Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Janek Ledecký: Nechcem dať divákovi niečo, s čím nie som stotožnený

Janek Ledecký: Nechcem dať divákovi niečo, s čím nie som stotožnený

18.09.2015 - 13:40 | redakcia

Český spevák a skladateľ Janek Ledecký v posledných rokoch na Slovensku nevystupuje často, no tento rok sa fanúšikovia môžu tešiť na špeciálny vianočný koncert. Pri tejto príležitosti prinášame rozhovor, v ktorom sa dozviete viac o jeho albume duetov, vzťahu ku koncertom či úspešnej práci na muzikáloch.


V prípade Janka Ledeckého by sa bez preháňania dalo povedať, že na čo siahne, v tom je úspešný. Vyštudovaný právnik, ktorý sa touto profesiou nikdy neživil, sa preslávil ako spevák, skladateľ a textár, no málokto u nás o ňom vie, že je tiež autorom muzikálov, ktoré dobyli svet. Nielen o tom si môžete viac prečítať v rozhovore, ktorý je zároveň pozvánkou na vystúpenie v bratislavskom Istropolise, kde sa hudobník predstaví v rámci svojho vianočného turné. Autorkou rozhovoru je Anka Olvecká a portálu Hudba.sk ho poskytla usporiadateľská agentúra 212.

Vlani ste vydali CD album duetov s názvom Všichni dobří andělé. Máte v živote šťastie na dobrých anjelov okolo seba? 

Mám. Okrem rodiny, ktorá je základnou zostavou anjelov, hudobných anjelov sa mi podarilo, aj keď nie všetkých, "zhromaždiť" na tomto CD. Je ich dohromady štrnásť.  

Podľa čoho ste si vyberali? Spomeňme exkluzívnu verziu piesne Aj tak sme stále frajeri, ktorú spievate nielen s pôvodným intepretom Petrom Nagyom, ale pridal sa k vám aj Jožo Ráž.

Priznám sa, že na tomto cédečku sú niektoré stretnutia nielen unikátne, ale doslova klenoty. Jedným z nich je aj táto pieseň. Nedávno som hovoril Petrovi Nagyovi, že pred 25 rokmi bola tá pesnička fajn, ale teraz dostala skutočný rozmer a nikdy nezabudnem, ako sme to spievali na Miss Slovakia (rok 2005, pozn. red.). Moderátor uviedol len Petra Nagya, ktorý zaspieval prvú slohu. Potom som prišiel ja s druhou slohou a publikum burácalo, že Ledecký po slovensky, dobré, super. Na záver nastúpil Jožo Ráž a ako sme tam stáli vedľa seba, mráz mi šiel po chrbáte, priznám sa, toto by som chcel ešte párkrát zažiť.  

Ako ste prišli na myšlienku zozbierať duety a vydať ich na CD? 

Keď som urobil duet s Luckou Vondráčkovou k muzikálu Jágo, ktorý, dúfam, bude mať premiéru v budúcom roku, vydavateľ sa ma opýtal,  či nemám ešte nejaké duety. Pohrabal som sa vo svojom archíve a zistil som, že je tam toho dosť. Niečo sme pridali a mapujeme nielen posledných 20 rokov, najstaršia pesnička je s Ivanom Hlasom a pre mňa to bola česť, pretože Ivan je môj guru v tom, ako sa píšu texty a veľa som sa od neho naučil. Najmladšia je s Markom Ztraceným, čo je chlapík z novej generácie pesničkárov a veľmi mu tie veci verím.  

Slovenské pubikum vás má rado.

Áno, aj keď teraz tu účinkujem ako hosť na koncertoch Petra Nagya, nie je nič krajšie, ako mať na dverách vypísané "vypredané". A Peter to má.

Mávate aj po rokoch na scéne obavy, či bude vypredané? Paľo Habera sa vyjadril, že najťažšie je dostať ľudí do sály, haly, na štadión, keď tam budú, už si s nimi poradíme...

S Paľom úplne doslova a do písmena súhasím. A tie obavy máme všetci, čo robíme túto prácu. Ale fakt, keď tam ľudia sú, už vieme, čo s nimi. Myslím si, že je nás dosť, čo toto koncertné remeslo ovládame. Užívam si koncerty v lete na festivaloch, aj keď tam nie je dané, či tí ľudia prišli práve na mňa alebo na tých po mne a predo mnou. Každý rok od vydania platne Sliby se maj plnit o Vánocích (1996) robím vianočné turné, ktoré je len o mne a o mojich akustických gitarách, ktoré som si za roky zaobstaral, účinkuje so mnou sláčikové kvarteto. Na Slovensku sa tento rok predstavíme v Bratislavskom Istropolise 29. novembra. 


Vašou doménou sú aj muzikály, minimálne pri dvoch - Hamlet a Galileo - sa dokonca môžete popýšiť úspechmi v zahraničí. Tak sa chváľte... 

Hamlet pozbieral v Česku, na Slovensku, v Kórei a Japonsku cez milión divákov, čo považujem za zázrak. Chystajú sa ďalšie predstavenia a ja som nadšený, že sa mi táto Shakespearova dráma podarila prerozprávať tak, že to ľudí baví. Muzikál Galileo sa hral rovnako v našich krajinách a mierime aj do zahraničia. Posledný počin Jágo je už pár rokov hotový a takmer bola vo februári premiéra, žiaľ, producentovi vypadol hlavný parntner. Prehovárali ma, aby som urobil takú scénicky "diétnejšiu" verziu, aby stačili peniaze, ale zarazil som to. Som zvyknutý na nejakú úroveň, niečo som sa naučil, nadovšetko si ctím platiaceho diváka a nechcem mu dať niečo, s čím ja nie som stotožnený. Radšej počkám. 

Česká muzikálová scéna je silná a uspieť na nej je iste skvelé, spomeňme muzikály Svobodu, Davida, Patejdla... 

Priznám sa, že viac divákov mám v zahraničí a možno to bude znieť neskromne, ale vďaka tomu sa neporovnávam s českou muzikálovou scénou. Aj s Jágom mám ambície preraziť do cudziny.  

Kedy sa to zlomilo vo vás, že skladateľ a spevák populárnej hudby sa dá na muzikály? 

Prehovoril ma Martin Kumžák, vynikajúci muzikant, ktorý mi produkoval slávny vianočný album, aj ďalší. Spýtal sa ma, či nechcem urobiť niečo vážnejšie, veď sám si píšem hudbu, texty. A ja že čo chceš vážnejšie - moje albumy sú zlaté, platinové... Tak mi rovno položil na stôl Hamleta a vraj toto by si mohol prerozprávať pesničkami. Netušil som, kam až mi to celkom zásadne prehodí životnú výhybku. 

Syn Jonáš sa "potatil" vidíte v ňom konkurenciu? 

Pred dvoma rokmi vydal dosku s kapelou Ray-Band s názvom Blues Jeans, ktorú celú sám zložil, je to "bigbíťák" väčší než ja. Ale v súčasnosti sa viac venuje výtvarnému umeniu, je vyštudovaný výtvarník, mal prvú výstavu v Prahe a aj v Bratislave.  

Kritizuje vás? 

Skôr debatujeme, názory mladej generácie si veľmi cením a zvlášť od muzikanta ako je Jonáš, navyše, je to moja krv.  

Dcéra Ester je úspešná športovkyňa, nemá vzťah k umeniu? 

Vzťah má, keď si sadne k pianu a spieva, je to nádherné, ale čas je problém. Robiť šport na svetovej úrovni - snowboarding a zjazdové lyžovanie, čo v kombinácii nerobí nikto, len ona. 

Nenechajte si ujsť exkluzívny koncert Janka Ledeckého v Istropolise 29. novembra 2015. Počet vstupeniek je obmedzený, zakúpiť si ich môžete v sieti Predpredaj.sk.


Zdroj: agentúra 212


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti