Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Portugal. The Man: Sme v jednom kole, najkrajšia dovolenka je doma na Aljaške

Portugal. The Man: Sme v jednom kole, najkrajšia dovolenka je doma na Aljaške

11.07.2018 - 15:10 | redakcia

Na scéne sú od roku 2004, no na to, aby sa im podarilo preraziť na medzinárodnej scéne, museli vydať osem albumov. Až na tom najnovšom, ktorý vyšiel minulý rok v lete pod názvom Woodstock, totiž Portugal. The Man priniesli skladbu, ktorú si zamiloval celý svet.


Andrej Kratochvíl sa nedávno na festivale Aerodrome v Prahe rozprával so spoluautorom hitu Feel It Still a basgitaristom skupiny Zacharym Scottom Carothersom.

Prosím, objasni nám váš názov: čo znamená Portugal. The Man?
 

Chceli sme si vytvoriť alter ego, niečo, čo možno nebude hneď znieť ako názov kapely. Inšpiráciou nám bol David Bowie, ktorý si vymyslel Ziggyho Stardusta. Chceli sme vymyslieť niečo, čo našu skupinu spojí do jedného. Preto "the man" - aj keď nás je viac, označujeme sa v jednotnom čísle "man". Je to vlastne ako s krajinou, je to jedna krajina, ale veľa ľudí v nej. A Portugalsko bola prvá krajina, ktorá nám napadla.

Čiže pokojne to mohlo byť aj Slovakia. The Man? 

Hm, tak mohlo... Ale Portugal. The Man nám napadlo ako prvé. Portugalsko aj preto, že John (spevák) chcel napísať knihu o otcových cestovateľských dobrodružstvách... Človeče, ale to Slovensko znie fakt dobre v tom názve! (smiech)

Už ste mali možnosť vystupovať v Portugalsku? 

Áno, už niekoľkokrát, naposledy pár týždňov dozadu na festivale v Lisabone. Je tam výborné publikum, ľudia sú odviazaní a výborne sa bavia. Do toho to krásne mesto, veľmi radi sa tam vraciame. 

Vydali ste sedem albumov, ale až ôsmy zaznamenal svetový úspech. Čo ste robili inak? 

Pri každom albume sme sa niečo naučili a posunulo nás to ďalej, po treťom albume sme mali celkom krízu, ale nevzdali sme to a poctivo makali ďalej. Skrátka asi dozrel čas na poriadny úspech. Je to parádny pocit vedieť, že Feel It Still poznajú ľudia na celom svete a všade je tento song úspešný.

Bola vašou inšpiráciou aj hudba? Možno iná ako ste dovtedy počúvali? 

Určite nás ovplyvňuje hudba všeobecne, nedá sa jej vyhnúť, ale nesnažili sme sa niečo kopírovať alebo robiť rovnako ako niekto pred nami. Ja mám v aute stále CD prehrávač a v ňom vždy dvanásť diskov, mám tam napríklad Rage Against The Machine ale aj Missy Elliott. Ťažko sa niečo také dáva dokopy, ak chceme osloviť aj mladších aj starších. Ale pri Feel It Still je určite najväčšia inšpirácia v Motown Records. Myslím však, že sme veľmi multižánrová kapela a na festivaloch dokážeme zaujať fanúšikov rôznych žánrov a aj preto hráme na rôznych festoch od rockových až po úplne popové, ale takto nám to vyhovuje.


Vyhrali ste cenu Grammy, čo to pre vás znamená? 

Ó áno, vyhrali! Je to v prvom rade stále neuveriteľné, ale je to skvelý pocit. V druhom rade nám to otvorilo dvere do celého sveta, ešte pred pár mesiacmi by sme tu asi nehrali, takže aj v tomto smere nám to pomohlo sa zviditeľniť. Je to pre nás naozaj obrovská pocta. Je to niečo, v čo sme nikdy ani len nedúfali.  

Je skladba Feel It Still pre vás určitým spôsobom kliatbou, pociťujete tlak urobiť ešte väčší hit? 

Úprimne, áno, určite ten tlak cítime, ale vytvárame si ho aj my sami v kapele. Neviem, či sa nám podarí nahrať úspešnejšiu skladbu ako Feel It Still, možno áno, určite sa o to budeme snažiť. Je to stres, ale máme ho radi, lepšie si vychutnáme úspech, ako keby to bolo celé jednoduché. Je super kráčať krok po kroku a stúpať stále vyššie. V Amerike máme teraz obrovský úspech, ale baví nás to a budeme makať ďalej a snažiť sa byť ešte lepší.  

Dá sa povedať, že úspech Feel It Still otočil váš život hore nohami? 

Robíme veci rovnako ako predtým, ale určite sa naše životy dosť zmenili. Zostávame však nohami pevne na zemi. Stále si radšej v backstage dáme chipsy alebo kuracie nugetky ako kaviár, čo ľudí dosť prekvapuje. Ale OK, samozrejme sú aj ľudia, ktorí si myslia, že sme sa zmenili. 

Pochádzate z Aljašky, to je také netradičné, osobne sa mi nevybavuje žiadny interpret z tejto časti sveta. Je ešte niekto populárny z Aljašky? 

Nie, iba my! (smiech) Pochádza odtiaľ niekoľko známych ľudí, ale nie je ich veľa. Aljaška je rozlohou veľmi veľká, ale počet obyvateľov je určite menší ako v Prahe. Žije tam iba niečo vyše pol milióna ľudí.

Ste z chladnej časti sveta, preferujete v lete zimu alebo teplo? 

Zimu celkom určite. Leto je fajn, festivaly, slnko, drinky, ale také teplo, ako máme tu pri tomto rozhovore, to je už príliš. Neznášam sa takto potiť... 

Tak inak, kde radi trávite dovolenku? 

Musíme sa zasa naučiť, čo to dovolenka vlastne je, sme naozaj v jednom kolotoči, ďaleko od domova, a tak úprimne je najkrajšia dovolenka doma na Aljaške. Aj keď, mne sa skutočne páči vo východnej Európe, bol som už dvakrát v Prahe, ktorá je krásna, mám rád také one night tripy, každé ráno sa zobudiť inde. Úplne ma dostali Helsinki a koncom roka sa chystám do Tallinnu, je to iba na skok z Helsínk, tak sa teším, ako si tam zasa ráno dám cigu.


Autor: Andrej Kratochvíl 
Foto: Winslow Townson/Invision/AP


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti