Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Ivan Tásler o turné s Lúčnicou: Nikdy predtým som na projekte nerobil tak dlho

Ivan Tásler o turné s Lúčnicou: Nikdy predtým som na projekte nerobil tak dlho

29.12.2014 - 17:00 | Ladislav Ontko

"Nechceli sme urobiť žiadnu chybu. Preto sme venovali aj maličkostiam strašne veľa času," priznal frontman IMT Smile po skončení prvého vystúpenia s Umeleckým súborom Lúčnica v košickej Steel aréne. Okrem Ivana Táslera nám o zákulisí veľkolepej šou a ďalších plánoch viac prezradili Ján Ďurovčík a profesor Štefan Nosáľ.


Zvykli sme si na to, že naša kultúra v mnohých oblastiach nedosahuje parametre európskych, či svetových. Aj v porovnaní s českou scénou sme si u našich umelcov zvykli na trochu nižší štandard. Dôvodov uvádzajú tvorcovia a producenti viacero. Počnúc finančnými a končiac nízkou návštevnosťou či nevyhovujúcimi sálami.

O to viac prekvapí a poteší, keď sa nájde niekto, kto je ochotný riskovať vyššie uvedené riziká a pustí sa do prípravy niečoho, čo je naozaj veľké. Takúto ambíciu mali IMT SmileLúčnica, keď spolu vytvorili projekt Made in Slovakia, ktorý v decembri s veľkým úspechom odprezentovali v Bratislave a v Košiciach.

Aj slovenské môže byť svetové

Spojenie piesní populárnej skupiny a tradičných ľudoviek a tanečných choreografií je zaujímavým nápadom, ktorý mal úspech aj pred rokmi, keď sa s Lúčnicou spojil Elán. Ako to celé začalo tentokrát, vysvetľuje líder IMT Smile Ivan Tásler: "Pri myšlienke boli traja ľudia. Medzi nimi aj ja a môj brat. Zámerom bolo urobiť program, ktorý by bol viac slovenský, viac o Slovensku a mal slovenskú myšlienku."

Prvé diskusie medzi Táslerovcami a umeleckým šéfom Lúčnice, profesorom Štefanom Nosáľom, začali asi rok a pol dozadu. Vtedy si sadli a povedali si, že to skúsia, i keď posledne menovaný spočiatku nebol tým nápadom veľmi nadšený. Zdalo sa mu totiž, že na takéto značne odvážne spojenie nie je dostatok prirodzených dôvodov a emočných súvislostí. No napokon sa s myšlienkou stotožnil, plusy prevážili nad obavami. "Je dobré obdivovať dobré veci vo svete, ale aj si vážiť to, čo je u nás a čo svet aj prostredníctvom Lúčnice obdivuje a to na všetkých kontinentoch. My nie sme takí starodávni. Obdivujú nás a chvália po celom svete," hovorí profesor Nosáľ o našom tradičnom ľudovom umení, ktoré je vďaka kvalite folklórnych súborov a hudobníkov paradoxne tým najsvetovejším, čo môžeme z domácej scény na pódiách vidieť. 

Prepojenie ľudovej kultúry a popu bolo podľa tvorcov programu Made in Slovakia užitočné a obohatilo nielen divákov, ale aj ich samotných. "Práve vďaka tejto šnúre sa môj vzťah k tradičnej kultúre zmenil," povedal Ivan Tásler. "Dovtedy som bol v tomto smere laik. Oveľa viac som sa začal zaujímať o rôzne veci, ktoré súvisia so slovenskou tradíciou, folklórom. Je to pre mňa téma, ktorá mi nie je ľahostajná. Túto šnúru vnímam aj ako veľkú školu pre mňa v rámci tejto témy." Náročnosti multižánrovej šou zodpovedala aj dĺžka prípravy a zodpovednosť celej kapely IMT Smile. "Nikdy predtým som nerobil na žiadnom projekte tak dlho ako na tomto. Nechceli sme urobiť žiadnu chybu. Preto sme venovali aj maličkostiam strašne veľa času," prezradil Ivan.

Ivan Tásler a Lúčnica v Inchebe, 13.12.2014IMT Smile a Lúčnica v Bratislave - pozrite si celý fotoreport Marka Erda

Scenár za hodinu a kvalitný realizačný tím

Režisérsky sa celého projektu ujal Ján Ďurovčík, ktorý všetko premyslel do najmenších detailov. No práca mu vďaka nadšeniu išla pekne od ruky. "Priznám sa, že scenár vznikol za hodinu, lebo sa mi to dobre písalo. Rozpracovanie trvalo asi dva mesiace. Ale tu treba poďakovať celému tímu. Pretože ja zadávam a oni pracujú na realizácii. Napríklad chcem, aby bol na pódiu fujarista ťahaný na skateboarde popred plazivý dym. Alebo svetlá, ktoré vytvoria oponu. To sú sekundárne veci, ktoré rozpracováva tím. Ja im poviem víziu, ukážem im to rozkreslené a oni to už robia," priblížil zákulisie príprav známy režisér a choreograf.

Tvorcovia do projektu prichádzali s istými predstavami. Ako dodáva Ján Ďurovčík, tie jeho sa podarilo naplniť, pretože boli realistické. "Je jedna okrídlená veta, ktorá platí v divadle, že cestičky k úspechu sú dláždené mŕtvolkami našich geniálnych nápadov. Samozrejme, pri prvej vlne máte veľa nápadov. Ale nebol žiadny, ktorý by sa nerealizoval. Iba ak z dôvodu, že sme zistili, že toto je už veľa, alebo že to nesedí. A druhá vec je, že ja osobne po remeselnej stránke, keď uvažujem, napadajú mi veci, ktoré sú možné. Nemám nápady typu: hodil by sa vodopád, a potom musí prísť niekto a povie mi, že sa to nedá. Od začiatku viem, aké mám nástroje, aký mám rozpočet, čiže viem, čo si môžem dovoliť. A podľa toho kreujem nápady," vysvetlil.

Výsledkom precíznej práce všetkých zúčastnených bola veľkolepá šou plná radosti, efektov, svetiel a zaujímavých prepojení, a ich odmenou vypredané sály, ktoré tlieskali, dupali a hlavne sa zabávali. "Niektorí síce nad tradičnou kultúrou ohŕňajú nosom, ale aj v tomto projekte videli: 'Aha aj toto je dobré!' A to si treba vážiť," hovorí spokojne Štefan Nosáľ. "Je to úspech, ktorý sa nezažíva hocikedy," priznal Ivan Tásler. "Okolo 30-tisíc ľudí, ktorí videli túto šou, je niečo neuveriteľné. A je úžasné, že všetky koncerty dopadli veľmi dobre. Sú veľmi pozitívne reakcie, vyšli fantastické recenzie. Nechcem to celé chváliť, lebo to nie je moja úloha. Ale je to veľmi príjemný pocit, keď viem, že za tým celým bol kopec práce. Je to radosť niečo také zažívať," dodal spevák za celú kapelu IMT Smile.

Prečítajte si: IMT Smile a Lúčnica posunuli latku. Famózne spojili popovú šou s umením

Made in Slovakia bude pokračovať

Šnúra piatich koncertov skončila. Čo bude s projektom Made in Slovakia? "Vyzerá to tak, že tento program prenesieme aj na ďalšie pódiá. Je isté, že s ním vystúpime na Topfeste v júni. A asi to nebude len toto jedno vystúpenie. Pravdepodobne tento program budeme naživo hrať ďalej," potešil fanúšikov Ivan Tásler.

Napriek nadšeniu divákov všetkých generácií na koncertoch v Bratislave a v Košiciach stále platí, že tradičné umenie je skôr na okraji záujmu mladej generácie. Je to paradox, pretože Lúčnica je zložená do značnej miery zo študentov a študentiek. "Do Lúčnice prichádzajú takí, ktorí majú záujem. Naše teleso je neprofesionálne. Vedú ho profesionáli, ale tanečníci sú amatéri. Takto to v roku 1953 zadefinovalo Ministerstvo kultúry, konkrétne prof. PhDr. Ernest Sýkora, CSc. Mladí ľudia prichádzajú, lebo vidia, že to má ohlas aj medzi ich rovesníkmi," približuje fungovanie medzinárodne úspešného súboru Štefan Nosáľ.

Zároveň zdôrazňuje, že pre budúcnosť Lúčnice je potrebný prísun nových členov: "Napríklad v Bratislave je okolo 20 detských ľudových súborov, ktoré vedú väčšinou bývalí členovia Lúčnice. A aj z týchto čerpáme. A hoci sa u nás veľmi nezarába, kto má rád ľudovú hudbu a tance a má talent, príde do Lúčnice. S novými členmi je síce robota, lebo ich musíme znovu učiť repertoár. Ale oplatí sa to, lebo mi Lúčničiari nezostarnú."

Lúčnica v Inchebe, 13.12.2014

Ďurovčík a IMT Smile v muzikáli muzikálov

Svetlá zhasli, emócie doznievajú. A o slovo sa hlásia ďalšie projekty. Ján Ďurovčík má pred sebou režijné uvedenie jedného z najväčších muzikálov všetkých čias Jesus Christ Superstar od famózneho Andrewa LLoyd Webbera. Predalo sa už dokonca niekoľko tisíc lístkov.

"Tento projekt je cieľ, ku ktorému smerovala moja cesta. Jednak po umeleckej stránke, ale aj po formálnej. Aby ste získali non-copyright verziu majiteľov práv – je to verzia, ktorú vám dovolia si inscenovať po svojom a nie tak, ako to bolo inscenované v Londýne alebo v New Yorku – musíte pre nich urobiť strašne veľa iných titulov ako Pomáda alebo West Side Story. Vlastnia ich tí istí ľudia. Oni vás dlho sledujú," vysvetľuje režisér. "A potom sa raz stane, že tento hlavný muzikál vám dovolia urobiť ako non-copyright verziu. Po umeleckej aj formálnej stránke ho považujem za najdokonalejšiu hudobnú predlohu, aká kedy bola napísaná. Samozrejme, riešim s úctou predlohu. Ale ja som vždy odmietal robiť copyright verzie. Pomaličky som kráčal od prvého muzikálu cez non-copyright verzie. A toto je posledná inštancia. Pretože dostať non-copyright Jesusa je iný level, ako dostať non copyright muzikálu Little Shop of Horrors."

Muzikál je režijne spracovaný. Momentálne sa pracuje na technicko – inscenačných detailoch. Premiéra bude 8. apríla 2015 v Divadle Tower Stage v Bratislave. Do jeho príprav sa zapojili aj IMT Smile: "Je to muzikál, ktorý je legendárny. Je to pre mňa vzorový muzikál. Pracovať na ňom a pracovať s Janom Ďurovčíkom je radosť. Je to opäť ďalšia škola a výzva pre IMT Smile. Budeme tam ako house band, budeme hrať všetky predstavenia naživo. Je to opäť úplne niečo iné, ako sme doteraz robili. Teším sa na to," prezrádza Ivan Tásler, ktorý okrem toho s kapelou pracuje aj na novom albume. Mal by vyjsť už v marci, kedy kapela vyrazí aj na dvojmesačné klubové turné. Viac info

Aj Jána Ďurovčíka čakajú v roku 2015 veľké výzvy. "Jednou je obrovský muzikál v Prahe, ktorý bude o rok. Jeho meno zatiaľ neprezradím, ale bude z kategórie Ôsmy svetadiel. Potom sa chystá rozlúčkové turné Ôsmeho svetadielu, čo je najväčší a najšialenejší muzikál všetkých čias na Slovensku. Na to sa veľmi teším. Do toho spomínaný Jesus Christ Superstar. So Slovenským divadlom tanca onedlho cestujeme do Pekingu. Budeme hrať Carmen. Vystupovali sme tam pred piatimi mesiacmi a pre obrovský úspech sa vraciame. Potom pocestujem do Frankfurtu, kde robím moderné tanečné divadlo," uzavrel.

Autor: Laco Ontko
Foto: Vladimír Yurkovič (titulná fotografia), Marko Erd - archív Hudba.sk (foto v článku)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti