Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Mária Čírová: Výzvy prijímam s pokorou, všetko má svoj správny čas

Mária Čírová: Výzvy prijímam s pokorou, všetko má svoj správny čas

03.12.2019 - 14:00 | Dušan Marko

Máloktorá popová speváčka si na Slovensku dokázala v posledných rokoch vybudovať tak veľkú fanúšikovskú základňu, ako Mária Čirová. Keď v roku 2008 vydala svoj debutový singel Búrka, ani ona sama nemohla tušiť, akým veľkým hitom sa stane. S odstupom rokov je jasné, že nešlo o jednorazovú šťastnú náhodu, ale začiatok veľkej kariéry.


V rámci nej za prvých 10 rokov vydala štyri albumy a odohrala stovky vystúpení. Zatiaľ najväčší sólový koncert mala pred rokom v bratislavskej Inchebe (reportáž), kde naraz oslávila svoje 30. narodeniny aj prvú dekádu úspešnej kariéry. Do tej druhej vykročila v prvej polovici roka 2019 netradične v úlohe moderátorky speváckej televíznej šou The Voice Česko Slovensko a na záver roka si pre fanúšikov pripravila nový vianočný album s názvom Moje Vianoce.

Počas decembra ho podporí vianočnými koncertmi po slovenských mestách, ktoré v tomto období absolvuje každý rok. Jej tohtoročné zimné turné odštartovalo v prvú adventnú nedeľu vypredaným koncertom v Košiciach. Ešte predtým sme sa s ňou stihli stretnúť v Bratislave a rozprávali sme sa nielen o tom, na čo sa môžu fanúšikovia tešiť na koncertoch.

Presne pred rokom sa ti podarilo zaplniť bratislavskú Inchebu. Ako s odstupom času na tento koncert spomínaš?

To je vážne už rok? Mám pocit, akoby to bolo včera! S týmto koncertom sa mi budú navždy spájať veľmi príjemné pocity, pretože nikdy nezabudnem na to, že pôvodne sa mal konať v Istropolise, no ten sa vypredal tak rekordne rýchlo, že pre veľký záujem sme ho museli presunúť do väčšieho priestoru. Vedieť, že fanúšikovia chcú počuť a vidieť vašu hudbu a váš koncert na vlastné oči a uši a venovať vám a vašej tvorbe svoj čas, je pre každého umelca ten najkrajší pocit a odmena za jeho prácu.

Koncert bol rozdelený na tri časti, fanúšikom sme ponúkli moje tri hudobné obdobia, ktorým som venovala časť svojho života - folklórom som žila celé detstvo, gospel som spievala počas celej strednej školy a nemohla chýbať súčasná tvorba, ktorú tvorím od svojich 19 rokov. Na pódiu sa vystriedalo niekoľko fantastických muzikantov a spevákov, bolo to skutočne nezabudnuteľné a ja verím, že v budúcnosti si ešte takýto koncept zopakujeme. Možno na ďalšie výročie, o deväť rokov... Ale ubehne to rýchlo, nebojte sa. 

Neuvažovala si po tak veľkom záujme o tvoj koncert nad tým, že by si spravila turné po halách aj v iných slovenských mestách?

Zatiaľ som nad tým neuvažovala, ale ja som veľmi spontánny človek, ktorý vždy počúva svoju intuíciu. Čiže keď budem cítiť, že prišiel na niečo také ten správny čas, tak to bez zaváhania zrealizujem, ako sa poznám.

Trúfla by si si aj na Zimný štadión Ondreja Nepelu?

Podobné výzvy prijímam s pokorou. Všetko má svoj správny čas. 


Návrat na televízne obrazovky

Po dlhšom čase si sa opäť ukázala na televíznych obrazovkách v šou The Voice. Váhala si dlho, kým si ponuku na moderovanie prijala?

Pamätám si, že hoci už som mala za sebou pár moderátorských skúseností, túto ponuku som naozaj prijímala s veľkou pokorou. Veľmi som sa na to však tešila. Doslova som od prvého momentu cítila, že by ma to bavilo, a tak to aj bolo.

Prekvapila ťa počas práce na tomto projekte nejaká situácia či súťažiaci?

Nepovedala by som, že ma niečo prekvapilo. Skôr by som to opísala tak, že počas tejto skúsenosti som doslova a dopísmena okúsila všetky plusy aj mínusy a náročné či nečakané situácie, ktoré prináša veľký live prenos. Myslím, že som si vďaka tomu výrazne posilnila improvizačné schopnosti.

Vytvorila si moderátorskú dvojicu s českou speváčkou Terezou Kerndlovou. Zostali ste v kontakte aj po skončení nakrúcania?

S Terezkou sme zostali v kontakte, ale obe sme príliš zaneprázdnené na to, aby bol ten kontakt nejaký výrazne pravidelný. 

Tereza po šou stihla nahrať skladbu s Kalim, ktorý sedel v porote. Neuvažovali ste nad spoločnou piesňou aj vy dve?

Určite nám to obom napadlo, ale fakt je, že to nebola ojedinelá situácia. Často sa mi stáva, keď sa stretávam s kolegami na rôznych eventoch či koncertoch v zákulisí, že si hovoríme, že by bolo skvelé spraviť spolu duet. No keďže všetci dobre vieme, že realita je taká, že pri hudobných spoluprácach je základ zladiť diáre, čo sa nie vždy podarí rýchlo, tak väčšinou si povieme, že keď príde čas a priestor na duet, dáme si vedieť. Myslím si, že s Terezkou to máme podobne.  


Ty sama si v minulosti vyskúšala spevácku šou Coca-Cola PopStar, ktorú si aj vyhrala. Ako na toto obdobie spomínaš? 

Ako na najprelomovejšiu vec môjho života, ktorá nasmerovala moju budúcnosť. Vďaka Coca-Cola PopStar sa naštartovala moja spevácka kariéra, a zároveň som vďaka tomu našla môjho dnes už manžela Maroša Kachúta. Takže s odstupom času môžem povedať, že ísť do tejto súťaže bolo moje osudové životné rozhodnutie.   

Tvoj prvý singel Búrka bol veľkým hitom. Nebála si sa, že sa ti úspech tejto skladby prekonať nepodarí?

Myslím si, že po veľkom hite má každý umelec určitú obavu, či dokáže napísať ďalší alebo dokonca ešte väčší hit. Zároveň ale každý umelec vie aj to, že zaručený recept na hit neexistuje a často sa hitmi stanú práve skladby, na ktoré by ste to netipovali. Je to nepredvídateľná alchýmia a každá skladba má svoj unikátny príbeh, rovnako ako napríklad aj môj singel Unikát.

Vianočný album aj s dvoma skladbami od otca

Nedávno sa do predaja dostal tvoj druhý vianočný album, ako dlho vznikal? 

Začali sme na ňom pracovať v lete. Pár týždňov trvala príprava a zhromažďovanie materiálov a vytváranie tracklistu a potom pár týždňov nahrávanie a postprodukcia. Takže orientačne to bolo asi tak štvrťroka práce.

Ako je na tom tvoj ďalší (nevianočný) album? Chystáš nejaký nový singel?

Mám niekoľko konkrétnych plánov na budúci rok, ale ešte o nich nemôžem prezradiť detaily. Momentálne sa maximálne sústredím na svoj vianočný album a turné. 

Ktorá pieseň z albumu Moje Vianoce si podľa teba zaslúži najväčšiu pozornosť?

Musím povedať, že ja osobne mám rada všetky, preto sa aj dostali do výberu a napokon na album. Niektoré z nich sú v slovenčine, iné sú svetové obľúbené vianočné tradičné pesničky. Ale na album sa dostali aj dve skladby, ktoré sú naozaj špeciálne, pretože ich pre mňa napísal môj otec ešte keď som bola malá. Tie majú v mojom srdci naozaj osobnejšie miesto.

Pre tvojich fanúšikov je už tak trochu tradícia, že v období Vianoc vyrážaš na turné. Dočkáme sa počas tvojich tohtoročných koncertov aj nejakého prekvapenia?

Áno! A bude ich niekoľko! Ale keďže sú to prekvapenia, nemôžem nič prezradiť.

Čo ťa najviac poteší pod vianočným stromčekom?

Ja som taký klasik. Mne úplne stačí pár voľných dní s mojou rodinkou.


Na scéne si už 11 rokov. Dokáže ťa ešte vôbec niečo v hudobnom biznise prekvapiť?

Ale áno! Hudobný biznis je veľmi špecifická profesia. Každý jeden deň je iný. Rutina či nuda vám nehrozia. Okrem toho je to práca s ľuďmi a tá prináša naozaj každý deň samé prekvapenia i sklamania. Ale chvalabohu aj plno radosti, šťastia a krásnych okamihov. Špeciálne na koncertoch človek nikdy nevie, čo sa môže stať a vedia byť občas celkom adrenalínovou záležitosťou. Napríklad práve ten koncert pred rokom v Inchebe - asi polovicu vystúpenia  som musela odohrať s roztrhnutými šatami... To bol naozaj celkom slušný adrenalín. 
 
Ako speváčka a krásna žena máš pochopiteľne blízko k móde. V minulosti si dokonca bola členkou dizajnérskej skupiny NuPPL. Neuvažovala si nad tým, že by si to skúsila aj s vlastnou módnou značkou?

Nad tým uvažujem pravidelne! Kto vie... Ak budem zrazu cítiť, že mám podozrivo veľa voľného času, možno niečo vymyslím.

Keď sa vyberieš na nákupy, všímaš si ešte pohľady okolia alebo si si už na to zvykla?

Ako kedy. Človek si na to postupne zvykne. Je to súčasť života umelca a postupne to tak prijmete... Ani neviete ako a žijete s pocitom, že vás určite nikto nevidí a nepozná.

Aký najkrajší kompliment si počas svojej kariéry dostala?

Iba jeden jediný by som vybrať nedokázala. Ale vždy som neskutočne šťastná, keď za mnou napríklad po koncerte príde fanúšik a povie mi, že moje texty a skladby mu trebárs pomohli v ťažkej životnej situácii. To sú chvíle, kedy si hovorím, že to, čo robím, má zmysel.


Autor: Dušan Marko
Foto: Facebook.com/mariacirova


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti