S lídrom kapely Desmod, Máriom "Kulym" Kollárom, sme sa stretli v Bratislave pred zápasom KHL. Počas rozhovoru prezradil, že k športom má pozitívny vzťah, no nevyhol sa ani horúcej téme metanolovej kauzy, ktorá sa nitrianskej formácie priamo dotýka. Kód na bezplatné stiahnutie nového albumu sa totiž nachádza na fľašiach vodky...

Dnes sa chystáš na hokej – chodievaš pravidelne?

Iba keď mám čas, ale na Slovan idem po prvýkrát.

Čo iné športy?

Takéto podujatia bývajú zväčša cez víkendy, kedy hráme, takže to bohužiaľ nejde. Čo sa ale môjho vzťahu k športu týka, tak si rád zahrám nohejbal, bedminton, plážový volejbal, prípadne stolný futbal. Samozrejme iba tak pre zábavu, keďže od profi úrovne mám ďaleko. Okrem toho som si teraz "zadovážil" osobného trénera, s ktorým občas chodíme do telocvične alebo behať.

Stačí stiahnuť album, nie fľašu

Nedávno vám vyšiel Javorový album, ktorý si však môžu stiahnuť iba tí ľudia, ktorí si kúpia fľašu istého alkoholického nápoja. Je v súčasnosti aj iná možnosť, ako sa k tejto nahrávke dostať?

Momentálne nie, začiatkom novembra však vyjde aj klasické CD. Dovtedy si môže ktokoľvek kúpiť spomínaný alkoholický nápoj a vďaka kódu, ktorý sa nachádza pod obalom, si náš Javorový album môže stiahnuť úplne zadarmo.

Aká bude potom motivácia na to, aby si ľudia kúpili aj klasickú platňu?

Práveže dosť veľká – jeden môj známy mi napríklad minule hovoril, že on tie skladby nechce mať v počítači alebo na USB kľúči. Jednoducho preferuje CD, ktoré si môže ohmatať a dať do poličky k ostatným... Toto vydanie robíme práve pre takýchto ľudí. Mladému človeku je to zväčša jedno...

Keď hovoríš o mladých – ako sa k albumu dostanú vaši fanúšikovia, ktorí nemajú 18 rokov? Povedia rodičom niečo ako: "Mami, kúp mi vodku, chcem nový album Desmodu"?

Uznávam, že toto je trošku kontraproduktívne... Totižto, niekomu sa môže zdať, že mladý človek sa k tomu albumu nemá ako dostať, pokiaľ nemá viac ako 18 rokov. Tu by však mala fungovať akási "symbióza" medzi rodičom a dieťaťom. Rodič si síce alkohol kúpiť musí, no nie je nútený ho vypiť – môže ho niekomu napríklad podarovať k narodeninám. Svojmu synovi alebo dcére následne dá kód, ktorý sa nachádza na vrchu fľaše, a všetci budú spokojní.

Otázkou ale je, či to niekto nebude brať ako podporovanie konzumácie alkoholu u mladých ľudí...

Stretli sme sa s rôznymi reakciami. A najhoršie je, že táto kampaň prebieha v dobe, kedy u našich susedov robí pančovaný alkohol obrovskú šarapatu. Chcel by som preto ubezpečiť všetkých, že značka, s ktorou spolupracujeme, je overená a nie je sa čoho báť. Aby som sa ale vrátil k otázke, znovu opakujem: tú fľašu nie je nikto nútený vypiť.

Spomenul si metanolovú kauzu, sleduješ ju?

Snažím sa a som z toho zhrozený. Najhoršie na tom celom je, že takýto alkohol si môže dať aj niekto, kto normálne nepije. Na návšteve mu nalejú jeden pohárik na prípitok a ako na potvoru to môže byť práve nejaká pančovaná značka. Tým hajzlom, čo to spravili, by som polámal ruky a nohy, a potom im nalial aspoň za dva z ich vlastnej medicíny. 

V Čechách majú prohibíciu, no pritom dosť liberálny postoj k marihuane...

Pokiaľ hovoríme o mäkkých drogách, tak mi to nevadí. Ja sám ich neberiem, ani tomu neholdujem, určite by som však nikoho kvôli tomu neodsudzoval alebo nedával nejaké brutálne tresty. Podľa mňa je alkohol ďaleko horšia droga ako marihuana. Z tej je človek vytešený, šťastný, priateľský - z alkoholu je akurát kopec agresívnych hovád.

Akvabela Kuly

Súčasťou proma k Javorovému albumu je aj stránka Kulehynakulyho.sk, kde fanúšikovia hlasujú za "kulehu", ktorú budeš musieť spraviť. Tie úlohy si si vymyslel na seba sám?

Nie, nie – to vymýšľali ľudia. Ja len dúfam, že ten bobor nezostane na druhom mieste (musí splniť dve z piatich úloh, pozn. autora). Už mi bolo oznámené, že určite budem robiť akvabelu, ale to nejako prežijem. Predstava mňa v plavkách, ako sa predvádzam s akvabelami, síce tiež nie je bohviečo, ale stále lepšie ako lízať nejaké zvieratá.

Ktoré kulehy by si teda preferoval?

Napríklad prenášanie alkoholu v slamke – to by som zvládol bez problémov. Tiež by som si vedel predstaviť to preťahovanie lanom. Tieto neškodné úlohy ma však asi s najväčšou pravdepodobnosťou obídu, keďže ľudia sa budú tešiť len vtedy, keď to bude niečo naozaj hnusné.

Spomínal si fyzické vydanie albumu, ktoré sa na trh dostane v novembri – na bezplatné a najmä bezpodmienkové stiahnutie teda nebude?

Idea je taká, že keď skončí táto akcia, nastúpi fyzické vydanie. Bezplatné stiahnutie hrozí len v prípade, že to nejaký "dobrák" zavesí na internet...

Aký je tvoj názor na takýchto "dobrákov"?

Je to fenomén doby, ktorého sa asi len ťažko zbavíme. Keby som mal hovoriť len za seba, tak nemám na nich nejaké ťažké srdce. Celkový pohľad kapely je však už iný. Hudba je naša práca a nikto by v žiadnom odvetví nemal robiť zadarmo. Páčilo by sa niekomu, keby ho na jeho mieste nahradila lacná pracovná sila, ktorá by robila iba za stravu a ubytovanie? Ak niekto náš album umiestni na web, tak z toho nemáme ani len tú stravu... Títo dobráci by si hlavne mali uvedomiť to, že nahrávanie albumu nie je lacná záležitosť – je potrebné platiť za štúdio, produkciu, muzikantov a kopec ďalších vecí. Viem, že sa ľudia strašne tešia, keď môžu niečo dostať zadarmo, ale nie je to správne.

Ešte v júli bol Javorový album označovaný názvom Úplné bezvetrie – prečo sa to zmenilo?

Pôvodne sme ho chceli nazvať podľa nosnej pesničky, no nakoniec sme sa rozhodli inak. To CD je z veľkej časti akustické a možno tam počuť viacero nástrojov, ktoré sa vyrábajú z javora – či už sú to husle alebo kontrabas. Mne osobne ten názov napríklad pripomína skladbu od Václava Neckářa, ktorý spieva o gitare z javora...

Nahrávali ste u Táslerovcov – vznikli okrem upravených verzií starých piesní aj nové skladby?

Zatiaľ nie, i keď v hlave už mám pár vecí, ktoré by som rád spravil. Úprimne povedané sa mi teraz začal páčiť trochu iný štýl muziky – je to stále rock, ale v trochu modernejšom šate. Nový album by som preto rád posunul práve tým smerom. Dovtedy by som sa ale chcel sústrediť na Javorový album a prípadne zorganizoval jeden veľký Javorový koncert. Mám takú víziu, že by sme si zavolali všetkých hostí a jedenkrát odohrali album tak, ako bol nahratý. Bude to chcieť dosť roboty, ale myslím si, že by to mohlo byť reálne.

Rádio_FM by malo prezentovať mladé česko-slovenské talenty

Prejdime k téme domácej hudobnej scény. Nové kapely u nás v podstate nemajú šancu dostať sa do väčších rádií, jedine Rádio_FM podporuje mladú nezávislú hudbu. Kvôli tomu de facto vzniká dojem alternatívnej scény združenej práve pod touto značkou. Aký je tvoj pohľad na toto?

U nás je alternatíva divná. Zdá sa mi, že práve Rádio_FM vytvára tú spomínanú alternatívnu scénu, no spôsobom, že tá a tá kapela môže byť alternatíva a tamtá už nie. FMko by skôr malo hľadať nové hviezdy v rôznych žánroch – na Slovensku napríklad existuje kopec naozaj dobrých rockových kapiel ako Zoči Voči, The Paranoid, The Downhill a tí v ňom priestor nedostanú. Verím tomu, že ak by FMko rozšírilo svoje obzory, bolo by omnoho počúvanejšie a teraz nehovorím len o rocku, ale aj o punku alebo metale...

Takže v FMku je podľa teba príliš málo tvrdej muziky?

Podľa mňa je jej v slovenskom éteri celkovo málo. Rádia stále bojujú o poslucháčov a ako keby sa báli pustiť aj niečo rockovejšie. Mám pocit, že pretrváva predstava, že v tom momente by človek preladil a už nikdy si dané rádio nepustil – a to je úplná hlúposť...

Aktuálne vzniká hudobnícka iniciatíva za viac slovenskej hudby v našich rádiách. Do toho sa pridať neplánuješ?

Určite áno, i keď ja osobne by som bol najmä za viac mladých kapiel na slovenskej scéne. V tomto prípade by bolo dobré využiť práve potenciál spomínaného Rádia_FM a spraviť z neho platformu, v rámci ktorej by sa mohli prezentovať nielen slovenské, ale rovno česko-slovenské talenty. Samozrejme by tie kapely, speváci alebo speváčky mohli spievať aj po anglicky – dôležité by bolo to, aby dostali nejakú podporu.

Keď sme pri alternatíve – ty nejaký bočný projekt neplánuješ?

Aj hej, dokonca už mám pár vecí ponahrávaných, no nemal som ešte dostatok času na to, aby som ich dokončil. Aby som ale bol konkrétny – išlo by o projekt, ktorý by smeroval do tanečnej hudby, no ja by som bol len skladateľ, nie spevák. Dokonca si sám seba dokážem predstaviť aj v pozícii producenta, takže do budúcnosti nevylučujem ani toto.

Budúca ikona slovenského popu? Miro Šmajda!

Viackrát si účinkoval v relácii Legendy popu – aká je podľa teba najväčšia osobnosť popu na Slovensku?

Nechcem zachádzať až niekde ku Františkovi Kryštofovi Veselému, ale určite by som spomenul Karola Duchoňa, Mariku Gombitovú, Petra Nagya, či kapely ako Modus, Tublatanka alebo Limit.

Myslíš si, že v súčasnosti existuje nejaká ikona slovenského popu?

Dnes sú slávni všetci, no iba tak trochu. Podľa mňa zo súčasných hviezd nikto nebude taký slávny ako bol Elán – to sa jednoducho nedá. Kto už dnes na koncert priláka 10 000 ľudí? Ak má kapela 5000, tak môže byť rada. Neviem si preto predstaviť interpreta, ktorý by to zvládol.

Podľa teba ešte niekedy niekto taký príde?

Určite! A bude to niekto, kto poblázni celý národ. Už jednoducho prísť musí, pretože v súčasnosti je na scéne priveľa rôznych spevákov, speváčok a kapiel. Ono sa to pomaly hromadí a vznikne z toho akási sopka – tí "zlí", respektíve jednohitoví, poodletujú a ostanú tu len tí, ktorí majú za sebou niečo viac. Je pravda, že na našej scéne je viacero ikon, ale len vo svojom žánri – napríklad Rytmus, Dara Rolins alebo Majk Spirit. Musí ale prísť niekto strednoprúdový...

Takže to bude úplne nové meno?

A vlastne možno ani nie. Keď nad tým tak rozmýšľam, tak v Mirovi Šmajdovi driemu poriadne lavíny. On sa síce zatiaľ orientuje na tvrdú rockovú muziku, ale jeho sila je v pomalých baladických skladbách. V budúcnosti by mohol byť niečo ako slovenský Bon Jovi. Ten chalan má talent, úžasný hlas a obrovský potenciál na to preraziť.

Autor: Miroslav Meňhert
Foto: Desmod.sk

Súvisiaci interpreti: Desmod