Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Richard Müller: "Mám sa celkom dobre a okolo seba ľudí, ktorým verím"

Richard Müller: "Mám sa celkom dobre a okolo seba ľudí, ktorým verím"

19.10.2016 - 14:00 | redakcia

Nový album Richarda Müllera sa volá 55. Ale to už určite viete. Rovnako určite viete aj to, že 6. septembra dovŕšil spevák rovnaký počet rokov. S Richardom sme sa počas jeho práve prebiehajúceho turné stretli a rozprávali o živote, tvorbe, koncertoch i minulosti. Prezradil dokonca aj niekoľko vecí, ktoré doteraz neboli veľmi mediálne známe.


Pred 22 rokmi ste vydali svoj druhý sólový album. Možno to vyzeralo ako dobrý fór, pomenovať ho po Kristových rokoch. Platňa mala názov 33, vy ste boli v rovnakom veku. Na album ste prispeli textami, Jaro Filip napísal hudbu. Na aktuálnej 55-ke ste však nielen hudbu, ale aj väčšinu textov prenechali iným autorom...

Možno tým, že sa mám celkom dobre a neprežívam ani nejaké turbulentné obdobie, necítim potrebu písať. Dokonca si nerobím ani poznámky. Som autorsky vyprahnutý. Ale spolupráca s Petrom Uličným a Ondřejom Brzobohatým bola zaujímavá. Napriek tomu, že k nej takmer nedošlo.  

V akom zmysle?  

Peter mi písal texty ešte v časoch skupiny Banket. Odvtedy prešlo štvrťstoročie. Nevidel som sa s ním asi dvadsať rokov. Teraz som mu dal tip na niekoľko tém, nadiktoval nejaké slovné spojenia, myšlienky a slogany, ktoré sa mi páčili a on prišiel s textami. No a pokiaľ ide o Ondřeja... Keď ma kedysi oslovil, že by chcel so mnou spolupracovať, odmietol som. Potom sa to vyvinulo tak, a už ani neviem kedy a ako presne, že sme sa stretli na jednej vlnovej dĺžke. Výsledkom je môj nový album 55.

V čom sa líši od tých predošlých?  

Spôsobom, akým vznikal, určite. Ondřej zhudobňoval Petrove texty, mailom mi posielal demonahrávky. Na ich základe som nahral spev. Až potom vznikali aranžmány. Obyčajne to funguje tak, že idete do štúdia aspoň s nejakou predstavou o výslednej nahrávke. Teraz to bolo inak. Ondřej je veľmi talentovaný skladateľ i aranžér. A mám ho rád aj ako človeka. Je fantastický!

No a okrem spôsobu práce sa tento album líši od predošlých aj tým, že sa mi podarilo zapojiť aj Petra. Chcel som od neho nové texty roky, ale podarilo sa to až teraz. Po asi dvadsiatich rokoch.

Prvým singlom k albumu je pesnička o herečke Julii Roberts. Hrávate ju aj na koncertoch aktuálneho turné. O čom je?  

V podstate je to pseudovtipný text o mojej láske k tejto herečke. Je pravda, že ju milujem, ale asi je to výrazne jednostranný vzťah. Nikdy som sa s ňou nestretol a vzhľadom na to, že mám Vandu, aj keby sa tak stalo, ostanú veci tak, ako sú. (smiech) Vraj je tá pesnička iná ako zvyšok albumu, môjmu tímu sa však zdala ako najvhodnejší pilotný singel.

Prečítajte si: Ak ste ho už odpísali, robíte chybu. Richard Müller nahral skvelý album


Keď nekoncertujem, venujem sa rodine a počúvaniu hudby

Čomu sa venujete, keď nekoncertujete alebo nenahrávate?
 

Každý si myslí, že som šialene vyťažený, ale vôbec to nie je pravda. Mávam obdobia, kedy okrem počúvania hudby nerobím nič. A venujem sa naplno Vande s Markusom. Rodina pre mňa znamená veľa.  

Momentálne ste uprostred veľkej série koncertov, posledné roky ste na turné každú jeseň.

S Fragile sme za dva roky vystúpili s projektom Hlasy 101-krát. To je skvelé číslo, mám pred ním rešpekt. Súčasné To najlepšie tour nadväzuje na jarné koncerty pod rovnakým názvom. Moje obľúbené pesničky i hity sme prerobili do komornejšej atmosféry, je to akustickejšie. Okrem dychových nástrojov Miška Žáčka pribudol k basgitare aj kontrabas, čo je nástroj známy skôr z filharmónie. (smiech)

Teraz v jeseni dávame od začiatku októbra až do vianočných sviatkov asi štyridsať vystúpení. Ľudia chodia, som vďačný, že mám stále svojich fanúšikov. Aj vďaka nim sa koncert v Bratislave vypredal dva mesiace pred termínom. Takže sme na 4. decembra pridali ďalší, oba budú v Starej tržnici v jeden deň. Ako hosť prijal moje pozvanie Michal Pavlíček.  

Okrúhle narodeniny zvyknú ľudia oslavovať viac ako tie ostatné. Boli tieto narodeniny pre vás v súkromí iné?  

Nepijem a dokonca už ani nefajčím, takže oslava z tohto pohľadu nemala žiadne väčšie grády. V úzkom kruhu som sa zišiel s pár priateľmi a celou rodinou, rozbalil darčeky. Potešil ma aj ten od mojej partnerky Vandy. Keďže k 55-ke mi podarovala bundu Harley Davidson, očakávam, že najneskôr o jedenásť rokov dostanem aj motorku. (smiech) Ale inak to boli celkom normálne narodeniny.  

33, 44 a teraz 55. Plánujete aj album 66?  

Určite, to môžem sľúbiť. Dovtedy ale určite vydám aj nejaké iné platne. Hoci na túto poslednú som autorsky nejako výrazne neprispel. Keďže som neoplýval veľkou inšpiráciou. S radosťou som prijal to, čo pre mňa urobili Peter s Ondřejom, bola to skvelá spolupráca. Ale verím, že sa mi zase začnú rodiť nápady, s ktorými sa budem ochotný podeliť s mojimi poslucháčmi. Vždy som skladal, nahrával a koncertoval v prvom rade pre seba, takže kým ma to bude baviť, budem na očiach.

Minulosť je uzavretá. Mal som ťažké obdobie

Na očiach ste boli aj v pamätnom "vyzliekacom" roku 2000...
 

To obdobie mám už dávno za sebou. Ale áno, bolo aj také. Mal som ťažké obdobie, čo sa súkromia týka. Z toho hudobného pohľadu bolo zaujímavé to, že na koncerty, ktorých bolo vtedy okolo stovky, chodila polovica divákov skôr zo zvedavosti, čo sa bude na pódiu diať, než kvôli mojim pesničkám.  

Vtedy sa od vás odvrátilo viacero ľudí.

Bol to rok, v ktorom som prišiel o rodinu, zomrel Jaro Filip... Jedno ráno som sa zobudil a v kúpeľni som sa pozrel na seba do zrkadla s otázkou, či toto je to, čo chcem. Umelecky sa mi - paradoxne - darilo, prišiel človek z ostravskej agentúry, urobili sme turné po športových halách. Potom ma oslovil Robo Karas, prišiel Juraj Kuchárek - ich agentúra ma zastupuje už asi pätnásť rokov. Nadviazali sme na prerušenú spoluprácu s Adnanom Hamzičom, ktorý mi robil od roku 1997 štyri roky manažéra. Teraz už asi dvanásť rokov pre mňa pracuje ako agent.

Rokom 2000 sa uzavreli nejaké súkromné i profesionálne kapitoly, otvorili sa nové. Som rád, že väčšinu vzťahov, ktoré som vtedy pokazil, sa mi časom podarilo narovnať. S mojou bývalou manželkou Soňou vychádzame, dobrý vzťah mám aj s našimi deťmi. O minulosti sa rozprávame otvorene.  

Spomenuli ste Jara Filipa. Ako ste začali spolupracovať?  

Pre mnohých to bude možno veľkým prekvapením, ale ešte predtým, ako sme spolu napísali prvú pesničku, som nahrával do nejakej jeho pesničky klarinet. Robili vtedy s Milanom Lasicom a Julom Satinským ďalší album a ja som sa ocitol v štúdiu. Inak som ale v živote deväť rokov chodenia do ľudovej školy umenia na klarinet nezužitkoval. S Jarom sme začali pravidelne komunikovať až začiatkom 90. rokov. Hľadal som niekoho, kto zhudobní moje nové texty.  

Bol Jaro Filip jediný, na koho ste sa vtedy obrátili?  

Oslovil som vtedy asi piatich skladateľov, vrátane Vaša Patejdla či Petra Breinera. Jaro Filip z tých textov vyťažil maximum. Kým som vydal prvú z našich pesničiek ľudia z branže sa ma pýtali, či chystám kabaretný album. Mysleli si, že to bude podobné ako pesničky Lasicu so Satinským, keď to píše Filip. Keď potom v rádiách začali hrávať Milovanie v daždi, pár ľudí sa ma pýtalo, kto zložil tú fantastickú "stingovku". A tvárili sa veľmi začudovane, keď som povedal, že Jaro. Chýba mi, ale ostala tu po ňom jeho hudba. Urobili sme spolu päť albumov - tri moje a dva jeho. Či vlastne tri a pol mojich, lebo na ďalších dvoch sú tiež jeho pesničky.  


Vaše výpovede sú veľmi osobné, s výnimkou ostatného albumu ste si väčšinu textov písali sám. Čo potrebujete, aby prišla inšpirácia?  

V minulosti to bola pravdepodobne hektika. Neskôr hlavne pohoda. Tú ostatné roky mám, ale ako som už povedal, vyčerpal som sa. Alebo necítim potrebu niečo autorsky riešiť. Neberiem to ale ako tragédiu, mám okolo seba ľudí, ktorí dokážu napísať to, čo momentálne cítim. A viem, že ďalšie nápady sa mi v hlave začnú rodiť. Prídu a budú z toho ďalšie nové texty. Teraz mám obdobie, kedy sa viac sústreďujem na najmladšieho potomka Markusa ako na to, aby som niečo umelecky tvoril. Písanie je o pretláčaní ega. Pri Markusovi ho dávam bokom.  

Autor: Peter Lehotský
Foto: Ondřej Pýcha

Vypočujte si album 55 na Deezeri: Zostávajúce koncerty To najlepšie Tour:

Slovensko:

01. 12. - Martin, Kino Strojár
04. 12. (16:00) - Bratislava, Stará Tržnica (hosť: Michal Pavlíček) - pridaný koncert
04. 12. (20:00) - Bratislava, Stará Tržnica (hosť: Michal Pavlíček)
05. 12. - Nitra, PKO Nitra
08. 12. - Žilina, Dom Odborov
09. 12. - Ružomberok, Kultúrny dom A. Hlinku
11. 12. - Prievidza, Športová hala
13. 12. - Trenčín, Piano Club  

Vstupenky:  Predpredaj.sk   

Česká republika

01. 11. - Karlovy Vary, Hotel Thermal               
03. 11. - Plzeň, Měšťanská Beseda                       
05. 11. - České Budějovice, DK Metropol                        
07. 11. - Ústí nad Labem, Severočeské divadlo
11. 11. - Pardubice, Východočeské divadlo
12. 11. - Náchod, Divadlo Dr. J. Čížka
13. 11. - Liberec, Dům kultury
14. 11. - Hradec Králové, KC Aldis
15. 11. - Přerov, Klub Teplo    
06. 12. - Brno, Janáčkovo divadlo                    

V rámci To najlepšie Tour sprevádza Richarda Müllera skupina v zložení Peter Markuljak (gitara), Matej Benko (klávesy), Martin Gašpar (kontrabas), Michal Žáček (dychové nástroje) a kapelník Juraj Kuchárek (bicie).


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti