Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Richard Müller: Neprejde deň, aby som si na Jara Filipa nespomenul

Richard Müller: Neprejde deň, aby som si na Jara Filipa nespomenul

03.06.2019 - 10:00 | redakcia

Jaro Filip by sa tento rok dožil sedemdesiatky. Pri tejto príležitosti sa 24. júna o 19:30 v AXA Aréne NTC v Bratislave uskutoční koncert Pocta Jarovi Filipovi, na ktorom vystúpi aj Richard Müller s vlastným výberom piesní z ich šiestich spoločných albumov. V rozhovore s Vladimírou Pôbišovou si zaspomínal na ich výnimočnú spoluprácu.


Čo vám ako prvé napadne pri spomienke na Jara Filipa? Aký bol?

Jaro bol mimoriadny človek. Zábavný, rýchly, možno až príliš rýchly. S ním som sa nasmial ako s nikým. Bol to frajer.

Ako vyzerala vaša spoločná tvorba? Od koho prišiel ten prvotný impulz na spoluprácu?

Na spoluprácu som ho oslovil ja. Vtedy som mal napísaných 60 textov, ktoré som mu plánoval nosiť postupne, lebo som veril, že všetky tie texty stoja za to, aby boli zhudobnené. Keď som doniesol prvé tri, tak Jarko skoro urazene povedal, že ich chce všetky. A naozaj ich všetky aj zhudobnil. Za tri mesiace sme urobili 60 skladieb, z ktorých vznikli štyri moje platne a dve Jarove.

Prečítajte si: Výlet do minulosti: Müller, Filip a albumy plné nadčasových skladieb

Ak sa spoja dve také silné osobnosti, ktoré majú jasnú predstavu o výslednej podobe skladby, pravdepodobne to občas aj zaiskrí. Bol to aj váš prípad, alebo naopak, boli ste natoľko zohratí, že všetko plynulo úplne prirodzene a na všetkom ste sa pri spolupráci zhodli? 

Vôbec nie. My sme sa prirodzene rešpektovali, a jednoducho sme si sadli. Aj ľudsky aj profesionálne. Keď sme robili na tých pesničkách, tak každú nedeľu predtým, ako som išiel do rádia vysielať, som sa zastavil u neho a vypočul som si minimálne tri nové skladby. Bolo to magické obdobie. Nikdy predtým a nikdy potom som už nič také nezažil.

Jaro Filip

Syn Jara Filipa, Jaro Filip ml., povedal, že najlepšie veci jeho otca vznikali, keď mu horeli termíny. Bolo to tak aj v prípade, keď ste spolu tvorili?

Všeobecne je známe, že Jarko všade meškal, ale ja s ním vôbec takúto skúsenosť nemám. Neviem síce, ako to robil, ale vždy, keď sme sa stretli, bol dokonale pripravený. 

Ktorá pesnička sa zrodila rýchlo a ktorá naopak bola najťažšia a vznikala najdlhšie? 

Ako som už hovoril, celé to bolo magické a rýchle. Ale jedna z prvých, ktorú mi Jaro napísal, bola pesnička Milovanie v daždi. Možno aj preto ju mám tak strašne rád. 

Koľko pesničiek ste spoločne zložili? Ktoré z nich odznejú na spomienkovom koncerte?

Ešte tvoríme playlist. My máme naskúšaných celkom dosť Jarových pesničiek, keďže sme pár rokov dozadu urobili turné 15 rokov bez Filipa. Zostáva nám teraz zostaviť konkrétny playlist na túto udalosť. 

Je možné, že ešte máte niekde "v šuflíku" odloženú skladbu, ktorú ste spolu začali a nedokončili?

Žiaľ nie. Nič také nie je. A je mi to veľmi, veľmi ľúto. 

O čom by boli, podľa vás, pesničky Jara Filipa, keby ich tvoril dnes?  

Keby Jarko žil, bol by podľa mňa najšťastnejší človek na svete. On bol milovník internetu. Ako jeden z prvých mal internet na Slovensku. Viete si predstaviť, ako by Jarko fungoval dnes na blogoch, facebookoch, internete, vlogoch a iných cudzích slovách? Možno by sa z neho stal Youtuber, kto vie. V každom prípade mi je nesmierne ľúto, že už nie je medzi nami. Neprejde ani jeden deň, aby som si na neho nespomenul.

O Jarovi Filipovi sa hovorí, že jeho miesto nikto nedokáže zaplniť. Cítite to tak aj vy? 

Jarka nemôže nahradiť nikto. Ale mal som tú česť a šťastie, že sme spolu mohli tvoriť a som mu za to vďačný. 

Autorka rozhovoru: Vladimíra Pôbišová

Jaro Filip

Na koncerte Jaro Filip 70 vystúpi okrem Richarda Müllera aj hudobné zoskupenie Bolo nás jedenásť, ktoré má stále vypredané predstavenia v Štúdiu L+S. Na pódiu sa stretnú Milan Lasica, Michal Kaščák, Dorota Nvotová, Juraj Podmanický, Braňo Jobus, Tomáš Šedivý, Juraj Benetin, Martin Višňovský, Marek Minárik, Martin Valihora, Michal Žáček, Daniel Salontay, Gabriela Rybárová, Milan Adamec, Slavo Solovic a Peter Kaščák.

Vystúpi aj Jakub Ursiny, ktorý so svojou kapelou Teatro Fatal odohrá skladby, na ktorých sa Jaro Filip podieľal ako dvorný klávesista skupiny Provisorium Deža Ursinyho. Počas celého večera bude program doplnený vizuálnou projekciou pod režijným vedením Juraja Johanidesa. Projekcia pripomenie archívne záznamy z tvorby a života Jara Filipa. 

Okrem toho koncert prinesie aj ďalšiu hudobnú lahôdku: nové vydanie sólového debutového albumu Jara Filipa Cez okno (1996), ktorý prvýkrát vychádza aj ako LP.

Vstupenky:  

koncert Jaro Filip 70

Viac informácií o koncerte nájdete na stránkach www.drhorak.skwww.facebook.com/drhorak.sk.

Foto: Andrej Wallner (titulná fotografia), Eva Korbeľová (foto v článku)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti