Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Clean Bandit po získaní Grammy: Stále sa musíme predstavovať

Clean Bandit po získaní Grammy: Stále sa musíme predstavovať

26.07.2018 - 17:00 | Marek Majzon

Po singli Mozart House sa vtedajšej štvorici Clean Bandit každý smial, že sú len ambicióznymi "przniteľmi klasiky". Teraz majú síce o jedného člena menej, no na konto im pribudla Grammy a niekoľko prvenstiev v singlovom UK charte.


Zakladajúci člen, multiinštrumentalista a vokalista Jack Patterson exkluzívne odpovedal redakcii Hudba.sk na otázky o tom, kedy sa fanúšikovia dočkajú nového albumu a čo čakať od šou, s ktorou už o dva týždne (9.8.) v rámci projektu IN CASTLE prídu na Slovensko.

Porozprávajme sa najprv o odchode jedného z vašich členov Neila-Amina Smitha. Clean Bandit mala ako štvorica svoju vlastnú charakteristiku a rôznorodosť podčiarknutú Neilovovým prínosom. Prečo už nie je členom? Bolo preňho ťažké uniesť nadobudnutú slávu?

My vlastne ani nevieme. Nechceme hovoriť v jeho mene, ale možno len chcel robiť niečo iné so svojím životom a hranie v Clean Bandit mu stálo v ceste.

Súhlasíte s tvrdením, že od Neilovho odchodu prevažuje vo vašej tvorbe skôr elektronika, keďže už len Grace Chatto hrá na sláčikovom nástroji? Čo vás teraz odlišuje? 

Nie. Myslím, že naša hudba by sa týmto smerom uberala tak či onak. V každom prípade, stále sa snažíme aplikovať množstvo sláčikových zvukov. Tentokrát to však dávame viac do melódií a riffov, než do samplov Šostakoviča, ako sme zvykli. 

Prečo ste za Neila nehľadali iného člena?

Nehľadáme náhradu, pretože by nebolo správne Neila naplno vymeniť za niekoho iného. Keď nahrávame nejaké sláčikové zvuky alebo hráme naživo, pracujeme s veľmi talentovanými hudobníkmi ako napríklad Stephanie Benedetti.

Ako ste na tom vy ostatní po tom, čo ste získali Grammy, dosiahli trikrát prvé miesto v prestížnom singlovom rebríčku vo Veľkej Británii, nehovoriac aj o iných európskych krajinách? Aké možnosti ste vďaka tomu získali?

Získať Grammy bolo šialené, vôbec sme na to neboli pripravení. Bolo to príliš skoro v našej hudobnej kariére. Dalo nám to veľa možností, no myslím si, že stále pracujeme rovnako. Navyše, niektorým umelcom, s ktorými chceme spolupracovať, musíme našu tvorbu predstavovať.


Vždy ide o to, čo si skladba pýta

Vďaka vašim singlom svet spoznal speváčky ako Jess Glynne či Anne-Marie. Ako ste ich objavili vy? 

S Jess nás predstavili krátko po tom, ako sme podpísali zmluvu s Atlanticom (vydavateľstvo, pozn. red.). Myslím, že ona podpísala svoj kontrakt v rovnakom čase. Anne-Marie spievala s chalanmi z Rudimentalu, s ktorými sme sa veľa rozprávali, takže sme sa vídali celkom často, najmä na festivaloch po celej Británii. Neskôr sa začala venovať vlastným veciam, čo sa nám len hodilo, pretože skladba (singel Rockabye, pozn. red.) bola už hotová. Znela na nej tak dobre, že sme to nemohli nechať len tak.

Vyslovene ste hľadali niekoho, kto nie je známy, ale veľmi talentovaný?

Určite hľadáme niekoho, kto je talentovaný, ale nezáleží nám na tom, či je známy alebo nie. Záleží na skladbe; čo si od umelca vyžaduje a či dokáže podať emočne zasahujúci výkon. 

Je podľa vás možné byť neustále inovatívnou elektronickou skupinou, keď vezmeme do úvahy neustále sa meniace trendy?

Určite áno. Nám to vyhovuje, práve elektronická hudba nám umožňuje meniť zvuk, ako to potrebujeme.


Vydáte nový album už tento rok?

Či bude nový album vonku tento rok? (smiech) To je otázka, ktorú dostávame pomerne často. Áno, na sto percent bude vonku tento rok. Ospravedlňujeme sa, že to tak dlho trvá, my sa len snažíme, aby bol čo najlepší. Tento rok ho vydáme, sľubujeme.

Už sú známe spolupráce s menami ako Louisa Johnson, Anne-Marie, Zara Larsson, Marina and the Diamonds, Julia Michaels a najnovšie aj s Demi Lovato. Plánujete pracovať aj s mužskými vokalistami?

Áno. Je tam niekoľko mužských vokalistov, s ktorými spolupracujeme, takže sa máte na čo tešiť.

Ako sa uskutočnila spolupráca s Demi Lovato na skladbe Solo? Stretli ste sa s ňou vôbec? 

Áno, ale stretli sme sa až na nakrúcaní videoklipu v L.A. Je veľmi zlatá, ľahko sa s ňou spolupracovalo. Je vidieť, že už sa hudbe venuje nejaký ten piatok. Jej výkon vyzerá byť úplne bez námahy.

VIDEO: Clean Bandit a Demi Lovato nahrali letnú hymnu pre všetky zlomené srdcia


Aké sú vaše vysnívané spolupráce? 

Zatiaľ máme na zozname ľudí ako Cardi B, Björk, Bruno Mars, Stormzy, Gwen Stefani a Rihanna.

Na druhej strane, je niečo, čo by ste nikdy neurobili?

Toto je tak trochu chyták, pretože človek sa väčšinou sústreďuje na tých, s kým chce pracovať. Na dôvažok toho celého, nikdy by sme napríklad nepovedali, že by sme mohli niekedy spolupracovať so Seanom Paulom. Je legendou, o ktorej sme len snívali. Takže sa nám splnil sen.

Pravidlá hry môže zmeniť ktokoľvek

Ako vnímate súčasnú populárnu hudbu? Páči sa vám to, čo počujete v rádiách, alebo sa cítite nostalgicky za "starými dobrými časmi", keď ste boli tínedžermi?

Pop je fajn v tom, že môže ísť ktorýmkoľvek smerom. Ktokoľvek, spevák alebo producent, môže zmeniť pravidlá hry tým, že prinesie nový zvuk, ktorý sa stane trendom. To je super, veci sa potom menia a vždy prídu nové štýly či žánre.

Na druhej strane, ten istý štýl môže byť veľmi ľahko reprodukovaný niekým iným a na konci máte hudbu, ktorá vyznieva rovnako. Veľa zlých skladieb sa môže stať populárnymi len preto, že znejú ako niečo iné. Stanú sa hitmi len preto, že využívajú niečo, čo je in, a uspejú aj napriek tomu, že možno nie sú dobré ani len po textovej stránke.


Na akej hudbe si vyrastal?

Hudba, na ktorej sme vyrastali, bola poväčšine od veľkých indie-rockových kapiel z Veľkej Británie zo začiatku milénia. Napríklad Arctic Monkeys, Franz Ferdinand, ale počúval som aj Red Hot Chilli Peppers, Radiohead... Gorillaz mali na mňa veľký vplyv. Už len samotný fakt, že tam boli kreslené postavičky a mohli robiť hudbu, akú chceli. Mám pocit, že s nimi máme ako Clean Bandit niečo spoločné, hoci nie sme kreslení. To si ľudia často pletú (smiech).

Čo počúvaš teraz?

Veľa houseovej hudby a starý UK garage. Z novších vecí skôr jazzovú hudbu ako Wells Trio či Tony Allen. 

Čo ťa inšpiruje okrem hudby?

Toto je tiež dobrý chyták. Myslím, že ma do veľkej miery inšpiruje cestovanie. Pomáha mi písať, pretože sa dostávam do vlastného sveta. Dám si slúchadlá a tvorím. Nechať sa míňať svetom značne napomáha voľnému písaniu. A okrem toho asi len iní inšpiratívni ľudia, ktorí sú skutočne kreatívni a s vášňou preciťujú, čo robia.

Boli ste už niekedy na Slovensku?

Nikdy sme tu neboli, takže nevieme veľa o vašej krajine, ale vždy je vzrušujúce prísť niekam, kde to nepoznáš.

Čo možno očakávať od vášho prvého koncertu u nás?

Je to úplne nová šou. Úplne sme zmenili aranžmány našich skladieb do akéhosi megamixu, ktorý znie ako živý dídžejský set. Tešte sa na veľa remixov, ale aj na pôvodné verzie našich hitov. Očakávajte "bangre", gitarové sóla a úžasné vokály od našich speváčok Yasmin Green a Kirsten Joy. Bude to jedna veľká popová extravaganza!

Vstupenky na koncert v Seredi:  Predpredaj.sk

Koncertná zostava Clean Bandit v štúdiu:


Autor: Marek Majzon
Foto: Facebook.com/cleanbandit


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti