Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Nykki o úspechu v USA: Pomohlo mi, že som dievča z Česka a spievam po anglicky

Nykki o úspechu v USA: Pomohlo mi, že som dievča z Česka a spievam po anglicky

11.10.2019 - 16:30 | Dušan Marko

O Nykki ste toho zrejme ešte veľa nepočuli, no za oceánom zaujala už so svojím debutovým singlom No Cry. Treba však dodať, že nejde o úplne novú tvár na hudobnej scéne. Talentovaná speváčka, vlastným menom Nikola Mertlová, bola totiž dlhé roky najvýraznejšou členkou dievčenskej skupiny 5Angels. Dievčatá však dospeli a vybrali sa každá vlastnou cestou.


Či už patríte medzi mladšie ročníky alebo nie, zrejme ste zaregistrovali existenciu skupiny 5Angels. Dievčenská formácia od našich českých susedov sa na scéne držala takmer 12 rokov. Napriek tomu, že členky skupiny neustále dostávali nelichotivé prívlastky, podarilo sa im presadiť aj na britskom hudobnom trhu a na jednom pódiu sa predstavili s takými hviezdami ako Backstreet Boys, Jessie J či Little Mix. S Nikolou Mertlovou alias Nykki sme sa rozprávali o období jej pôsobenia v skupine, ktorá cielila takmer výlučne na dospievajúce publikum, ale aj o jej sľubne sa rozbiehajúcej sólovej kariére.

Kariéru si začínala ešte ako dieťa v skupine 5Angels. Ako na toto obdobie spomínaš?

V skupine som bola skoro 12 rokov. Spomínam na to veľmi rada. S babami som stále v kontakte, no som rada, že sa môžem venovať sólovej kariére.

Spomínaš si na ten moment, kedy to celé začalo?

Mala som 8 rokov a bol to môj otec, ktorého vtedy napadlo, že by bolo pekné mať dievčenskú skupinu. Bola som vtedy posadnutá seriálom Hannah Montana a veľmi som sa tešila na to, že budem môcť spievať ako ona. V tak mladom veku to však bolo celkom náročné. Zložité bolo najmä dospievanie v šoubiznise, no teraz som za to veľmi vďačná. Keď som mala 15 rokov a niekto o mne povedal, že nie som pekná a som tučná, tak ma to veľmi mrzelo. No dnes mám 21 rokov a už 12 rokov robím niečo, čo chcem robiť celý život.

Čo bolo na dospievaní v šoubiznise najťažšie?

Veľa ľudí by asi odpovedalo, že im vadí tá strata súkromia. Mňa ale tá pozornosť vždy bavila a nikdy mi to až tak nevadilo. Moje sebavedomie však nebolo vždy také ako teraz a nebola som úplne OK s tým, ako vyzerám. Práve keď som mala 15 rokov, tak som dva roky užívala hormóny a cítila som sa oveľa horšie, než som vyzerala. V tej dobe stačila nejaká narážka na môj vzhľad alebo komentár pod fotkou a dokázala som sa zosypať. No svojím spôsobom mi to pomohlo. Teraz už neriešim, ak na nejakej fotke vyzerám zle.

Brala si pôsobenie v skupine v takom mladom veku ako svoju skutočnú prácu?

Mala som strašne veľké očakávania. Najprv som si myslela, že budem slávna, no neskôr som si uvedomila, že to bude oveľa náročnejšie. Keď sme so skupinou skončili, tak som dlho premýšľala nad tým, či pôjdem do sólovej kariéry. No dnes som za to rada. Veľmi si užívam nakrúcanie klipov, fotenie ale aj to, že tu môžem sedieť a robiť s niekým rozhovor. Viem, koľko ľudí v mojom veku by to robiť chcelo, no nevedia ako začať. 


S 5Angels ste si získali fanúšikov aj v Anglicku. Napriek tomu v Česku váš úspech stále mnohí dehonestovali tvrdením, že ste len deti. Ako ste to znášali?

Keď sme v Anglicku boli ako predskokanky na turné Union J, museli sme dokonca klamať, že sme mladšie, než sme v skutočnosti boli. Mne nikdy nevadilo, ak mi niekto tvrdil, že som ako malé dieťa. Potom však bolo náročné, že nás tak mal každý zafixované a keď sme zrazu niekde prišli ako dospelé ženy, tak to bolo pre všetkých zvláštne. Zrazu sme už nemohli byť najúspešnejšia detská dievčenská skupina. Vyrástli sme.

Kedy ste si povedali, že už je čas skončiť?

Úprimne si myslím, že posledné dva roky sme to ťahali už tak trochu nasilu. Cítili sme, že to už pre nás skončilo. Ja som to zo všetkých znášala asi najhoršie a aj dievčatá potvrdia, že náš koniec som preplakala. 

Váš manažér bol v tej dobe tvoj otec. Považovala si to za výhodu?

Naopak. Bola to veľká nevýhoda. Fanúšikom sa to samozrejme niekedy nepáčilo a brali to tak, že mám v skupine nejakú protekciu. Ťažké to bolo aj v tom, že ak sme niečo vyviedli na koncertoch, tak som doma okamžite mala problém, kým rodičia ostatných báb o ničom nevedeli. Som však vďačná, že do mňa investoval všetok ten čas. Teraz sa už o mňa stará úplne iný tím ľudí a rozhodujem sa sama za seba.

V roku 2013 o vás dokonca vyšiel film Show!, kde práve vášho manažéra-tvojho otca vykreslili v dosť nelichotivom svetle. Bolo to pre vás skutočne tak náročné?

Z filmu som videla len nedokončenú verziu, ešte predtým, než to malo premiéru. S dievčatami sme boli naštvané, pretože to bolo veľmi zle zostrihané a vykresľovalo nás to ako šikanované. My sme si to všetko skutočne užívali a keď na to teraz spomíname, tak vždy len v dobrom. Všetci moji kamaráti a rovesníci to však videli a bolo ťažké vysvetliť im, že to tak nie je. 

Sólová kariéra je úplne nový začiatok

Bolo ťažké zrazu spievať ako sólo speváčka?

Strašne! Pamätám si prvé skúšky spevu, kde po mojom boku nestála žiadna iná speváčka. Už to nefunguje tak, že keď mi niečo nesadne, tak to zaspieva tá druhá. Najhoršie však bolo zvyknúť si na to, že som fakt sama. Som sama na hoteloch, chodím sama na stretnutia a sama cestujem do Anglicka. Zo zábavy je seriózna práca. Doteraz som nikdy sama nestála na pódiu, takže určite budem potrebovať tanečníkov.

Tvoj prvý singel No Cry v premiére uviedol americký hudobný magazín Billboard. Aký to je pocit?

Keď mi o tom povedali, tak som najprv nechápala. Stále som sa pýtala, o akom billboarde hovoria a až potom mi došlo, že myslia ten magazín. Vôbec som netušila, ako sa to podarilo. Moja manažérka im poslala moju pesničku a ono to vyšlo. Na skladbu No Cry som hrdá, no ani by mi nenapadlo, že si ju všimnú v Amerike.

Čím podľa teba skladba No Cry v USA zaujala?

Ja si myslím, že mi pomohlo to, že som dievča z Česka a spievam po anglicky. Pre nich je to niečím zaujímavé. No keď sme po anglicky spievali s 5Angels, tak to až taká výhoda nebola. Nevedeli sme tak dobre po anglicky a miestami to bolo vtipné. Nepôsobili sme tak sebavedome, ako by sme mali.


Chcela by si po tomto úspechu preraziť aj na americkom trhu?

Mám veľké ambície a vždy som chcela spievať pre obrovské množstvo ľudí, vydávať pesničky a cestovať po celom svete. No snažím sa byť pokorná a vďačná už za to, čo mám teraz.

Dostala si na pieseň No Cry nejaké reakcie od ostatných dievčat z 5Angels?

Áno. Občas im posielam aj nejaké veci, ktoré ešte nemám vydané. Stále ma podporujú a veľmi si to od nich vážim.

No Cry je síce chytľavá, no textovo adresovaná tvojmu ex. Nebála si sa toho, že sa ľudia začnú špárať v tvojom súkromí?

V tomto prípade som sa toho až tak nebála, lebo tu už som s tým rozchodom vysporiadaná. No bojím sa toho u ďalšieho pripravovaného singla, ktorý je oveľa viac osobný. Tam to už zrejme ľudia riešiť budú.

Veľa hudobníkov hovorí, že sa im darí práve vtedy, keď nemajú šťastie v láske. Stotožňuješ sa s týmto tvrdením?

Tým, že som mala zlomené srdce, som si síce prešla len raz, no niesla som to veľmi ťažko a vždy, keď som spievala nejakú pesničku s touto témou, tak som spomínala práve na to obdobie. Teraz mám priateľa a som zamilovaná, no stále čerpám z tej minulosti a dúfam, že sa mi to už nestane. No samozrejme nemôžem spraviť 20 pesničiek, v ktorých budem riešiť jeden nevydarený vzťah.

Bolo náročné nájsť si niekoho, komu si začala veriť?

Nikdy som nad tým nepremýšľala. Vnímala som to skôr u kamarátov. Videla som, že sa stále chceli fotiť a ukazovať len preto, že som známa. No vždy sa mi páčili tí dobrí chlapci, ktorí to majú v hlave zrovnané. Nikdy ma nejako extrémne nepriťahovali tí zlí. Ich pozornosť mi lichotí, no nešla by som s takých chalanom na rande.

Veľa ľudí zrejme ani netuší, že skladbu No Cry spieva Češka. Lichotí ti, ak si myslia, že ide o zahraničného interpreta?

Všetci v Česku a na Slovensku sa snažia o to, aby to znelo svetovo. Takže ak mi niekto povie, že môj singel tak znie, je to samozrejme kompliment. Veľa ľudí ma prirovnáva k Zare Larsson, ktorú mám veľmi rada a fandím jej.

Podobnú pozíciu ako ty má v Česku tiež Mikolas Josef, o ktorom si mnoho ľudí myslí, že ide o zahraničného interpreta. Sleduješ jeho kariéru?

Veľmi mu fandím. On je podľa mňa u nás taký priekopník, ktorý to fakt robí dobre a má to veľkú úroveň. 

Prečítajte si tiež: Český objav Mikolas Josef roky čistil záchody. Dnes má fanúšikov po celom svete


Inšpirácie zo zahraničia

Nebojíš sa, že ďalšie tvoje single už nebudú také úspešné?

Bojím, no tomuto druhému singlu verím a mám z neho dobrý pocit. Skladba No Cry mala úspech, no nebolo to v tak veľkom rozsahu, ktorý by sa nedal prekonať. Horšie by to bolo, ak by som vydala tak veľký hit, ako napríklad Call Me Maybe od Carly Rae Jepsen.

Chystáš aj album?

Teraz chcem vydať pár singlov a videoklipov a trochu experimentovať. No potom sa určite sústredím na album. Páči sa mi, keď niekto vydá CD a zrazu všetky tie skladby tvoria jeden celok a dávajú zmysel.

Máš v pláne spievať len v angličtine?

Práve dnes sme to riešili. Ja som taká, že chcem všetko len v angličtine, no čím viac som v Česku, tak som otvorená aj niečomu inému ako v Anglicku. Nebránila by som sa nejakému duetu. 

Je nejaký zahraničný hudobník, s ktorým by si si rada zaspievala?

Tých je veľa. Nemám jedného obľúbenca, no vždy som mala veľmi rada Taylor Swift. Páči sa mi tiež Dua Lipa a Ariana Grande. Vždy som mala rada tie veľké popové speváčky, ktoré majú super štýl a vlastné názory. Keď sa mi niekto páči, tak vždy strávim hodiny na Youtube a púšťam si rozhovory, aby som zistila, ako sa tí ľudia prezentujú. Zo Slovenska by to bolo skvelé s Majkom Spiritom.

Je nejaký spevák, ktorému nerozumieš?

Vždy, keď si o niečom poviem, že sa mi to nepáči, tak to chápem. Každý máme rád niečo iné. Ja napríklad milujem hudbu Billie Eilish. Bola som na jej koncerte a kričala som tam ako o život. No nepáči sa mi to, aké názory prezentuje a hlási, že sa nemá rada. Myslím si, že tak trochu podporuje sebapodceňovanie. Keď si pozriete komentáre na Youtube, tak vidíte, že tí ľudia ju v jej názoroch nasledujú.

Ktorá skladba ťa v poslednej dobe zaujala?

Veľmi sa mi páči nová pesnička Shameless od Camilly Cabello. Ona je speváčka, ktorá na mňa pôsobí strašne vyrovnane a pri zemi. A určite album Thank U, Next od Ariany Grande. Páči sa mi, že Ariana nič neskrýva a sama povedala, že žiadne tajomstvá už mať ani nemôže.

Neuvažovala si nad tým, že by si aj ty vo svojej hudbe využila nejaké latino rytmy, podobne ako spomínaná Camila?

Páči sa mi to, no nie som si istá, či by mi to ľudia verili. Ona pochádza z Kuby, takže je to pre ňu prirodzené. Raz by som možno mohla spraviť duet s niekým ako Camila.

Nykki, 2019

Bez hudby by som bola nešťastná

Spomenula si, že ako malá si mala rada Hannah Montanu. Nemala si aj ty chuť utrhnúť sa z reťaze, podobne ako Miley Cyrus?

Asi nie. Mne pomohlo to, že zrazu fungujem ako sólo speváčka. Ona však musela urobiť niečo, na základe čoho ju ľudia začnú vnímať inak a ukáže, že už nie je to malé dievčatko. Takú tú rebelskú éru, kedy by som chcela byť sexi a vulgárna som asi nemala a ani som taká nikdy nebola.

V dnešnej dobe sú veľmi dôležité sociálne siete. Máš nejakú hranicu v tom, čo ukážeš?

Ja si v tomto pripadám ako 40-ročná speváčka, pretože ma to občas veľmi znervózňuje. Nikdy som to neriešila, no keď som začala spievať sólo, tak ma začalo trápiť, koľko mám folowerov a lajkov pod fotkou. No ak by som nespievala, tak by som Instagram možno vôbec nemala.

Spomenula si, že ťa pár ľudí prirovnalo k Zare Larrson. Bolo tvojím zámerom sa na ňu podobať?

Mňa to celkom prekvapilo. Asi to bude tým, že je tiež blondína, robí pop a nie je z Anglicka ale zo Švédska, kam som minulý rok často cestovala. Sme si asi fakt podobné. Hudobne sa mi však vždy viac páčila Dua Lipa a snažila som sa, aby moje pesničky boli podobne rázne ako tie jej.

Ty teraz cestuješ medzi Českom a Anglickom. Kde sa cítiš lepšie?

V Anglicku to určite nie je. Keď som v Londýne, tak sa zavriem na hotelovej izbe a nevychádzam, kým to nie je nutné. Síce tam mám kamarátov, no bojím sa ísť niekam metrom. Dnes som sa prechádzala po Bratislave a cítim sa tu ako doma, no v Londýne nie. Samozrejme, páčilo by sa mi, ak by sa mi to podarilo v Amerike a žila by som tam. 

Vidíš nejaký veľký rozdiel vo fungovaní hudobného biznisu v Česku a vo Veľkej Británii?

Myslím si, že ľudia v Anglicku musia oveľa viac drieť, pretože tá konkurencia je tam obrovská a to sa mi veľmi páči. Keď tam máte nejaké nakrúcanie alebo fotenie, tak to je vždy vo veľkom a máte okolo seba 20 ľudí. No u nás sa mi páči, aké to je komorné. Aj klip k môjmu druhému singlu bude robiť český režisér. Tie nápady sú u nás trochu iné, v Anglicku to vidia moc mainstreamovo.

Vieš si predstaviť, že by si prestala spievať a mala nejakú "normálnu" prácu?

Vždy ma veľmi bavilo herectvo, teraz som si dokonca skúsila menšiu úlohu v jednej rozprávke. No určite by som zostala v tomto odbore. Raz som povedala kamarátke, že sa hrozne bojím, že by som nebola šťastná, ak by som nemohla robiť hudbu. Mňa tá hudba skutočne baví a neviem, čo iné by ma napĺňalo rovnako.

Autor: Dušan Marko
Foto: Kawaii Production


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti