Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Tamara Kramar: Je to super pocit, keď s ľuďmi rezonuje to, čo robíte

Tamara Kramar: Je to super pocit, keď s ľuďmi rezonuje to, čo robíte

Tamara Kramar, Radio_Head Awards za rok 2021
Zdroj: RTVS
19.04.2022 - 15:30 | redakcia

Tamara Kramárová je 22-ročná speváčka, ktorá debutovala v roku 2021 so singlom So Sweet. Prvýkrát ju však širšia verejnosť mohla spoznať už v roku 2020 vďaka spolupráci so skupinou HEX na skladbe Mesto stratilo dych. Napriek skromnej diskografii si ju už na začiatku kariéry všimlo Rádio_FM a jeho poslucháči, vďaka ktorým sa nedávno v ankete Radio_Head Awards stala Objavom roka.Úspech na Slovensku ju prekvapil, keďže ako študentka neurovedy v britskom Brightone nemala veľa príležitostí realizovať sa na slovenskej scéne. Práve v Anglicku si vďaka vystúpeniam na "open mic" akciách vyskúšala, aké je to vystupovať pred ľuďmi. Nadobudla tak cenné skúsenosti, ktoré môže pretaviť do ďalšej tvorby.

V krátkom rozhovore, ktorý pre Hudba.sk pripravil Norbert Skoupa, sa dozviete, ako sa jej darí skĺbiť študentské povinnosti s hudbou, koľko skladieb bude obsahovať jej debutové EP a či plánuje spoluprácu s niekým z Veľkej Británie.

Nedávno si na Radio_Head Awards vyhrala kategóriu Objav roka. Aké boli tvoje bezprostredné pocity po odovzdávaní cien?

Radosť a veľká vďaka. Je to super pocit, keď s ľuďmi rezonuje to, čo robíte. Táto soška mi to pekne potvrdila a motivuje ma pokračovať.

Dá sa povedať, že tvoja hudobná kariéra oficiálne odštartovala spoluprácou so skupinou HEX na piesni Mesto stratilo dych. Rozmýšľala si už predtým nad tvorením vlastných skladieb?

Vlastné piesne som začala tvoriť, keď som sa presťahovala do Anglicka v roku 2019. Chalani z HEXu ma oslovili na spoluprácu potom počas pandémie na základe mojich videí na sociálnych sieťach. Ambíciu nahrávať a zverejňovať vlastnú hudbu som však nemala ešte ani keď som ju začala nahrávať – celé sa to tak nejak prirodzene, postupne vyvinulo.

Medzi tvoje prvé spolupráce patrí aj skladba Two Leaves, kde si ťa na spoluprácu pozval montrealský rodák Milan André Boronell. Ako ste sa spoznali a ako prebiehala vaša spolupráca?

Milana som videla hrať na bratislavskom zhromaždení Black Lives Matter, po ktorom som ho okamžite začala sledovať na Instagrame. On si všimol moje lajky, dal mi follow späť a oslovil ma, či by som s ním nechcela skúsiť napísať pieseň. Ja som úplne bez skúseností s kolaboratívnym písaním súhlasila, stretli sme sa a po obšírnom rozhovore sme začali písať. Milan prišiel s gitarovou vyhrávkou, mne sa s tým asociovala zelená farba, a tak sa zrodil koncept Two Leaves.


Ako si sa vlastne dostala k hudbe? Chodila si na lekcie gitary a hodiny spevu alebo si samouk?

K hudbe som bola vedená od malička, osem rokov som chodila na klavír a hudobnú teóriu. Baviť ma to však začalo až neskôr, keď som zistila, že sa k tomu dá aj spievať. Na spev som však chodila len veľmi krátko a na gitaru vôbec. K hodinám spevu by som sa chcela vrátiť!

Vo Veľkej Británii študuješ neurovedu. Ako sa ti darí skĺbiť štúdium s hudbou? Vidíš sa v tomto odbore aj v budúcnosti alebo si myslíš, že zvíťazí hudba?

Mám pred sebou posledných pár týždňov môjho bakalárskeho štúdia a zatiaľ sa mi to darilo nejak skĺbiť. Čo bude ďalej, to si zatiaľ nie som istá, ale pravdepodobne dám nejaký čas šancu tej hudbe a k neurovede sa môžem kedykoľvek vrátiť.

Ako by si opísala tvoje vystúpenia v Brightone na tzv. open micu? 

Veľký freestyle! Na open micoch je čarovné práve to, že o nič nejde a že vôbec nevadí, ak ešte päť minút pred vystupovaním netuším, čo budem hrať. V začiatkoch ma to veľmi motivovalo učiť sa stále nové piesne a to mi veľa dalo.

S producentom Oliverom Fillnerom pracujete na tvojej prvej EP nahrávke, z ktorej pochádzajú skladby So Sweet a Hey Pretty Girl. Koľko skladieb bude projekt obsahovať a aký zvuk chceš dosiahnuť?

Momentálny plán je päť alebo šesť skladieb, z toho dve už sú vonku a tretia bude čoskoro. Zvyšok EP príde potom už naraz. Zvuk tohto EP je pre mňa veľký experiment s veľmi voľným priebehom, keďže ja ako umelec sa stále hľadám a keďže Oliver má na svedomí produkciu a teda celkový zvuk.


Cítiš na sebe väčší tlak a očakávania odkedy tvoríš vlastné piesne?

Nie odkedy ich tvorím, skôr odkedy sú vonku a dostávajú sa do povedomia ľudí. Všetci chcú hneď prirodzene vedieť, čo bude ďalej a to vytvára mierny stres. Taktiež s každým úspechom prichádza zodpovednosť a tú si tiež veľmi uvedomujem.

Aplikuješ niektoré poznatky z neurovedy do svojej tvorby?

Neviem si úplne predstaviť, ako by to fungovalo. (smiech)

Plánuješ spolupracovať aj s niekým z Veľkej Británie?

Ideálne áno! Ja mám veľmi rada spolupráce a s čím rôznorodejšími ľuďmi, tým lepšie. V budúcnosti by som rada spolupracovala s ľuďmi práve v Anglicku a naučila sa od nich čo najviac.

Čo alebo kto ťa najviac inšpiruje pri tvorbe nových piesni?

V tvorbe vlastnej hudby som stále veľmi nová a ešte sa učím efektívne zbierať tú inšpiráciu. Zatiaľ ma inšpiruje môj vlastný život a konverzácie s ľuďmi v ňom.

Aké sú tvoje ďalšie plány na rok 2022 okrem vydania EP? Kde ťa budú môcť fanúšikovia vidieť vystupovať najbližšie?

Koncom apríla sa chystáme s kapelou na miniturné po Slovensku a v lete sa možno tešiť na množstvo ďalších koncertov! Treba sledovať moje profily sociálnych sieťach, tam sú vždy najaktuálnejšie novinky.


Autor: Norbert Skoupa


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti