Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

SuperStar Tereza Mašková: Človek veľakrát padne na dno

SuperStar Tereza Mašková: Človek veľakrát padne na dno

29.06.2018 - 16:00 | Dušan Marko

Už od kastingov bola jasným favoritom tohtoročnej SuperStar a porota pri jej hodnotení nikdy nešetrila chválou. Tereza Mašková získala podporu oboch národov a zvíťazila. Do šou sa chcela prihlásiť už dávno, no nenabrala odvahu na to, aby to naozaj spravila. V rozhovore prezradila, aké má plány do budúcna, ale aj to, komu z finálovej zostavy by dopriala víťazstvo.


Meno piatej federálnej SuperStar sme po niekoľkomesačnom hľadaní spoznali 10. júna. Pomyselnú štafetu po predchádzajúcej víťazke Emme Drobnej prevzala Tereza Mašková. Talentovanú Češku dokonca nekompromisný Paľo Habera označil za najlepšiu speváčku, aká kedy v našej SuperStar bola.

Vo veľkom finále Tereza porazila slovenskú súťažiacu Karmen-Pál Baláž a juniora súťaže Elišku Ruskovú. Vychádzajúca hviezda má teraz pred sebou množstvo povinností a prípravu debutového albumu.


Najprv Talent, potom SuperStar  

Už pár týždňov sa môžeš pochváliť titulom SuperStar, ako tento fakt vnímaš s odstupom času?

Už sa cítim trápne, že to stále musím opakovať, ale mne to nejak nedochádza. Všetko to zbehlo strašne rýchlo a hneď po tom víťazstve ma čakalo obrovské množstvo povinností. Každopádne je to krásny pocit, no stále mi nedochádza, že od tých kastingov, kde nás boli stovky som ja tá, ktorá divákov zaujala najviac. Som za to strašne moc rada a vďačná za to, že mi posielali hlasy.  

Veľa ľudí ide do SuperStar preto, že chcú zistiť, či vedia spievať. Ty si si túto otázku zrejme nekládla, aký teda bol tvoj cieľ?

Ja som na kasting šla najmä z toho dôvodu, že som vždy SuperStar chcela skúsiť, ale nikdy som nemala tú odvahu. Keď som videla, že sa to opäť rozbieha, tak som sa rozhodla, že to skúsim. Potom som si opäť povedala, že kašlem na to. Keď bol kasting, práve som bola v Bratislave a kamaráti mi povedali, nech to skúsim, že za to nič nedám. Mojim cieľom bolo dostať sa aspoň do desiatky alebo do pätky najlepších, že to dopadne takto, som vôbec nečakala.  

Hovoríš, že na SuperStar si si netrúfala, no v roku 2010 si súťažila v šou Česko Slovensko má Talent. Neľutuješ, že si aj SuperStar neskúsila už dávno?

Áno, pred 8 rokmi som bola v talente, no mala som iba 14 rokov a len som si chcela vyskúšať, ako to všetko funguje. V hlave som to ešte nemala usporiadané a bola som dieťa, ktoré množstvo vecí nevníma. Teraz som sa už cítila aj na SuperStar. Myslím si, že už to mám v hlave zrovnané a už si neberiem veci tak osobne.


Chceš si niekedy v budúcnosti aj ďalšiu talentovú šou?

Tým, že už som si tým prešla a vyhrala som, tak dúfam, že už do žiadnej inej súťaže nebudem musieť ísť. Ale keby som neskúsila SuperStar, tak by som určite skúsila nejakú inú šou.  

Vyslúžila si si množstvo pochvál od Paľa Haberu. Bolo to pre teba príjemné alebo si to brala len ako frázy zo scenára?

Bola som skutočne prekvapená, že takéto výroky pustil z úst, pretože som to naozaj nečakala. Mala som obrovskú radosť. Niekedy sa stane, že keď vás niekto pochváli, tak na sebe prestanete pracovať. Mňa to naopak burcovalo k tomu, aby som na sebe makala ešte viac a nesklamala seba, porotu ani divákov.  

Celá porota ťa niekoľkokrát označila za adepta na víťazstvo. Nebála si sa, že ti prehnaná chvála uškodí u divákov?

Toho som sa naozaj bála. Je to krásne, že vám niekto takto verí a myslí si, že to tak dopadne. Bezprostredne po tom však nasledovali výroky ľudí, ktorí tvrdili, že to je jasné a už ani nemá zmysel sa na to pozerať. Pre mňa to bol ale ten dôvod, ktorý ma nútil zabrať a nepoľaviť. Z niektorých mojich výkonov nie som úplne nadšená, ale nejako to dopadlo.  

Jednotlivé skladby väčšinou vyberá produkcia. Bola nejaká pieseň, ktorú by si si sama nikdy nevybrala?

Ja som nechcela spievať Billy Jean, pretože Michael Jackson je pre mňa kráľ a jeho veci môže spievať len on. Takže sama od seba by som sa do toho nikdy nepustila. Keď som sa to dozvedela, tak som fakt bojovala, aby som to spievať nemusela. Nakoniec som však za to bola veľmi rada, pretože som si to užila.


Vyznanie som spievať nechcela  

Počas šou si spomenula, že by si chcela koncertovať pre tisícky ľudí. Máš nejakú vysnívanú halu, ktorú by si chcela vypredať?

Určite pražskú O2 arénu, ale netrúfnem si povedať, či sa mi to vôbec niekedy podarí. Hrozne by som si priala mať obrovskú kapelu, tanečníkov, vokalistky a obrovskú šou. Samozrejme viem, že to nepôjde hneď, ale je to moja vízia do budúcna.  

Vo finále si spievala skladbu Ain’t Nobody, ktorú si si vybrala ty sama. Je práve toto štýl, ktorý ti je najbližšie?

Paradoxne za Ain’t Nobody som bojovala tak dlho, až mi to nakoniec vôbec nevyšlo tak, ako som chcela. Stalo sa tam veľa zlých vecí a pre mňa to bolo moje najhoršie vystúpenie. No práve takéto veci ako Chaka Khan a Bruno Mars ma hrozne bavia.  

Keď si spievala Vyznanie, tak Paľo Habera ťa označil za jednu z mála speváčok, ktoré túto skladbu po Marike dokázali zaspievať. Aké boli tvoje pocity z tohto výkonu?

Bol to pre mňa neuveriteľne silný zážitok. Ja som nikdy takéto veľké veci spievať nechcela, pretože Marika Gombitová je bohyňa, podobne ako napríklad u nás Věra Špinarová. Mňa však tá vec veľmi bavila a skutočne som si to užila. Už len tá chvála poroty, ktorá po tom prišla bola pre mňa víťazstvo.


Spevák by mal vedieť spievať  

Každému si utkvela v pamäti vďaka tvojim ružovým vlasom. V minulosti si však bola brunetka. Išlo z tvojej strany o niečo, čím si chcela zaujať?

Určite nie. Ja som bola bruneta a strašne dlho som sa vracala k blond farbe. Raz som mala deň blbec, kedy som nejak nevnímala a všetko som robila automaticky. Šla som do drogérie a oni nejak prehodili  farby a ja som si to nevšimla. Prišla som domov, dala som si tú farbu na vlasy a za polhodinu som vošla do kúpeľne celá ružová. Nadávala som, no neskôr sa mi to zapáčilo. Celé sa to stalo asi dva mesiace pred kastingom.  

Takže imidž pre teba nie je dôležitý?

Ja som vždy bola zástancom toho, že spevák by mal hlavne vedieť spievať. To, či má o 10 alebo 20 kíl viac, ma až tak nezaujíma, ak je príjemný a vie sa chovať. Vôbec mi nevadí, ak niekto spieva v teplákoch, bosý a má na hlave drdol. Bohužiaľ, dnešná doba je taká, že sa na to veľmi prihliada. Nemyslím si, že by človek stále musel byť dokonale upravený, no samozrejme, aj ja sa snažím ísť s dobou.

 
V minulosti SuperStar trvala oveľa dlhšie a finálových kôl bolo aj 10. Teraz to ide všetko oveľa rýchlejšie. Stihla si si vytvoriť nejaké priateľstvá?

Stále som v kontakte s Anetkou Horňákovou, s ktorou sme si vo všetkom sadli. Musím povedať, že v tej finálovej desiatke neboli žiadne intrigy a fakt sme sa medzi sebou normálne bavili. Samozrejme, s niekým viac a s niekým menej. Nebol tam ale nikto, s kým by som nedokázala vychádzať.  

Nevadila ti obrovská mediálna pozornosť, ktorá bola počas šou na teba mierená?

Zo začiatku ma niektoré články veľmi prekvapili a pýtala som sa sama seba, či to je vážne nutnosť. Človek sa nad tým trochu pozastaví, ale potom si povie, že kašle na to. Teraz to už tak neberiem. Je super, ak vás tie médiá preberajú, ale samozrejme len do určitej miery.  

Komu z finálovej zostavy by si dopriala víťazstvo, ak by si tam ty sama nebola?

Pre mňa bol víťaz Bryan Gandola, ale z toho dôvodu, že to je živel, ktorý podľa mňa nie je ani v Česku ani na Slovensku. To je však pochopiteľné, pretože je z Filipín. Keď som ho tam videla, tak som si povedala, že toto je ono a moc som mu fandila.

  
Mnoho ľudí má na SuperStar taký názor, že to je zbytočná šou a na jej súťažiacich sa aj tak časom zabudne. Aký je tvoj názor?

Tá súťaž vám umožní sa zviditeľniť. Potom už len záleží na každom človeku, ako tú príležitosť chytí za vlasy. Ide o to, na sebe pracovať. Človek veľakrát padne na dno, no potom sa zdvihne a maká na sebe. Tak to podľa mňa bolo aj u Bena Cristovaa, ktorý na sebe tvrdo pracoval a dotiahol to až tam, kde je dnes.  

Ak by si raz dostala možnosť byť porotcom SuperStar, podobne ako aj Ben, prijala by si túto ponuku?

Asi áno. Určite by som nebola zlá a povedala by som všetko tak, aby to človeka neurazilo. Myslím si, že aj negatívne veci sa vždy dajú povedať pekne.  

Je nejaký bývalý Superstarista, ktorého tvorba ťa dodnes baví?

Určite Aneta Langerová. Je to už strašne dávno, odkedy v súťaži bola a páči sa mi na nej to, že každý album, ktorý vydala, je iný. Skúšala čo je vlastne ona a práve ten posledný album Na Radosti sa mi k nej hodí najviac a myslím, že to je ona. Robí si svoje skladby, koncertuje, ľudia ju majú radi a mne sa jej práca veľmi páči.

Sledovala si prvú Českú SuperStar, ktorú Aneta vyhrala?

Všetky diely som mala nakrútené na dvd a mala som taký žltý plastový mikrofón, s ktorým som napodobňovala Anetu a Šárku Vaňkovú. Šárka v tej dobe nosila opasky s takou obrovskou prackou a ja som vtedy tiež taký musela mať.  


Spev v angličtine je jednoduchší  

Máš nejaký hudobný vzor ktorý ťa inšpiruje možno aj v tvojej vlastnej tvorbe?

Mne sa hudobne veľmi páči Jennifer Hudson a trochu by som to chcela smerovať k takejto tvorbe. Ja to však mám v hlave ešte trochu pojašené, jeden deň mám taký plán a potom úplne iný, takže ešte neviem, akým smerom sa uberiem. Stále tak trochu lietam z jedného štýlu do druhého. Jennifer je však pre mňa obrovský vzor.  

Prekáža ti, ak český alebo slovenský interpret spieva v angličtine?

Mne vôbec nevadí, ak spevák spieva v inom jazyku. Prečo nie. Ja sama počúvam napríklad srbských spevákov, ktorí spievajú v angličtine. Samozrejme je fajn, keď má každý nejakú vec aj v rodnom jazyku. Najradšej by som ostala pri angličtine, pretože tá je jednoduchšia. Ale asi urobím niektoré veci v češtine a niektoré v angličtine.


Spevu sa venuješ už niekoľko rokov. Mala si niekedy taký moment, kedy si toho mala plné zuby?

Jasné, že som mala aj tieto stavy. Človek má 6 rokov konzervatória za sebou a hovorí si, že nie je možné, že si ho nikto stále nevšimol. Mala som asi dvojmesačnú pauzu, kedy som začala pracovať v obchode s oblečením. Tam som si však uvedomila, že toto robiť nechcem a že mi chýba hudba.  

Je pre teba dôležitý úspech aj za cenu toho, že by si musela robiť niečo, čo by ťa nenapĺňalo?

Ja dúfam, že to bude tak, že si budem robiť to svoje a oslovím tým mladšiu aj staršiu generáciu. Samozrejme, to ukáže čas. No najmä by som chcela robiť niečo, za čím si budem stáť.

Autor: Dušan Marko
Foto: Facebook.com/superstartv2018


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti