Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Fred Durst z Limp Bizkit: Ak by existoval spôsob, hrali by sme zadarmo

Fred Durst z Limp Bizkit: Ak by existoval spôsob, hrali by sme zadarmo

09.04.2015 - 12:00 | Miroslav Meňhert

Limp Bizkit, kapela rovnako milovaná ako aj nenávidená, sa už v 9. júna predstaví v Bratislave. Pri tejto príležitosti sme sa rozprávali so spevákom Fredom Durstom, ktorý príjemne prekvapil svojou otvorenosťou - škoda, že sme mali dohodnutých len 10 minút. Stihol nám však prezradiť, aký má vzťah k východnej Európe, médiám či peniazom.


Onedlho vás čaká európske turné, počas ktorého sa predstavíte na Slovensku a odohráte aj niekoľko koncertov v Rusku. V niekoľkých videách a rozhovoroch si o východnej Európe hovoril iba v samých superlatívoch. Čím to?

Niečo ma do tej časti sveta tiahne. Neviem čím to je, ale možno v tom určitú rolu hrá i to, že som adoptovaný a presne neviem odkiaľ pochádzam. Tak či onak, východná Európa ma veľmi láka – ľudia, ktorí tam žijú, história toho regiónu... Proste k tomu miestu pociťujem určité spojenie, ktoré nedokážem vysvetliť a som strašne rád, že budem mať príležitosť sa tam opäť pozrieť.

Aký máš názor na to, čo sa aktuálne deje v tejto časti sveta?

Nemyslím si, že na mojom názore záleží, pretože sa na to pozerám zvonka a nemám dosť informácií. V jednom som si však istý – médiá extrémne manipulujú s informáciami. V Ukrajine aj v Rusku mám veľmi veľa blízkych priateľov, ktorí pozerajú správy a vedia, že nie sú pravdivé. Zároveň vedia, že nie sú pravdivé ani tie, ktoré pozerám ja. Inými slovami – každá strana dostáva iné informácie, ktoré sú skreslené. Je vlastne veľmi ťažké dozvedieť sa, čo sa v skutočnosti deje a podľa mňa to vie len veľmi málo ľudí, a to či už vo východnej Európe alebo v Amerike. Média sa vlastne stali nástrojom, ktorý slúži zlým úmyslom. Sú zneužívané a je v nich množstvo propagandy a korupcie. A ak sa aj snažia byť objektívne, nikdy sa im to úplne nepodarí. Vo svete sa v súčasnosti deje mnoho zlého a my ľudia, ktorí by sme mali túto planétu zdieľať, sa snažíme iba o jedno – rozdeľ a panuj. Všetci sa snažia nahrabať si pre seba čo najviac a mňa to hlboko znepokojuje, pretože mi na ľudstve záleží. Bolo by dobré, keby niekto z mocných mal podobný prístup a my ľudia by sme sa snažili skôr o záchranu než o zničenie.

Nechcel by si podobnú myšlienku šíriť aj na turné? Istú časť z nej si dokonca preniesol aj do názvu šnúry (Money Sucks Tour, pozn. red.)...

Neviem. Myslím si, že by ma ľudia nebrali príliš vážne, pretože ma vidia ako tvár Limp Bizkit. Som kto som a moje názory sú mojimi názormi – tak to proste je. Na druhú stranu neviem, či by som ich mal hovoriť nahlas, pretože vždy sa nájde niekto, kto v nich bude hľadať nejakú senzáciu alebo niečo negatívne. Každopádne, ten názov turné je vlastne iróniou. Keď ideme niekde hrať, stojí to dosť peňazí – je potrebné zaplatiť všetkých zainteresovaných ľudí a hlavne najväčšiu položku, ktorou je samotné cestovanie. A to je proste na riť. Vieš, organizátori koncertov nás volajú pre jednu jedinú vec – aby zarobili. Ak by bol spôsob, ako by sme to mohli robiť zadarmo, tak by sme to robili. V tom však tkvie tá irónia – peniaze sú na riť, pretože musíme zaplatiť za to, aby sme mohli niekde hrať. Tým názvom sa smejeme samým sebe do ksichtu. Ach, peniaze. Tá strašná vec, ktorú sme vytvorili. Kvôli nej stále iba rozdeľujeme a segregujeme ľudí do rôznych častí spoločnosti. Je to naozaj neuveriteľné.


Náš nový album je niečo ako nu metalový Paul's Boutique

Už nejaký čas pracujete na novom albume Stampede of the Disco Elephants. Je nejaká šanca, že by počas vášho koncertu v Bratislave zazneli nejaké nové skladby, prípadne celá časť z chystanej nahrávky?

Možno. Dúfam, že v tom čase už budeme mať niečo vonku – aspoň nejaký singel. Situácia sa totiž má tak, že dosiaľ sme vlastne ani nič nezverejnili. To, čo sme vydali, sú iba kúsky, ktoré sme dali von "po ceste". Bol by som rád, keby sme fanúšikom priniesli niečo nové a samozrejme to aj zahrali na koncertoch. Predsa len, máme 20. výročie a patrilo by sa to.

Nie je to tak dávno, čo Wes Borland (gitarista Limp Bizkit, pozn. red.) spomínal, že máte pripravených až 28 kúskov...

Máme toho omnoho viac. Aktuálne sú všetky nové skladby vo fáze vokálov. Vieš, je mnoho spôsobov ako môžeš pristupovať k piesni a občas ju spravíš tým prvým a inokedy zase stým spôsobom. Jedno však už viem teraz, a to je dĺžka albumu. Bol by som rád, keby to bolo 60 minút a je mi úplne jedno, či z toho vzídu štyri dlhé skladby alebo štyridsať krátkych. Myslím si, že keď si to ľudia vypočujú, zostanú a zároveň nezostanú prekvapení. Jednoznačne to znie ako Limp Bizkit, ale je to aj niečo trochu iného. Ten album má viacero úsekov, ktoré sú plné pravej spontánnosti a energie kapely. Je to niečo ako nu metalový Paul's Boutique (album od Beastie Boys, pozn. red.).

V jednom videu zo štúdia si spomínal, že si nie si istý, či sa ľuďom bude album páčiť a že si ho budú musieť vypočuť niekoľkokrát.

Dúfam, že si ho nevypočujú len raz. V rovine pocitov existujú rôzne veci. Máš pocity, ktoré ochabnú strašne rýchlo a potom sú veci, ktoré nevieš presne zadefinovať. Vieš, že sa ti to páči, ale nevieš prečo – nedokážeš to rozlúštiť. Keď sa však zahĺbiš a začneš vnímať všetky tie drobné detaily, oceníš a pochopíš aj celok. A to je to, v čo dúfam pri tomto albume – že si ho ľudia niekoľkokrát vypočujú a poskladajú si všetky tie kúsky do jedného celku.

Prečítajte si tiež:

BA City Beats prinesie do Bratislavy Limp Bizkit, festival tento rok nebude

Predskokanmi Limp Bizkit v Bratislave budú Rust2Dust a Zverina


Autor: Miroslav Meňhert
Foto: SITA/Michal Burza


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti