Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Mária Čírová: "Nie som typ človeka, ktorý by ľutoval rozhodnutia z minulosti"

Mária Čírová: "Nie som typ človeka, ktorý by ľutoval rozhodnutia z minulosti"

22.11.2018 - 20:00 | Dušan Marko

Už je to 10 rokov, odkedy z rádií zo všetkých strán znela skladba Búrka. Práve táto pieseň katapultovala Máriu Čírovú medzi najúspešnejšie slovenské speváčky. Rodáčka z Trnavy od tej doby vydala štyri sólové albumy a niekoľko úspešných singlov. Kariérne jubileum aj okrúhle narodeniny oslávi veľkým koncertom v bratislavskej Inchebe už túto sobotu 24. novembra.


K začiatkom hudobnej kariéry Márie Čírovej patrí, podobne ako aj v prípade iných spevákov, talentová šou. Mária v roku 2008 zaujala porotu dnes už neexistujúcej autorskej hudobnej súťaže Coca-Cola PopStar, medzi ktorej víťazov patrili pred ňou aj Zuzana Smatanová, Misha či Bystrík. "Bolo to najprelomovejšie rozhodnutie môjho pracovného života. A vlastne aj súkromného, keďže vďaka tomu som sa stretla s mojím manželom a manažérom v jednej osobe, Mariánom Kachútom," hodnotí speváčka svoju účasť v súťaži.

Porotu v tom čase zo všetkých 176 prihlášok najviac zaujala práve jej pieseň Búrka. Tá sa veľmi rýchlo stala najhranejšou skladbou v slovenských rádiách a Mária ešte v tom istom roku vydala aj rovnomenný debutový album a pár mesiacov na to získala Slávika v kategórii Objav roka. S úspešným singlom sa v roku 2009 snažila zaujať divákov a porotu Eurovízie, no napokon skončila na štvrtej priečke a nepodarilo sa jej prebojovať do semifinále v Rusku.

Všetko však mohlo byť úplne inak. Mária totiž už dávnejšie priznala, že pieseň Búrka bola len do počtu a na jej debutový album bola zaradená ako posledná. Hudbu zložil Marián Kachút, s ktorým speváčka v tom čase ešte nechodila, no už vtedy medzi dvojicou boli veľké sympatie. "Príbeh skladby Búrka je jedným z mojich životných míľnikov. Som vďačná za to, čo všetko sa stalo, odkedy vznikla. Keď si človek uvedomí, ako jediná pieseň dokáže zmeniť celý život... Búrka mi zmenila život. Doslova," priznala Mária.


Hudba verzus rodina

Keď vtedy len 20-ročná speváčka priznala vzťah so svojím hudobným producentom, neraz si musela vypočuť tvrdenia, že keby nebola jeho partnerkou, tak by o veľkej kariére mohla len snívať. Mária nikdy nepatrila medzi interpretov, ktoré by poburovali množstvom škandálov a práve jej "vzťah na pracovisku" bol to jediné, vďaka čomu sa objavovala v bulvárnych médiách. "Nie som typ človeka, ktorý by ľutoval rozhodnutia z minulosti. Mám vo zvyku pravidelne bilancovať a vtedy vidím, ako ma občas aj niečo možno negatívnejšie, čo ma v minulosti postretlo, napokon priviedlo k niečomu peknému a pozitívnemu."

Obrovský poprask v médiách Mária spôsobila v roku 2009, keď priznala, že čaká svoje prvé dieťa. Mohlo sa zdať, že raketovo rozbehnutá kariéra pôjde bokom, no dnes už dvojnásobná mamička bravúrne zvláda skĺbiť rodinný život s kariérou speváčky.

"Rodina vždy bola, je a bude mojou prioritou. Nech sme akokoľvek vyťažení, deti sú u nás na prvom mieste a všetko prispôsobujeme im. Nastavila som si priority a všetko je tak, ako má byť. Mám krásnu rodinku, dve úžasné deti a prácu, ktorá ma napĺňa a je skôr poslaním ako prácou či povinnosťou. Hoci mám za sebou dva pôrody, nemám ani najmenší pocit, že by som niečo v práci zmeškala. Aj to môže byť dôkaz, že kariéra speváčky sa s rodičovstvom skĺbiť dá," priznala sympatická hudobníčka, ktorá všetko zvláda aj vďaka tomu, že na svojho manžela sa podľa svojich slov vždy môže spoľahnúť.


Svoj druhý štúdiový album Na dosah Mária vydala v roku 2011 a pochádzajú z neho úspešné skladby ako Bez obáv, Strácam, My či rovnomenná pieseň Na dosah. Hudobníčka sa autorsky podieľala na všetkých skladbách albumu, ktoré tak zneli ešte uveriteľnejšie, než jej predchádzajúca tvorba. Na album sa dostala aj anglická nahrávka Save You, ktorá bola použitá ako titulná pieseň pre slovenský horor Spiknutie. Zaujímavosťou v tomto prípade je, že s anglickým textom speváčke pomohol spevák Thomas Puskailer s manželkou Abbie.

Mimoriadne silná myšlienka bola za skladbou My, ktorou Mária chcela podporiť všetky ženy, ktoré sa dostali do zložitých životných situácií. "Počas príprav klipu som sa stretla s mnohými dievčatami a ženami, ktorých príbehy ma dojali. Boli medzi nimi aj týrané ženy, ktoré našli v sebe dostatok sily, aby sa vzopreli a zvrátili zdanlivo nemenný osud," priznala.


Emotívna rozlúčka s dedkom

Azda najosobnejšou skladbou, akú zatiaľ Mária nahrala, je pieseň Chýbaš z roku 2013, ktorú adresovala svojmu zosnulému dedkovi. Hudbu si v tomto prípade zložila sama speváčka, text pre ňu napísal Vlado Krausz.

"Mala som úžasného dedka, ktorý so mnou absolvoval všetky detské krúžky a spevácke súťaže. Bol asi mojím najväčším fanúšikom a strašne rada som k nemu chodievala aj keď som už bola staršia. Raz, tesne po mojom koncerte, som ho videla stáť kúsok za pódiom. Stále na mňa kýval, aby som prišla za ním, že mi chce niečo povedať. Keďže som mala okolo seba kopec fanúšikov, nemohla som hneď odísť a on sa asi ponáhľal, tak mi zakýval že mi to povie neskôr. Bohužiaľ o pár dní na to nečakane zomrel," priznala Mária, ktorá neskôr svoje pocity vložila do krásnej skladby.


Neskôr v roku 2015 Mária Čírová vydala svoj prvý vianočný album. K jeho nahraniu ju inšpirovali práve jej fanúšikovia. Tí speváčku už dlhšie tlačili k tomu, aby piesne, ktoré spieva na svojich tradičných vianočných koncertoch, nahrala aj v štúdiovej verzii. Najdôležitejšou pre Máriu bola v tomto prípade nahrávka Do noci tichej, ktorú pre ňu napísal viac než 20 rokov dozadu jej otec.

V roku 2016 sa nechala nahovoriť na účinkovanie v úspešnej televíznej šou Tvoja tvár znie povedome, kde to dotiahla až do finále a stala sa absolútnou víťazkou. "Musím priznať, že som do šou vstupovala s veľkým rešpektom a pokorou. Bolo mi jasné, že to bude niekoľko týždňov driny a tvrdej práce. A dnes môžem povedať, že aj vďaka výbornému kolektívu, ktorý som mala v šou okolo seba, to bolo celé jednoduchšie. Veľkou výzvou bola pre mňa kombinácia kvalitného spevu so zvládnutými tanečnými krokmi. Človek jednoducho musí mať kondíciu. A ak ju nemá, musí na nej okamžite začať pracovať, aby tých pár týždňov zvládol čo najlepšie," zaspomínala si speváčka.


Nový začiatok

Obrovská zmena v smerovaní kariéry Márie Čírovej prišla v roku 2016, keď vydala svoj doposiaľ najúspešnejší sólový singel Unikát. Oficiálny videoklip má dnes takmer šesť miliónov prehratí a ide o jednu z najúspešnejších slovenských skladieb posledných rokov. "Unikát je veľmi špeciálnou etapou v mojom umeleckom živote. Samozrejme aj preto, ako veľmi si ho moji fanúšikovia obľúbili. Ale tiež preto, že sa stal prvou skladbou, ktorú som nahrala po tom, čo som začala chodiť na spev k novému lektorovi do Prahy, vďaka čomu som začala spievať inak, viac naturálne."


Bezprostredne po obrovskom úspechu hitu, ktorý pre Máriu napísal Mišo Biely, nasledovalo vydanie albumu #2017. Následne Mária absolvovala vypredané turné a mimoriadne úspešné obdobie vo svojej kariére zavŕšila na jar tohto roka ziskom prestížneho ocenenia OTO v kategórii Speváčka roka.

S obrovským úspechom sa pred letom stretla aj pieseň, ktorú od nej fanúšikovia ani nečakali. Duet PadamBenom Cristovaom, ktorý bol použitý ako titulná skladba k česko-slovenskému filmu Backstage, bodoval v rozhlasovom éteri oboch krajín. Mária práve túto spoluprácu hodnotí ako jednu z najvydarenejších vo svojej kariére.

"Na Youtube má už neuveriteľných 18 miliónov zhliadnutí a na koncertoch na ňu fanúšikovia reagujú úžasne, aj keď ju spievam bez Bena. Bola to celkom spontánna spolupráca, ktorú sme neplánovali nejako veľmi dlho vopred. O to viac ma úspech tohto duetu teší.“


Dvojnásobná oslava už v sobotu 

Márii Čírovej sa za 10 rokov na scéne podarilo vypracovať na speváčku s vlastným názorom, ktorá ľudí dokáže zabávať, dojímať ale aj inšpirovať. Máloktorá slovenská interpretka si v tak mladom veku môže povedať, že sa jej toto všetko podarilo bez väčších prešľapov či škandálov. Určite bude zaujímavé sledovať, kam sa kariéra jednej z najúspešnejších domácich speváčok poslednej dekády posunie v ďalších rokoch.

Ona samotná však nežije s hlavou v oblakoch a sústredí sa na prítomnosť. V rámci nej je momentálne najväčšou udalosťou koncert 3One & 1Only Mária Čírová, počas ktorého už v sobotu 24. novembra v bratislavskej Inchebe zaspieva najvýraznejšie skladby svojej kariéry. Pôvodne plánovaným miestom koncertu bol pritom Istropolis, jeho kapacita by však pre veľký fanúšikovský záujem nepostačila.

"Keďže Istropolis sa vypredal rekordne rýchlo a neustále sa nám ozývali ďalší priatelia, že sa im vstupenky neušli, rozhodli sme sa koncert presunúť do väčších priestorov. Veľmi sa teším na všetkých, ktorí si moju unikátnu oslavu nenechajú ujsť. Bude pre mňa zároveň aj poďakovaním mojim fanúšikom."

Ďalší album zatiaľ neplánuje - osvedčilo sa jej, keď sa do tvorby nijak nenúti a nápady prichádzajú prirodzene a postupne. "Som si istá, že keď sa mi v šuflíku nahromadí dostatočné množstvo materiálu, tak spolu s ním príde aj potreba vydať ho a predstaviť fanúšikom v podobe albumu," dodáva Mária, ktorá sa aktuálne teší aj z nového videoklipu k skladbe Dokonalý svet. Predstavila ho v utorok, presne v deň svojich 30. narodenín.

Vstupenky na galakoncert 3One & 1Only:  Predpredaj.sk


Autor: Dušan Marko
Foto: Facebook.com/mariacirova


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti