Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

The Paranoid: Tešíme sa, že fanúšikovia pri nás stále stoja. Turné ich nesklame

The Paranoid: Tešíme sa, že fanúšikovia pri nás stále stoja. Turné ich nesklame

30.03.2018 - 08:00 | Marek Danko

Jedna z najúspešnejších súčasných slovenských rockových kapiel už o týždeň vyrazí na dlho očakávané turné s novou koncertnou šou a novým spevákom. Po minuloročnom odchode Igora Belaja na jeho miesto nastúpil Rob Raven, lúčiaci sa s košickými Meredith. Rozhodli sme sa osloviť ho na rozhovor a s ďalšími detailmi nás oboznámil basgitarista Patrik Sýkora.


Rob, pamätáš si na svoj prvý kontakt s The Paranoid? Vieš nám opísať svoje pocity spred šiestich rokov?

Rob: Áno, pamätám. Keď som ich prvýkrát videl, tuším na Youtube s klipom Noc patrí nám, tak som si povedal, že wau. Parádna mladá kapela, ktorá hrá moderný rock/screamo. Hneď ma zaujali tým, že na Slovensku niečo také máme a túžil som si s nimi zahrať na spoločnom koncerte, čo sa nám spolu s Meredith podarilo. Hneď sme si padli s Romanom (Birkušom, gitaristom a vokalistom - pozn. autora) do oka, keďže som si s ním písal ohľadom možnosti spoločného hrania. Klasicky sme to poriadne zapili a sme priatelia dodnes (smiech).

Patrik, mali tieto dlhodobé vzájomné sympatie vplyv na vaše rozhodnutie prijať Roba do kapely? Ľudský faktor je predsa len dosť dôležitý.

Patrik: Áno, určite to malo vplyv, lebo už vtedy, keď sme si ich zavolali na koncert ako predkapelu, tak sme si celkom sadli. Po spoločnom koncerte v Nitre (Koniec sveta 21. 12. 2012) sme si dali celkom slušnú párty s kapelou a po akcii sme boli u mňa na byte a vcelku sme sa bavili až do rána (smiech).

Rob, ako si ty spomínaš na túto udalosť? Viem, že Igor Belaj vám neskôr odporučil súťaž Rocková maturita, kde ste skončili na druhom mieste.

Rob: Po prvom koncerte s kapelou The Paranoid, ktorý sa odohral v košickom Collosseu v roku 2012 na ich Dva svety tour sme si ešte párkrát spolu zahrali. Najlepšia bola spomínaná akcia v Nitre v Novej pekárni. Čo sa týka prvého ročníka súťaže Rocková maturita, s tým máš pravdu. Dlho sme s Meredith váhali, či do toho pôjdeme. Pamätám si, ako mi Igor Belaj zavolal "Bráško, počúvaj! Choďte to vyskúšať. Máte na to!" Tak sme to skúsili a získali sme krásne druhé miesto.

Si naďalej členom Meredith?


Meredith, to sú chalani, ktorí budú vždy mojou prvou "láskou" a tá ma toho veľmi veľa naučila. Spolu sme toho zažili mnoho. Je to na dlho, ale bez nich by som nebol tým, čím som. Ich trpezlivosť ma doviedla až sem, kde teraz stojím. No nedá sa to zlúčiť s pokračovaním v Meredith. Rozišli sme sa ako bratia s tým, že ich člen odišiel za svojím snom. Od kapely som dostal plnohodnotnú a úprimnú podporu. Vždy na nich budem spomínať len v tom najlepšom. Túto spomienku som si navždy vryl pod kožu a to doslova (smiech).

Patrik, okrem Roba ste skúšali viacero spevákov. Nefungovala tam muzikantská alebo personálna chémia? 

Patrik: Bolo to dosť o chémii a potom aj o celkovom prejave na skúške. Rob sa nám najviac páčil a rovnako dobre sme si spolu sadli i po tej ľudskej stránke. 

Zmenil sa nejakým spôsobom postoj fanúšikov po odchode Igora? Spevák spravidla býva najsledovanejším členom.

Po odchode Igora bolo veľa reakcií, ktoré mu priali v osobnom živote a povzbudzovali aj nás, nech neprestaneme. Samozrejme boli aj také reakcie, že to už nebude ono. Po príchode Roba a oznámení na sociálnych sieťach však bola drvivá väčšina ohlasov pozitívna. Teší nás, že naši fanúšikovia pri nás stále stoja. Sme im veľmi vďační. Ja osobne sa teším na reakcie na nový song a celkové pocity ľudí po koncertoch.

Rob, ako vnímaš podporu fanúšikov The Paranoid?

Rob: Cítim z ich strany podporu a som nadšený, že to tak je. Viem, že je to veľká zmena pre fanúšikov, ale verím, že to spoločne zvládneme a budeme ako jedna veľká rodina.

Aké rozdiely vidíš medzi Igorovým a tvojim hlasovým prejavom?

Obaja sme rozdielni, takže je logické, že tam vždy budú rozdiely v speve či prejave. Ja som ja a Igor je Igor, jednoduché (smiech). 

Avizovali ste nový singel. Plánujete k nemu natočiť aj videoklip?

Patrik: Nový singel bude mať najskôr lyric podobu, ktorú už pripravujem. Určite sledujte naše stránky.

Ako bude vyzerať vaše jarné turné?

Pôjde o zmes starých a nových pesničiek v novom, odlišnom programe. Fanúšikovia určite ocenia i novú svetelnú šou, ktorá je na každom našom turné iná a super. Chceme ľuďom dopriať celkový zážitok. Vyrábame aj nový merchandise, ktorý bude dostupný na koncerte a našom webe a sú dostupné aj VIP vstupenky, kde je hodnota obohatená skorším vstupom na koncerty, špeciálnymi tričkami a ďalšími zaujímavými vecami.

Rob, koľko času venuješ učeniu sa textov, ktoré odznejú na koncerte? Čo ti robí pri speve najväčšie problémy?

Rob: Vieš čo, neuveríš tomu, ale trénujem každý deň. Každý deň sa mi cez mp3 prehrávač do uší hrnú skladby The Paranoid. Cez týždeň chodím do skúšobne v Prahe a cez víkendy som s chalanmi na Slovensku a spoločne skúšame. Problémy? Spieval som približne sedem rokov v angličtine, ktorú som sa krvopotne učil správne vyslovovať. Teraz spievam po slovensky. Druhý faktor je osvojenie si skladieb, keďže svoje pocity do nich vpísal iný človek.

Prispôsobil si The Paranoid výraz svojho spevu alebo zostal od čias Meredith nezmenený?

Je to zložitejšie. Som nová prímes do kapely, ale spôsob, akým som spieval predtým, zostáva nezmenený. Chalani chcú, aby som spieval tak, ako mi srdce káže a ich staré/nové pecky som si prispôsobil podľa seba. 

Čo praktizuješ, aby si sa pred turné zbavil trémy?

Dám si dvojitú whisky, upokojím dych, nahecujem sa tým, že to bude parádna akcia, ktorú si fanúšikovia zaslúžia a idem na to!

Aký je tvoj život v Prahe? Dá sa to zladiť s fungovaním kapele, ktorá pôsobí v Nitre? 

Prahu milujem a som tu šťastný. Cestovanie mi nerobí problém. 

V akej nálade prebiehajú skúšky pred týmito koncertmi? Skúšate aj bez Roba?

Patrik: Nálada je na skúškach uvoľnená a skúšky sú dlhé každý víkend. Keď tu nie je Rob, tak Roman si nahráva nové nápady, produkuje muziku a každý doma trénujeme.

Rob spieval v Meredith anglické texty. Neuvažovali ste nad tým, že s ním v budúcnosti urobíte anglicky spievané songy? 

Áno, spieval anglické texty, ale momentálne sa sústreďujeme na novú tvorbu a turné. Čiže drvíme songy, vychytávame chybičky a pripravujeme showku. V budúcnosti je všetko možné, ale samozrejme od slovenčiny neupustíme.

Vaše dlhohrajúce štúdiové nahrávky vždy vychádzali s dvojročným odstupom. Po minuloročných udalostiach zrejme ďalší album nevyjde v roku 2018 alebo sa mýlim?

Zatiaľ to tak vychádzalo preto, lebo sa nám vždy zdalo, že už je čas na nové CD. Momentálne sa bude pracovať na nových songoch a čas ukáže, ako budeme postupovať.

Aký záväzok voči fanúšikom cítite?

Neviem, či to mám opísať ako záväzok voči fanúšikom alebo voči sebe samým. Chceli sme pokračovať v muzike a to sa nám darí. Každopádne nám už chýba koncertovanie a na turné sa už veľmi tešíme.

The Paranoid Tour 2018:

6. 4. - Bratislava, Majestic Music Club 
7. 4. - Praha, Futurum Music Bar
13. 4. - Trenčín, Piano Club
14. 4. - Nitra, Nová Pekáreň 
21. 4. - Brno, Eleven club
27. 4. - Žilina, Smer Music Bar
28. 4. - Košice, Collosseum club

Začiatok koncertov je v každom meste naplánovaný na 19:00. Pred The Paranoid vystúpia hostia The Now a Sanchez Amsterdam.

Vstupenky:  Predpredaj.sk

The Paranoid vyrazia na turné s novým spevákom

Autor: Marek Danko
Foto: Wikes


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti