Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Erik Truffaz: "Každý hudobník je jedinečný a neexistujú kópie"

Erik Truffaz: "Každý hudobník je jedinečný a neexistujú kópie"

Erik Truffaz 01.12.2008 - 13:41 | Patrik Marflák

Svetoznámy francúzsky jazzový trúbkar Erik Truffaz odohral 24. novembra v košických Kasárňach skvelý koncert spoločne so svojim Benares Projectom. Pred týmto vystúpením si Erik našiel čas zodpovedať na naše otázky.


Spoločne s Malcolmom Braffom ste prišli do Košíc predstaviť svoj aktuálny Benares Project. Ako vznikla myšlienka vytvoriť indický projekt a ako ste sa dopracovali k súčasnej zostave muzikantov?

V roku 2007 som s mojím kvartetom (Erik Truffaz Quartet) absolvoval turné po Indii a v každom meste sme si pozvali na hranie jedného indického hudobníka. Na tomto turné som stretol aj mojich súčasných spoluhráčov. Neskôr som s nimi začal hrávať, čo ma zároveň logicky motivovalo vrátiť sa späť do Indie a spoznávať detailne indickú hudbu.

Ste známy ako veľký improvizátor. Vedeli by ste špecifikovať, aký je pomer improvizácie a vopred pripravených kompozícií pri Vašich koncertoch?

V rámci tohto projektu máme pre každý večer pripravené nejaké koncepty a schémy. Čiže konkrétne tento projekt je viac o pripravenej koncepcii ako o improvizácii, pretože moji indickí kolegovia sú klasickými hudobníkmi. Niektoré veci zložili aj oni a musím povedať, že sú v tomto veľmi striktní. Hráme aj moje kompozície. Improvizácia v indických kompozíciách je, povedal by som, 25%. Opačným prípadom sú moje skladby, v ktorých je improvizácia tak povedzme 75%, tých zvyšných 25% je ústredná téma mojej skladby.

Kde nachádzate hlavnú inšpiráciu pre hudbu, ktorú teraz tvoríte?

Najväčšou inšpiráciou je mystika Indie, v ktorej som pôsobil a kde som sa snažil do seba nasať tamojšie veľmi silné emócie. Ďalším významným faktorom bola konfrontácia európskej a indickej kultúry, ktorú som zažil. Ak by som to mal zhrnúť do jednej vety - najväčšou inšpiráciou pre moju súčasnú tvorbu sú ľudia, ktorých som stretol v poslednej dobe.

Máte pre toto turné s Benares Projectom pripravený konštantný playlist alebo je každý koncert jedinečný?

Máme pripravený relatívne presný repertoár, ktorý nie je až tak veľký, a tento repertoár občas obmieňame. Iným prípadom bolo naše spoločné turné s Malcolmom, kde vládla absolútna sloboda.

Kto je autorom kompozíciíí tohto projektu?

Niektoré skladby sú moje, niektoré zložil Malcolm, takisto moji indickí spoluhráči sú autormi niektorých kompozícií. A niekedy vznikne skladba ako naše spoločné dielo, keď sa navzájom počúvame a učíme jeden od druhého.

Počúvate aj niečo zo súčasnej hudby, oslovilo Vás niečo v poslednej dobe, čo by Vás obrazne zrazilo na kolená?

Nepovažujem sa za experta na súčasnú hudbu, nemám veľa času na počúvanie, ale napriek tomu ma poslednú dobu upútal napríklad posledný projekt Björk s lesnými rohmi. Keď som doma, tak veľmi často počúvam Johnyho Casha.

Mnoho novinárov a aj hudobníkov zvykne tvrdiť, že v hudbe už nie je možné nájsť nič nové, že všetko bolo už dávno vymyslené a teraz sa len recyklujú nápady. Súhlasíte s týmito názormi?

Rozhodne nesúhlasím! Vždy je možnosť nájsť niečo nové, niečo vo vnútri každého človeka, pričom každý človek je osobitá bytosť s osobitými nápadmi.

Mnoho trúbkarov na svete pokladá za svoju hlavnú inšpiráciu tvorbu Milesa Davisa. Aký je Váš vzťah k tomuto výnimočnému hudobníkovi? Myslíte si, že tu žijú dnes medzi nami novodobí Milesovia Davisovia?

Nemôžem súhlasiť s takýmito tvrdeniami. Každý hudobník je jedinečný a neexistujú kópie. Nikto nie je a ani nebude ako Miles Davis. Takisto aj Miles Davis sa vyvíjal počas svojej kariéry - iný bol Miles, keď začínal, a iný, keď zomieral. Tak či tak, bol to veľký génius. Čo sa mňa týka, zbožňujem Milesovu tvorbu a veľmi mi pomohla, keď som bol mladý. Ukázalo mi to smer, ako robiť hudbu. Môj názor na to, prečo sa tak často opakujú takéto tvrdenia je, že novinári sú častokrát leniví vyhľadávať a sledovať hudbu a veľmi radi zjednodušujú veci.

Dnes to bude Vaše druhé slovenské vystúpenie. Minulý rok ste hrali svoj koncert v stane na festivale Pohoda v Trenčíne. Spomínate si na to?

Áno, spomínam si na to a na tú veľkú plochu. Bol to fantastický koncert! Zamilovali sme si publikum a aj veci naokolo.

Nebolo Vám horúco v tom horúcom stane?

Nie, vonkoncom nie, pre hudbu nikdy nie je príliš horúco.

Považujú Vás za úspešného muzikanta, vydali ste mnohé albumy, hrali s mnohými významnými hudobníkmi. Čo je tým hlavným impulzom, ktorý Vás aj naďalej motivuje pokračovať v hraní?

Hlavným impulzom je predsa život sám.--
Autori: Juraj Cagáň, Zuzana Cagáňová
Foto: Juraj Cagáň
Video: Zuzana Cagáňová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti