výsledkov vyhľadávania vyjadriť iba jednou vetou, ako by znela?

Vidíte, hneď som to aj skúsila hľadať a mne vyšlo ako aktuálne najhľadanejšie slovo "vek". (smiech) Ľudí zaujíma, ako žijeme, chcú mať prehľad, to je pre mňa určite lepšie, ako o sebe nič nenájsť. V manželstve žijem so zvukárom Andrejom Andrašovanom už 32 rokov a máme syna Adama. O ňom mám zákaz hovoriť, tak to aj dodržím. Má právo na svoj vlastný život.

Pri príležitosti vydania vášho nového LP napísal Juraj Čurný naozaj krásnu recenziu. Vy ste mu poďakovali za citlivý výber piesní. Zhodli ste sa na všetkých alebo ste túto časť ponechali výlučne na ňom?

Nechala som to úplne na ňom – už po mojich predchádzajúcich skúsenostiach s výberovkou to bolo pre mňa ťažké. Možno to znie ako klišé, ale pesničky sú fakt ako moje deti, žiadna sa nedá opomenúť! Juraja poznám roky, v tomto má moju dôveru a dôkladne pozná moju tvorbu. (úsmev)

Juraj Čurný o nahrávke povedal: "Vychutnajte si esenciu jej doterajšej tvorby v tom nádhernom a osvedčenom vinylovom formáte – vybrať platňu z obalu, položiť ju na tanier gramofónu, umiestniť prenosku na začiatok, pohodlne sa usadiť a ďalej... Už len podľa vlastných predstáv. Som presvedčený, že je čo vychutnávať." Ako sa najradšej zoznamujete s novou hudbou vy?

No ja vás teraz pochválim, pretože veľmi často sa o novej hudbe dozviem práve z vášho portálu Hudba.sk. Teší ma, že existujete a jednoznačne pomáhate slovenskej hudbe aj nielen začínajúcim umelcom, ale takisto nám, ktorí sme už na scéne zopár rokov. Čítam vaše rozhovory, recenzie, správy, rada si vypočujem nové pesničky či pozriem klipy. Mne osobne ale chýba nejaký televízny program, ktorý by sa zaoberal slovenskou hudbou všetkých žánrov.

Záverečnou piesňou na vinyle je Pierko pravdy, ktorej autormi sú vaši dlhoroční spolupracovníci Ľuboš Zeman a Vašo Patejdl. Dali by ste priestor i začínajúcim autorom/básnikom a alebo najradšej vsádzate na istotu? 

Pierko pravdy vzniklo po 30 rokoch od našej ostatnej spolupráce a som rada, že ju aj niektoré rádia hrajú, mám na ňu výborné ohlasy. Čo sa týka spolupráce so začínajúcimi autormi, je to možné, ale ja sama som veľmi prísna na seba a robila som, aj robím s tými najlepšími, takže očakávam určitú kvalitu. Občas mi niekto pošle pár textov, ale ja už naozaj nemôžem spievať o romantickej prvej láske, atď. Dnes tu je veľa dobrých spevákov, ktorí vzišli z rôznych súťaží, no kvalitných textárov a skladateľov je žiaľ pomenej. Priebežne aj nahrávam nové piesne, avšak na koncertoch publikum chce počuť známe, overené hity. Takto to majú všetci speváci, ktorí sú na scéne už zopár rokov. Ale nesťažujem sa, som za ne vďačná.

Aký má Beáta Dubasová vzťah k sociálnym sieťam?

Celkom pozitívny, na Facebooku som už pomerne dlho, na Instagrame menej. Mám aj svoju webovú stránku. Oceňujem, že mám možnosť sama informovať mojich fanúšikov o nových pesničkách, koncertoch, kde sa môžeme vidieť, zaspievať si a podobne. Občas si moje správy aj fotky preberú  rôzne noviny, ale viem, že ak dám niečo takto verejne von, musím s tým počítať. Mám tam skalných fanúšikov, ktorí vedia o mne a mojej práci takmer všetko. Som si vedomá, že bez dobrých, verných fanúšikov a publika nikto nemá šancu zotrvať na scéne dlho. 

Je ešte niečo, čo ste si ako neoddeliteľná súčasť slovenského šoubiznisu a hudobnej scény nesplnili?

Myslím, že doteraz bol osud ku mne veľmi prajný. Mám pesničky, ktoré pretrvali desaťročia, čo si viac môžem priať? Prajem si jediné, aby som bola zdravá. Potom všetko ostatné zvládnem. 

A na záver - aké vás čaká leto? Je vaša vinylová novinka spojená i s koncertovaním? Kde vás môžeme vidieť najbližšie?

Leto budem mať také miešané, pracovné aj oddychové. Koncertujem sama, s dídžejom na oldies párty alebo s výbornou kapelou Panama Music band, ktorá ma doprevádza. Teším sa na publikum napríklad v Zemianskych Kostoľanoch, v Tisovci, na Zámku v Pezinku, v Poprade...

Autorka: Danka Šoporová