Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Na slovíčko s hviezdami Legendy Tour 2021: Dubasová, Hammel, Lehotský, Patejdl (rozhovor)

Na slovíčko s hviezdami Legendy Tour 2021: Dubasová, Hammel, Lehotský, Patejdl (rozhovor)

02.07.2021 - 10:30 | Danka Šoporová

"Zatiaľ sme len zohratý kolektív, uvidíme, čo bude po dvoch týždňoch," hovorí s nadhľadom sebe vlastným Pavol Hammel. Koncertná šnúra s názvom Legendy Open Air Tour 2021, ktorá štartuje už tento víkend, však napokon potrvá oveľa dlhšie. Pre veľký záujem totiž pribudli augustové koncerty v ďalších slovenských mestách. Dohromady je ich tak už sedemnásť.


Slovenské hudobné legendy vyrážajú na spoločné turné! - tak znie podtitul podujatia Legendy Open Air Tour 2021, ktoré už o pár dní odštartuje v Humennom a postupne sa do polovice júla presunie smerom na západ desiatkou ďalších slovenských miest. To však nie je všetko a len nedávno do zoznamu koncertov pribudlo ďalších šesť zastávok, ktoré štvorica stálic slovenskej scény absolvuje v auguste. 

Rovnako šesť je aj otázok, na ktoré nám odpovedali Beáta Dubasová, Pavol Hammel, Janko LehotskýVašo Patejdl. Vieme už, že na koncertoch, ktoré sa uskutočnia pod holým nebom v priestranných amfiteátroch či v exteriéroch slovenských hradov a kaštieľov, zaspievajú svoje najväčšie a nesmrteľné hity ako Medulienka, Vráť mi tie hviezdy, Ty, ja a môj brat (Sklíčka), Ak nie si moja či Mopedová. Teraz sa však dozviete aj to, s akými pocitmi vyrážajú na dlho očakávané koncerty či koho z domácej scény by ešte medzi seba prijali do partie.

V názve vášho blížiaceho sa turné je slovo Legenda. Čo pre vás konkrétne tento pojem znamená?

Beáta Dubasová:
Ja sa určite necítim byť legendou. Nemám na to ešte ani vek, aj keď profesionálne som na scéne už 36 rokov. Na druhej strane, tiež už nepatrím k najčerstvejšej zelenine, ako by povedala Zdenka Studenková. Legendy sú pre mňa práve títo moji traja kolegovia: Janko, Paľo a Vašo, s ktorými sa stretneme na spoločnom turné a ktorí jednoznačne patria k česko-slovenskej hudobnej špičke. 

Pavol Hammel: K tomuto pojmu legenda, keď sa pridá, že žijúca, tak je to určite fajn pocit.  

Janko Lehotský: Zatiaľ som iba GENDA a neskoršie, keď už budem bez zvukového záznamu, potom budem LEGENDA.

Vašo Patejdl: Ja osobne slovo legenda nemám moc rád. A ešte menej pojem "žijúca legenda". Pripomína mi to totiž fakt, že takéto označenie sa veľmi často spája s vekom. Musíte dosť dlho a úspešne žiť, aby ste sa stali legendou. Neviem, či som niekedy počul spojenie "mladá legenda". Na druhej strane to ale chápem ako určité ocenenie spoločnosti za to, čo som za doterajší život urobil. 

V rámci avizovaného turné sa už čoskoro všetci štyria stretnete na jednom pódiu. Ak by ste však mohli medzi sebou privítať ešte jednu ľubovoľnú speváčku či speváka, kto by to bol a prečo? 

Beáta Dubasová: Prví, ktorí mi napadli, sú Peter Lipa, Marika Gombitová, Meky Žbirka, Peter Nagy. To sú pre mňa ľudia, ktorí zanechali výraznú stopu na našej česko-slovenskej scéne. No celkom určite je ich oveľa viac.

Pavol Hammel: Ja by som si pokojne prizval aj Jennifer Lopez, ale neviem či by aj ona chcela.

Janko Lehotský: Z mojej hudobnej garáže by to bol Meky a Marika.

Vašo Patejdl: Tých by bolo určite niekoľko a asi by som ťažko vyberal. Zo Slovenska by určite medzi nás zapadol napríklad Peter Nagy, z Čiech by som si rád zaspieval s Mariou Rottrovou.

Skúste si spomenúť a prezradiť nám zaujímavú príhodu, ktorá sa vám viaže minimálne na jedného kolegu, s ktorým už zakrátko vystúpite na koncertoch.

Beáta Dubasová: Mám rada takú ľahkosť žitia Paľa Hammela. Keď sa s ním niekde príležitostne stretnem na spoločnom pódiu a rozčuľujem sa nad nejakými technickými nedostatkami, alebo mi možno niečo esteticky na pódiu prekáža, tak on vždy mávne rukou a povie: "Beátka, to neškrab". Tým povie všetko a potvrdí tým i známu pravdu, že ak nejde o život... (úsmev)

Pavol Hammel: S Janom Lehotským máme posledné roky záľubu vo výtvarnom umení, takže sa stretávame občas i na výstavách našich diel.

Janko Lehotský: Paľo Hammel, keďže on má pohotové myslenie, ktoré je vždy trošku iné. Je to na ľahké zamyslenie. A pravda sa ukáže obďaleč.

Vašo Patejdl: S Palim Hammelom som sa už stretol na rôznych akciách, na rôznych miestach. Nedávno sme spolu hrali na oslavách narodením nášho kamaráta v slávnej pražskej pivnici U zlatého tygra, ktorú v minulosti navštívili aj Bohumil Hrabal, Václav Havel či Bill Clinton. A keďže to bolo len pre pozvaných hostí, na ulici sa zhromaždil dav ľudí, ktorí spievali spolu s nami, síce zadarmo, ale bez piva... (smiech)

Podľa čoho ste vyberali repertoár skladieb, ktoré zaznejú na koncertoch? Sú to najobľúbenejšie hity fanúšikov, vaše osobné srdcovky, prípadne piesne, ktoré sú takmer zabudnuté a bolo by fajn si ich pripomenúť?

Beáta Dubasová: Všetci sme vyberali také pesničky, ktoré ľudia poznajú, majú radi a aj vlastne od nás očakávajú. Viem, že niekomu iste budú chýbať aj iné naše známe veci, ale na pódiu sme štyria a museli sme dodržať nejaký časový harmonogram. Okrem svojich pesničiek, zaspievam si aj duety s každým z kolegov. Je to pre mňa zaujímavé a teším sa to.

Pavol Hammel: Vybral som aj osobné srdcovky, ale taktiež dnes už "zľudovelé" skladby.

Janko Lehotský: Tým, že začíname na východe, sú to ta-hity a postupom času sú to hity. No ja mám evergreeny, tie vydržia aj v zahraničí. Viete, anglický názov.

Vašo Patejdl: Pri samostatných koncertoch je medzi známe a osvedčené skladby možné zaradiť aj novinky, prípadne nie príliš "ohraté"  skladby. V tomto prípade sme zvolili postup - vybrať od každého interpreta to najlepšie z najlepšieho. Pôjde vlastne o také "Best of". Všetky naše najväčšie hity.

Na pódiu vystúpite štyria a strávite spolu pomerne dlhý čas. Má každý z vás, celkom prirodzene, v tejto zostave svoju špecifickú rolu? 

Beáta Dubasová: Myslím si, že ideme každý za seba, ale zároveň všetci spoločne s jediným úmyslom: zabaviť diváka a zároveň baviť sa spolu s ním, užiť si to. Ja to tak robím na každom koncerte celý život, v tomto smere sa pre mňa nič nemení. Každý z nás má za tie roky vybudované svoje publikum. My štyria sme na jednej spoločnej vlne a dúfam, že aj naši fanúšikovia, ktorí prídu za nami do amfiteátrov.

Pavol Hammel: Zatiaľ sme len zohratý kolektív, uvidíme, čo bude po dvoch týždňoch.

Janko Lehotský: V prvom rade sme fotogenická skupinka, ktorá sa sem i tam ľahkovážne usmieva.

Vašo Patejdl: Úlohy sme si nejak špeciálne nedelili. Zvolili sme heslo mušketierov: "Všetci za jedného, jeden za všetkých".

Konkurencia je zrejme niečo, čím sa umelci s vašimi skúsenosťami a renomé ani veľmi netrápia. Svojich favoritov ale pravdepodobne máte. Kto zo súčasnej generácie hudobníkov by mohol kráčať vo vašich šľapajach a vystúpiť povedzme na Legendy Open Air Tour 2051?

Beáta Dubasová: Na to je veľmi ťažko teraz odpovedať, aby sa hneď náhodou aj niekto neurazil. Ako sa hovorí: "Najlepšie to potvrdí čas". Držím palce všetkým muzikantom, ktorí to nevzdali, vydržali aj po tomto určite najťažšom pandemickom roku a vstávajú z popola hrať aj spievať ďalej. Pretože láska k hudbe a umeniu je pre nich mocnejšia než čokoľvek iné.

Pavol Hammel: Určite sa nájdu aj dnešní štyridsiatnici, ktorí budú mať čo zaspievať aj o tridsať rokov, no asi bude príliš rýchlo meniaca sa doba a tým i záujem publika.

Janko Lehotský: Mal by mať cítenie bluesového charakteru a robiť si hudbu, ktorá rozcíti toho druhého - či už hudobníka alebo poslucháča. Skrátka, preniesť hudobný ekzém z pódia do hľadiska, veď hudba je buď jedlá alebo nejedlá.

Vašo Patejdl: Na túto otázku neviem odpovedať, priznám sa, že nemám veľký prehľad o súčasných mladých hudobníkoch. Rádiá hrajú väčšinou zahraničných spevákov, skupín a zopár svojich obľúbencov. Skoro celá hudba sa premiestnila do internetového priestoru, čím vzniká obrovská konkurencia. Každá prípadná budúca legenda to bude mať nesmierne ťažké.

LEGENDY Open Air Tour 2021:

4. 7. - Humenné, Amfiteáter
5. 7. - Zemplínska Šírava, Amfiteáter
6. 7. - Svidník, Amfiteáter
7. 7. - Košice, Amfiteáter
8. 7. - Spišský hrad
10. 7. - Zlaté Moravce, Amfiteáter
11. 7. - Senec, Amfiteáter
12. 7. - Pezinok, Amfiteáter
13. 7. - Trnava, Amfiteáter
14. 7. - Nitra, Nitrianský hrad
16. 7. - Sereď, Amfiteáter

5. 8. - Hlohovec, Amfiteáter Pánska záhrada
6. 8. - Malacky, Kaštieľ
9. 8. - Skalica, Františkánska záhrada
16. 8. - Východná, Amfiteáter
17. 8. - Banská Štiavnica, Amfiteáter
18. 8. - Detva, Amfiteáter

Vstupenky:  

Autorka: Danka Šoporová
Foto: PR


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti