Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Dominika Mirgová bilancuje 10 rokov na scéne: SuperStar mi zobrala detstvo

Dominika Mirgová bilancuje 10 rokov na scéne: SuperStar mi zobrala detstvo

07.03.2017 - 14:00 | Dušan Marko

Hoci tento rok oslávi už desať rokov na scéne, svoje prvé turné si prežila len koncom minulého roka. Reč je o speváčke Dominike Mirgovej, ktorá má k dnešnému dňu na konte tri úspešné albumy a viac ako 66 miliónov prezretí svojich videí na Youtube. V rozhovore nám prezradila, ako sa zmenila od SuperStar, ale aj na čo sa môžeme tešiť na jej štvrtom albume.


Dominika Mirgová sa zviditeľnila ako druhá najúspešnejšia finalistka spomínanej talentovej šou v roku 2007, no trvalo ďalších päť rokov, kým sa jej podarilo dostať medzi najúspešnejšie mená slovenskej pop music. Pomohla jej k tomu najmä spolupráca s Mirom Jarošom na prelomovom singli Nová a ďalších úspešných skladbách z rovnomenného druhého albumu. Dnes jej single patria medzi najhranejšie slovenské skladby a na sociálnych sieťach patrí medzi najpopulárnejších domácich interpretov.

Mať milióny pozretí videoklipov je na Slovensku stále vzácnosť a darí sa to najmä hip-hopovým menám. Dvadsaťpäťročná rodáčka z Trnavy je jednou z mála výnimiek v rámci slovenského mainstreamu, pre ktorú sú už miliónové videá takmer bežnou rutinou (má ich na konte už 16). Minulý rok sa rozhodla presvedčiť sa, ako sa popularita na internete a v rozhlasovom éteri premieta do návštevnosti samostatných koncertov. V rámci svojho prvého turné s názvom Armada Tour na jeseň navštívila päť slovenských miest a povzbudená úspechom a reakciami publika už čoskoro vyrazí na jeho pokračovanie. Odštartuje už 17. marca v Nových Zámkoch a 8. apríla šnúru zakončí koncert v Bratislave.

Krátko pred začiatkom turné zverejnila nový singel Máme sny, ktorý zaznie na koncertoch a zároveň je predzvesťou jej štvrtého albumu. "Kvôli prípravám na turné sme nemali čas na plnohodnotný klip, ale chcela som pesničku fanúšikom dať čo najskôr, tak sme nakrútuli aspoň lyric video, lebo pesničku chcem zaradiť do playlistu jarného turné," prezradila Dominika o piesni, na ktorej sa autorsky podieľal Mišo Biely. Viac sa o tejto novinke, ale aj ďalších témach dočítate v rozhovore pod videom.


Bulvár jej neveril, obavy z neúspechu turné sa rozplynuli

Minulý rok si absolvovala prvé turné, čo je veľkým míľnikom v kariére každého hudobníka. Čo to pre teba znamenalo?

Pre mňa to bolo obrovské prekvapenie. Bol v tom stres a obavy, či prídu ľudia a či to nebude veľké faux pas, ale nakoniec to celé dopadlo nad očakávania. Nitra bola úplne vypredaná a museli sa pridávať stoličky. Bola som veľmi spokojná a šťastná. Ľudia reagovali úžasne a aj moje tanečníčky, kapela a hostia boli skvelí. Všetko to bolo také, aké som si to predstavovala. Môžem povedať, že moje prvé turné bolo tým najkrajším a som zvedavá, aké bude jeho pokračovanie.

Máš na jarnú čas turné niečo nové?

Chystáme nový styling a tým sa to možno bude odlišovať. Čo sa týka setlistu, tak pesničky ostanú tie isté, ale pribudne môj nový singel Máme sny.

Prečo si si za svoj nový singel zvolila práve túto skladbu?

Pesničku som robila spoločne s Mišom Bielym. Poznáme sa spolu dlho a veľakrát sme spolu chceli niečo spraviť, tak sa nám to konečne po tých rokoch podarilo. Nespieva mi tam, len spravil hudbu. Textovo sme na tom pracovali spolu. Je to niečo úplne iné. Začína to hneď spevom a to sa mi na tom veľmi páči. Potom zrazu príde. Je to taká pesnička, ktorá sa môže hrať v klube, no podľa mňa je zároveň úplne rádiová, no nie je na prvé počutie. Keď som ju počula ja, tak som si povedala, že to nie je dosť dobré. Neskôr som si ju vypočula druhýkrát, tretíkrát a potom som si povedala, že je dokonalá.

Ako si reagovala na bulvárne články o tom, že o tvoje turné nie je záujem, napriek tomu, že si mala vypredané?

Priznám sa, že som bola trošku sklamaná. Tieto články vyšli štyri dni po tom, ako sa spustil predaj lístkov. Bola som nešťastná, lebo pred prvým turné má každý strach a stres, ako to celé dopadne. Človek si vtedy povie, že do kelu, snažíš sa a robíš pre to maximum a oni to aj tak už dopredu odsúdia. Ešte som ani nepredstavovala hostí a ľudia nevedeli, čo od toho môžu okrem mňa čakať. Nedali mi možnosť a hneď napísali také články, aké boli. Nakoniec to však bolo vypredané, takže bulvár sa mýlil. 

Dominika, cítila si sa na pódiu inak, keď si vedela, že ty si tá hlavná hviezda večera?

Bolo to niečo úplne iné. Keď mám nejaké akcie, kde je viacero umelcov, tak vidím, že niektorí majú tričká napríklad od Kristíny, ale vypočujú si aj mňa. Je to však niečo úplne iné, keď som na koncerte, kde som len ja a ľudia prišli len kvôli mne. Nedá sa to porovnať. Aspoň viem, koľko ľudí ma má rado a dá si tú námahu, prísť len kvôli mne. Od fanúšikov som dostala strašne veľa darčekov a obrovské množstvo energie. Tieto koncerty, ktoré sú len o mne, sú oveľa výnimočnejšie a majú pre mňa také čaro.

Aký máš vzťah k tým spomínaným darčekom, ktoré od fanúšikov dostávaš?

Doteraz mám niekde odložené všetky listy ešte od čias SuperStar. Je mi ľúto takéto veci zahadzovať, pretože sú venované pre mňa a niekto si dal námahu aby mi nakreslil nejaký obrázok alebo niečo vytvoril. Teraz prerábame náš dom a chcem si tam spraviť pracovňu, kde budem mať kútik čisto pre tieto veci. Budem to taký môj "oltárik" pre fanúšikov. 


Internetová milionárka

Na sociálnych sieťach patríš medzi najsledovanejšie slovenské speváčky. Keď niečo pridávaš, uvažuješ nad tým dlho alebo to robíš spontánne?

Niekedy sú chvíle, kedy niečo odfotím a rovno to aj pridám. Ale samozrejme, že niekedy, keď chcem aby to dobre vyzeralo a aby som sa pekne odprezentovala, napríklad keď von dávame nejaký nový klip alebo pesničku, tak to beriem inak. Záleží to dosť od toho, ako to cítim. Nechcem, aby niečo bolo hrané a aby bola každá jedna moja fotka dokonalá. Takáto som ja. Keď mám pekné poobedie a dobrú náladu, odfotím sa aj úplne strapatá a vôbec to neriešim, pretože to som ja. Jasné, že keď som pekne namaľovaná, tak sa odfotím a použijem nejaký filter, ale rada som aj prirodzená.

A rozmýšľaš nad tým, v akom čase byť aktívna, aby to malo väčší dosah? 

Toto vôbec. Veľakrát prispievam aj o jedenástej večer, pretože pri malom synovi sa to inak nedá. Jasné, že mi manažér hovoril, kedy a v akých zhruba časoch by som mala pridávať príspevky, aby si to všimli viacerí. To ale riešim, len keď viem, že dávam von nejakú novú hudbu. Ak zverejňujem niečo len tak zo súkromia, tak to robím intuitívne. 

Ako reaguješ na to, keď ti niekto na Facebooku alebo Instagrame kradne identitu?

S týmto mám problémy stále. Už to ani neriešim, pokiaľ to nie je niečo vážne, kedy sa snažíme toho užívateľa zablokovať. Na Instagrame nájdeš veľa fanúšikovských profilov a už som si tak povedala, že je toho moc. Rozmýšľala som nad tým, že by som to nejako stopla a ponechala maximálne dva fanúšikovské profily. No ale čo už s nimi. Buď to zablokuješ a potom sa to rozšíri opäť niekde inde a urobia si zase iný profil, alebo sa zmieriš s tým, že to nikdy nezastavíš. Preto je super, že máme verifikovaný profil na facebooku a ľudia vidia, ktorá Dominika je tá pravá.

Zakladáš si nad tým, aby mal každý tvoj klip aspoň milión prezretí, alebo to pre teba po toľkých úspešných singloch už vôbec nie je dôležité?

Nechávam to na ľudí. Ak sa im to zapáči, tak nech si to pozrú, ale nesnažím sa im to strkať nasilu. Samozrejme, že na Facebooku si nechávame zasponzorovať reklamu, aby sa to šírilo ďalej. Ale nesilím to až tak, aby som za to platila dva mesiace po vydaní. Ak sa to ľudom páči, tak sa k tomu vrátia a keď nie, tak si to aj tak nepozrú. Za každý milión som samozrejme vďačná a je to super pocit. Niektoré pesničky boli také, že tie videnia pribúdali veľmi rýchlo a potom sa to spomalilo. Naopak u pesničky Dole, kde sme čakali, že to bude obrovské boom, to šlo strašne pomaly a teraz sa to rozbehlo.


Za všetkým, čo som spravila, si stojím

Tento rok to bude desať rokov, odkedy si sa prihlásila do SuperStar. Bolo za túto dobu niečo také, čo si musela urobiť a dnes to ľutuješ?

Všetko, čo som spravila, sa už vrátiť späť nedá a malo to nejaký význam. Beriem to tak, že každá vec od SuperStar, ktorá sa mi stala, sa pre niečo mala stať. Na mojom prvom albume by som dnes polovicu vecí vyhodila. Vtedy som mala rada R&B, hip-hop, latino aj pop a všetko je na tom albume. Je jasné, že keby som ho nahrávala teraz, tak by vyzeral úplne inak. Beriem to však tak, že som si vtedy splnila sen a spravila som to tak, ako sa mi to vtedy páčilo. Za všetkým, čo som doteraz spravila, si však stojím, pretože to robím tak, ako to cítim.

Vieš si predstaviť, že o desať rokov by sa do podobnej súťaže ako SuperStar prihlásil tvoj syn?

Toto je dilema, ktorú niekedy riešime aj doma. Keď sa ma na to niekto opýta, tak poviem, že pokojne, ale až od 18 rokov. Vieš, mne to trochu zobralo detstvo. Mamina sa síce snažila, aby som chodila do školy a nemala som ani žiadny individuálny plán, všetko som robila tak, ako každý jeden "normálny" človek a som za to nesmierne vďačná. Nikdy som však nezažila to, čo zažívajú iné "šesťnástky", ktoré idú cez víkend s partiou von. Ja som zarezávala na koncertoch. Úplne mi to zobralo ten pubertálny vek a hneď som musela dospieť. Chcela by som, aby si môj syn tento vek užil a potom, ak bude mať rád hudbu a bude to chcieť, tak nech ide. Ale až keď dospeje. Je to však na ňom a nebudem ho do ničoho nútiť.

Vieš už, v akej myšlienke sa bude niesť tvoj štvrtý album?

Posledný album bol venovaný hlavne fanúšikom. Ďalší album aj pesničky, na ktorých už teraz pracujem však už budú viac o mne. O dospievaní. Každá pesnička bude iná, no bude tam istá podoba. Určite sa budú odlišovať, ale nie úplne, pretože ja nerada skáčem. Bude to však aj o pocitoch ľudí, aby sa s tým opäť mohli spájať. Ani môj nový singel Máme sny nespievam len o sebe, ale celkovo o nás všetkých. Určite však budem spievať naďalej aj o láske, pretože to je téma, ktorá nikdy neumrie.

Dostala sa k tebe niekedy nejaká pesnička, ktorú si odmietla a neskôr ju naspieval niekto iný a teba to mrzelo?

Stalo sa mi to, ale nebolo mi to ľúto. Dostávam veľa pesničiek od iných, neznámych interpretov. Niektoré zoberieme a niektoré nie a potom, keď to počujem od niekoho iného, tak si poviem, že je skvelé, že sa to podarilo niekde inde. Vôbec to neberiem tak, že dokelu, prečo som to nezobrala. Naposledy sa mi to stalo pri pesničke Čo bolo v nás od Ronie. Robil jej ju Abe a raz mi ju posielal, no vtedy som už mala nejakú inú skladbu a túto som si nevybrala. Keď som to počula od Ronie, tak som si povedala, že jej sa to fakt hodí.

Čoraz viac slovenských interpretov spieva len po anglicky. Neuvažuješ nad tým aj ty?

Ja som zástancom toho, že ak som slovenská speváčka, tak prečo spievať po anglicky? Prečo Slováci nie sú viac hrdí na svoj jazyk? To mi niekedy príde ľúto, pretože rádia preferujú spevákov, ktorí síce sú Slováci, ale spievajú po anglicky. A to je tak trochu škoda. Potom si ten náš hrdý národ, ako sa hovorí, tak trochu za tým nestojí. Mne sa tiež páčia pesničky od Liny Mayer alebo Celeste Buckingham, ale ja som taká, že chcem spievať po slovensky. Ak by som dostala nejakú ponuku na spoluprácu so zahraničným umelcom, kde by som mala spievať po anglicky, tak ok, ale ja si stojím za tým, že ako slovenská speváčka budem spievať po slovensky.


Dominika Mirgová - Armáda Tour 2017: 

17. 3. - Nové Zámky, Dom kultúry Kovak
24. 3. - Košice, Historická radnica
25. 3. - Lučenec, Kino Apollo
1. 4. - Žilina, Dom odborov
8. 4. - Bratislava, Dom kultúry Dúbravka

Autor: Dušan Marko
Foto: Facebook.com/www.mirgovadominika.sk


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti