Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Debbi: "Najlepšie je, keď sa hit vytvorí náhodne"

Debbi: "Najlepšie je, keď sa hit vytvorí náhodne"

04.06.2013 - 18:15 | redakcia

Mladá česká speváčka s nemeckými koreňmi Debbi je v istom zmysle podobný prípad ako Celeste Buckingham. V SuperStar to nedotiahla ďaleko, no po súťaži ukazuje kvality, ktoré presahujú hranice českej a slovenskej popovej scény. Dva roky po debute Touch The Sun vydala na jar svoj druhý album Love, Logic & Will.


So sympatickou rusovláskou Debbi (D) a jej dvorným skladateľom a producentom Martinom Ledvinom (ML) sa o čerstvej novinke rozprával Andrej Kratochvíl.

Vydala si druhý album. Skús nám ho v krátkosti opísať vlastnými slovami...


D: Je to CD (dúfam, že dobré CD), na ktorom je dvanásť anglických pesničiek. Nedá sa to žánrovo zaškatuľkovať, pretože každá pesnička je iná. Je tam funky aj slaďáčik a aj veselá popová pesnička. Je to teda veľmi rôznorodé CD. Dve pesničky mi napísala Jana Kirschner a mám na albume aj duet s Ivanom Králom.

Vraj ti Jana piesne sama ponúkla. Aká bola spolupráca s ňou?

S Janou sme si doteraz písali iba e-maily, zatiaľ sme sa ešte nestretli. Ale dúfam, že sa čoskoro osobne stretneme.

Ako vznikali piesne na tento album? Písala si si niektoré skladby aj sama?

Nie, bohužiaľ. Ešte si sama netrúfam napísať pesničku. Väčšinu pesničiek napísal Martin.

Takže Martin, ako vznikali?

ML: Na tomto CDčku sme robili približne rok. Prvé tri mesiace sme dávali dokopy nápady. Janine pesničky, ktoré prišli, boli skvelé hneď od začiatku. Aj pesnička od Ivana Krále. Tie ostatné vznikali z rôznych nápadov. Napríklad z dvoch nápadov vznikla napokon len jedna pesnička. Toto trvalo zhruba tri mesiace. Potom sme mali pol roka tvorivú krízu, kedy sme mali nápady, ale nevedeli sme, čo s nimi. A potom napokon prišla finálna fáza, kedy sa nám to podarilo celé úspešne dokončiť.

V porovnaní s tvojim prvým albumom je tento podľa teba progres?

D: Ja si myslím, že určite áno. Pri príprave prvého CD som nemala kapelu, ani som nehrala žiadne koncerty. Nevedela som ani, ako držať mikrofón. Čiže je to určite posun, keďže už je tam aj súhra s kapelou. Bolo to také prirodzenejšie a pre mňa aj menej práce. Bavilo ma to oveľa viac, lebo som vedela, čo bude na ňom dobré.


Keďže album je hudobne rozmanitý, v ktorej hudobnej oblasti sa inšpiruješ?

Mám obľúbenú kapelu The Beatles, ale s ich hudbou to de facto nemá nič spoločné. Ale je to také živé, má to skrátka drive. Je to hudba, ktorá Ťa navnadí počúvať hudbu celkovo. Čiže nepočúvať len jeden žáner. 

Na tvojom webe som čítal, že tvojou inšpiráciou je okrem The Beatles aj R&B...

Áno, mám rada aj R&B, ale tak ako vravím, mojou najobľúbenejšou kapelou je The Beatles. Ich hudbu môžem počúvať v akomkoľvek období a s kýmkoľvek. Doviedol ma k nim otec. Dostala som od neho tri LP platne, škoda, že si ich už nemám kde prehrávať, nemám už gramofón. Páčia sa mi od nich aj pesničky, ktoré neboli hity. 

Martin, keďže ty si napísal takmer všetky texty piesní, skladáš pre viacero interpretov, zamýšľaš sa, ktorá pieseň bude napríklad pre Debbi a ktorá pre Anetu Langerovú?

ML: Melodické nápady dostávam v tých najnevhodnejších chvíľach, napríklad potrebujem spať, lebo o 4 hodiny vstávam a práve vtedy mi napadne nejaká myšlienka. Väčšinou je to iba kúsok melódie, ktorú si potom nahrám do telefónu a na základe týchto drobných nápadov dopisujem potom pesničky s Debbi. Čiže skladby na tomto albume sú Debbi napísané priamo na telo. Ale je pravda, že akýkoľvek nápad, ktorý dostanem, či už je to len jedna veta, alebo kúsok melódie, automaticky sa mi to spája s niekým, kto by to mohol spievať. 

Nežiarlia na seba Debbi s Anetou? 

Vôbec. Obe baby sú tak odlišné. Asi sa to ani v budúcnosti nestane. Nemohol by som robiť s ľuďmi, ktorí nie sú v pohode. To by skrátka nešlo.

Som rada, že som v SuperStar nezažila ten najväčší ošiaľ

Pred časom si si netrúfala vypredať športovú halu, teraz by si si už na to trúfla?

D: Stále si na to netrúfam, pretože to si môže dovoliť len niekto, kto už má niečo za sebou. Paľo Habera, Jaromír Nohavica, Meky Žbirka alebo aj Michal David.  

Tvojím odrazovým mostíkom bola Superstar, vraj si do tejto súťaže ani nechcela ísť a bola to stávka s tvojou kamarátkou...

Presne, bola to stávka s kamarátkou na lyžiarskom výcviku, že zídem svah na lyžiach pozadu. Bola to teda riadna blbosť, okrem toho som si tam zlomila členok a musela som ísť na kasting. Na ten prvý išla so mnou aj kamoška, aby sa presvedčila, že tam naozaj idem.

Ty si si zažila aj ten superstarovský ošiaľ, ako to vplýva na človeka, keď zrazu o teba nie je záujem?

Ja som to vlastne až tak úplne nezažila, keďže som vypadla po prvom kole. Čiže našťastie som nebola až taká nápadná osobnosť. Ale bola to výborná skúsenosť hrať pred tými ľuďmi, na veľkom pódiu. Ale som vlastne rada, že som to až tak nezažila, lebo určite je to ťažké takto spadnúť na zem a nabiť si "čumák". 

Stretávaš sa ešte s niekým zo Superstar?

Sem tam sa stretávam na akciách s Benom Cristovaom, chodili sme spolu aj na strednú školu, tak sa stretávame aj na akciách zo školy. Ale, že by sme sa s niekým volali navzájom na kávu, tak to nie. Mám však radosť, keď stretnem Moniku Bagárovú.


Touch The Sun bol tvoj prvý singel a odštartoval tvoju kariéru, získala si Anděla. Nebála si sa pri druhom albume, že túto latku už neprekonáš? Nezdalo sa ti, keď ti Martin napísal pesničku, že nebude dosť dobrá? 

Urobiť rovnakú pesničku ako je tá prvá, to nie je riešenie. Skôr to ľudia odsúdia ako privítajú. Skrátka sme urobili pesničky, ktoré sa nám páčili a tie sme aj nahrali. Myslím, že to takto funguje dobre, nechceme robiť konkrétnu hudbu len preto, že taká funguje. Aj keď potrebujeme, aby sa to počúvalo. Ale nie je to primárna myšlienka pri skladaní tých pesničiek. Zámerne vytvoriť hit asi ani nejde. Najlepšie je, keď sa vytvorí úplne náhodne. 

Aký je to pocit vedieť, že sa vaša hudba hrá a páči ľuďom?

ML: Je to super pocit.
D: Mám taký zvyk, že v aute počúvam rádio a každú pesničku, ktorú poznám, si spievam, ale pri svojich pesničkách to neviem robiť. Príde mi neprirodzené spievať do vlastnej pesničky. Keď ju počujem, je to pre mňa také divné. A nemusím ju mať ani úplne nahlas. 

Čo sa chystá na leto?

Musíme sa zohrať s kapelou a nacvičiť nové pesničky, keďže vyrážame na festivaly. A na jeseň chceme vyraziť na klubové turné. 

Zaraďuješ do svojho playlistu aj nejaké coververzie?

Doteraz zhruba polovicu koncertu tvorili coververzie, ale teraz mám nové piesne a 80%-90% budú tvoriť moje piesne. Dva-tri covery tam ešte budú. Jeden cover si ale necháme asi navždy. Fuck You od Cee Lo Greena. 

Stala sa z teba už profesionálna speváčka, uživí Ťa hudba? Chcela by si robiť aj niečo iné? 

Keby som sa vrátila k štúdiu veteriny, nestíham robiť nič iné. To som aj chcela robiť, ale asi nemá význam sa k tomu vracať. Chcem ale samozrejme v prvom rade budúci rok zmaturovať. A potom by som rada šla študovať právo. Ale je to druhoradé. Bude to až po hudbe.


Autor: Andrej Kratochvíl
Foto: Petr Kozlík/SinglTon/Universal Music


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti