Severskú nespútanosť, radosť z hudby a neuveriteľný energetický náklad nám už zajtra (4.4.) prinesie šestica muzikantov z Nórska. Kvelertak vystúpia v bratislavskom Majestic Music Clube spolu s krajanmi Sibiir a slovenskou svorkou ČAD na čele s charizmatickým Pištom Vandalom.

Hlavné hviezdy večera vo svojej hudbe umne mixujú metal, punk, rock’n’roll a hardcore. Takže ak sa chcete poriadne spotiť pri poctivej škandinávskej tvrdej hudbe, je táto akcia ako stvorená pre uskutočnenie vašich chúťok! Ale ešte predtým si dajte náš rozhovor so spevákom kapely Kvelertak Erlendom Hjelvikom.

Pred pár dňami začalo vaše jarné turné, ako ste s ním zatiaľ spokojní?

Prvé mestá boli skvelé. Užívame si naše vlastné šou aj koncerty s Metallicou, zažívame to najlepšie z oboch svetov!

S Metallicou máte asi polovicu koncertov. Ako k tomu došlo, že si vás vybrali za predkapelu? Bolo to pre vás prekvapenie alebo je to niečo, čomu ste sami nejako napomohli?

Už sme im predskakovali pred pár rokmi, takže sme vedeli, že nás majú radi. Mimo toho aj sám James Hetfield bol párkrát na našich koncertoch. Neviem celkom presne, ako sa to stalo, že si nás vybrali opäť, ale minulý rok som sa na nich chystal v Kodani a bohužiaľ museli zrušiť koncert, lebo James Hetfield mal zapálené hrdlo. Tak som namiesto toho išiel na párty pre ľudí, ktorí s nimi pracujú, lebo jeden človek z ich tímu ma tam pozval. Bola to zábava. A celý večer za mnou chodili rôzni ľudia z ich crew, že by bolo skvelé, keby sme s nimi opäť išli na turné a ja na to, "veľmi radi, sme pripravení kedykoľvek!". O dva týždne neskôr sme dostali ponuku, takže to bolo naozaj milé prekvapenie.

Počul som, že James Hetfield je vašim fanúšikom, bol na koncerte Kvelertak už v roku 2013 v San Franciscu. Tam ste sa prvýkrát stretli a odvtedy ste boli v kontakte?

Áno. Nehovoríme spolu nejak pravidelne, ale občas sa ukáže na našom koncerte a aj počas turné sa zastaví a príde s nami pokecať. Všetci členovia Metallicy sú veľmi priateľskí a pohodoví chlapi, sú k nám naozaj milí.

Ako na vašu šou reagujú ich fanúšikovia?

Prekvapivo dobre, zdá sa mi, že sú dosť otvorení inej hudbe. Myslel som, že v dave bude oveľa viac zamračených tvárí, ale s radosťou môžem povedať, že sa im Kvelertak páči.

Aký je podľa teba najväčší rozdiel medzi hraním ako predkapela pre obrovské davy na štadiónoch a hraním vlastných klubových koncertov? Pravdepodobne ste teraz najkompetentnejšia kapela na svete na zodpovedanie tejto otázky.

Sú to dve odlišné beštie, ale obidve sú veľká zábava. Keď hráme na obrích pódiách, snažím sa robiť trochu väčšie pohyby, lebo musíš myslieť aj na ľudí, ktorí sú ďaleko vzadu. Klubové šou sú o niečo intenzívnejšie a cítiš ten bližší kontakt s publikom, my robíme aj stagediving a podobné srandy. Bavia ma obe tieto koncertné polohy a je to veľmi fajn, keď sa to strieda ako na tomto turné. Je to dobrá skúsenosť a prax.

Čo pre teba život na turné znamená všeobecne? Čo si na tom užívaš najviac a čo je najdepresívnejšie?

Najviac si užívam samotné hranie! A je tiež super, že si môžeme takmer každú noc pozrieť skvelé kapely ako Metallica. Najdepresívnejšie je byť ďaleko z domu a od ľudí, ktorých milujem.


Videl som nejaké surreálne fotky s vypchatou sovou na tvojej hlave. Používaš ju na každom koncerte? Ako sa stala súčasťou imidžu kapely? Je za ňou skrytý nejaký špeciálny význam?

V poslednom čase sovu po dlhšej pauze opäť používam veľmi často. Od vydania nášho ostatného albumu mám ale novú, viac sci-fi masku. Sova je s nami od začiatku, je to náš maskot. Je to tajomný nočný tvor, rovnako ako naša kapela!

Vaša tvorba je veľmi eklektická a nie je ľahké ju opísať. Bol to váš zámer od začiatku, robiť hudbu, ktorá presahuje bežné žánrové škatuľky? Ktoré kapely vás najviac ovplyvnili?

Nebola to nejaká vedome cielená vec, myslím, že to začalo tým, že sme spolu s Bjartem (gitarista Bjarte Lund Rolland, pozn. red.) počúvali množstvo hudby a chceli sme mať kapelu. Na začiatku sme boli dosť inšpirovaní blackmetalovými kapelami, ktoré hrajú viac rockovo, ako napríklad Satyricon na albume Volcano alebo Enslaved na Isa, a tiež hardcore a metalovými kapelami ako Totalt Jävla Mörker a Entombed. Náš zvuk teda vznikol celkom prirodzene a odvtedy sa stále vyvíja. Dnes je už nemožné spomenúť všetky skupiny, ktoré nás ovplyvnili, každý z nás počúva rôzne veci.

Tak daj aspoň jednu. Ktorá je tvoja momentálne najobľúbenejšia kapela?

The Good The Bad and The Zugly nedávno vydali fantastický album s názvom Misantropical House. Mali by ste ho počuť!

Aké sú tvoje inšpirácie mimo hudby? Čo ťa fascinuje?

Inšpirujú ma filmy, knihy, hudba, umenie, príroda, folklór, mytológia, atď. Väčšinou ma zaujímajú temnejšie a viac tajomné témy, v nich stále hľadám veci, z ktorých môžu vzísť dobré nápady a texty.

Aké sú tvoje obľúbené filmy alebo režiséri?

John Carpenter, David Cronenberg a Sam Raimi sú dosť vysoko na mojom zozname. Milujem tiež filmy natočené podľa kníh Stephena Kinga, dokonca aj tie zlé sú dobré.


Ako vašu hudbu ovplyvnilo Nórsko? Škandinávska príroda, kultúra a tradície sú veľmi silné a z nášho pohľadu je to určite jeden z dôvodov, prečo je toľko veľa originálnych a úspešných severských kapiel.

Príroda, folklór a severská mytológia majú veľký vplyv na našu hudbu. A ako som už spomenul, veľmi nás inšpirovali tunajšie blackmetalové kapely, takže môžem len súhlasiť.

Vaše texty sú v nórčine, takže pri väčšine z nich (k niektorým nájdete anglické preklady, pozn. red.) nevieme, o čom vlastne spievate. Obľúbené témy si už naznačil, ale zaujímalo by ma ako dôležité sú pre teba ako poslucháča texty?

Je to rôzne, ale vždy to vnímam ako pozitívny bonus, keď má skladba dobrý text. Dokáže ma ešte viac vtiahnuť do hudby.

Väčšina škandinávskych kapiel, ktoré prerazia na medzinárodnom poli, má anglické texty. Prečo ste sa rozhodli spievať v materinskom jazyku, ktorému málokto vo svete rozumie? Očakávali ste, že sa vám podarí uspieť v zahraničí? Zdá sa, že kým pre mnohé kapely je nórčina prekážkou, vo vašom prípade je to výhoda.

Mne to skrátka znie prirodzenejšie a robí to náš zvuk unikátnejším. A v podstate sme si ani nikdy nemysleli, že by našu hudbu počúval niekto mimo Nórska (nehovoriac o koncertovaní a vydávaní na globálnej úrovni), takže nám dávalo zmysel spievať v rodnom jazyku. Myslím, že sme tým získali výhodu "Rammstein-efektu", kde nórčina dopĺňa atmosféru hudby.

Kde okrem Nórska cítite najväčšiu fanúšikovskú podporu, kde sa vám hrá najlepšie?

Nemecko je pre nás skvelé na koncertovanie, lebo je veľké a máme tam množstvo fanúšikov. No samozrejme aj Nórsko je skvelé a našťastie zisťujeme, že fanúšikov máme naozaj všade.

Čoskoro to zistíte aj na Slovensku, bude to váš prvý koncert u nás. Čo o našej krajine viete? Viete napríklad, že momentálne zažívame celkom turbulentné časy?

Ak mám byť úprimný, neviem toho o Slovensku veľa. Ani som nepočul o jeho problémoch, ale dúfam, že čokoľvek to je, dopadne to pre vás dobre. Už sa tešíme na Bratislavu!

Koncert sa uskutoční v stredu 4. apríla v Majestic Music Clube. Najskôr sa predstaví Sibiir (19:45), potom ČAD (20:45) a napokon Kvelertak (22:00).

Vstupenky:  Predpredaj.sk


Autori: Renat Khallo, Patrik Marflák (s nápadmi na otázky pomohol aj Tomáš Danišovič)
Foto: Facebook.com/Kvelertak