Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

John B: Slovensko má niečo, čo mnohým iným miestam v dnešnej dobe chýba

John B: Slovensko má niečo, čo mnohým iným miestam v dnešnej dobe chýba

30.10.2019 - 17:00 | redakcia

Britský dídžej a producent John B, vlastným menom John Bryn Williams, je na hudobnej scéne už od roku 1997. Hrá prevažne drum&bass, ale v jeho setoch sa objavujú aj iné žánre ako electro či techno. Okrem samotnej tvorby je známy najmä pre svoje neprehliadnuteľný imidž so vyčesaným három, slnečnými okuliarmi a nalakovanými nechtami.


Zakladateľom labelu Beta Recordings, na ktorom okrem iných vydali svoje nahrávky aj rakúski Camo & Krooked, sa už vo štvrtok 31. októbra predstaví na známej bratislavskej párty HalloQueen. Halloweensky večer sa v Novej Cvernovke bude niesť v znamení drag queen show, techna, drum&bassu, kostýmov aj italo disca. Organizátorkou je dídžejka a producentka B-Complex, ktorá Johna B vyspovedala v krátkom rozhovore.

Ahoj John, ďakujem, že si si našiel čas na pár otázok, poďme rovno na to?
Mali by sa ľudia, ktorí s tebou idú robiť rozhovor, dať vypchať? (narážka na Johnov nový hit Get Stuffed)

Nie, jasné že nie, vypchať by sa mali dať len tí ktorí rozhovory so mnou nerobia alebo mi nedajú dostatok mediálneho priestoru. (smiech)

Odkedy si nahral túto skladbu a videoklip, napadli ti ešte nejaké ďalšie veci, ktoré by si tam zahrnul? Napríklad Brexit?

Ach, každý deň! Vyberal som témy, ktoré v skladbe použijem, podľa toho, ako vysoko v mojom rebríčku sa nachádzali, či sa rýmovali a či sa to dalo hladko vysvetliť pár slovami. Hrubí ľudia, ľudia, ktorí sú divní v MHD a neohľaduplní k ostatným, to isté môžem povedať o vodičoch, či pomalých chodcoch pri nakupovaní. Barbeque reštaurácie, ktoré ani nemajú gril a kupujú predvarené jedlá... Zoznam je nekonečný, závisí, ako veľmi otrávený sa cítim byť. 


Robil si si toto video sám ?

Áno, a skoro som zomrel, makal som na tom nonstop asi 10 dní. Nahrával som zábery na moju GoPro alebo prednú kameru môjho iPhonu. Potom som materiál nahral do Final Cut X a za pochodu som sa učil všetky špeciálne efekty, ktoré som potreboval spraviť. Pripravil som si storyboard pre všetky scény a mal som poriadny zoznam záberov. Nikdy predtým som nič také nerobil, takže som sa musel naučiť celý proces od piky. Bavilo ma to a napĺňalo. Naučil som sa počas tohto procesu celý balík nových zručností, ktoré dúfam ešte využijem pri iných skladbách, ku ktorým by som chcel spraviť video.

Bol si pri tom hore celú noc? (narážka na Johnovu staršiu skladbu Up All Night) 

To nie, ale vstával som skoro, začínal okolo ôsmej a pracoval až do polnoci a potom som šiel rovno do postele. Často som bol úplne grogy, pamätám si, že som si raz aj išiel zmerať pre istotu tlak.

Na Slovensku si už niekoľkokrát bol. Je pre teba u nás niečo špecifické alebo je to len ďalšia krajina východného bloku? Neboj sa odpovedať úprimne, tentokrát ťa možno nepredáme na orgány.

Aby som bol úprimný, hoci som na Slovensku hral už veľakrát, sotva niekedy stíham vidieť niečo z krajiny. Keď cestuješ za hraním, priletíš v deň šou, väčšinou trochu unavený po hraní alebo po akcii deň predtým, takže jediné, čo stihneš, je akurát tak sa pripraviť - niečo zjesť, trochu sa natiahnuť, či zdriemnuť si a ak máš to šťastie, potom príde hranie, spánok a ráno rovno na letisko. Všimol som si, že krajina a príroda vyzerá krásne, čo je pre mňa čoraz dôležitejšie, keďže sa oproti minulosti viac snažím vybalansovať svoj dídžejský život so súkromím a najmä udržať si čistú hlavu! Ľudia na Slovensku sa mi vždy páčili, s každým je super zábava, v kluboch aj na festivaloch, cítim u vás veľmi dobrý európsky, liberálny, príjemný vibe - to je niečo, čo mám pocit, že mnohým iným miestam v dnešnej dobe chýba.

Naposledy si u nás hral na Pohode, ako sa ti páčil festival? Na Halloqueene si zopakujeme tento koncept, budeš hrať niečo podobné, či máš niečo fresh?

Milujem to tam - festival mal celkovo super milú otvorenú atmosféru s vlastným poslaním a étosom, verím, že to bolo vidno aj na našom pódiu, ktoré ste dali dokopy. Naozaj sa mi to páčilo a cítil som, že môžem hrať slobodne hocičo, čo mám rád, nie tak striktne, ako na niektorých čisto drum&bassových festivaloch. Teraz to posuniem ešte vyššie, zahrám viac divočín popri poriadnej D'n'B power. Takto ma to baví najviac a som to rozhodne viac JA.


7. Naše akcie sú veľmi otvorené pre LGBT komunitu, som rada, že si si užil aj naše Vogue/Ball prvky. Inšpiruje ťa táto scéna?

Nesmierne - hoci som stále nemal v štúdiu dosť času sa týmto smerom pohnúť, mám to však rozhodne v pláne. Ballroom scéna ma veľmi zaujala odkedy som videl dokument Paris is Burning. Milujem tú energiu z hudby, celkovo vibrácie, subkultúra, rebélia, nekomerčnosť toho celého, určite ma to oslovuje!

Do you like to party? Can I like, touch your hair? Máš rád Slovenky? (odkaz na starší track American Girls)

Už som ženatý, s Poľkou a som úplne oddaný svojej manželke, nehovorme však o mojej minulosti. (smiech)

Vždy si mal extravagantný štýl a vlastný vkus aj čo sa týka módy. Ako sa podľa teba vyvinula drum&bassová scéna v tomto smere?

D'n'B móda sa veľmi nezmenila. Keď som bol mladý, nasledoval som aktuálne trendy, stále mám na povale rôzne vintage Tommy Hilfiger & Stüssy úlovky, ktoré sa mi nikdy nehodili (ale milujem ich). Páčili sa mi rôzne veľké kabáty, dovezené z USA, streetwear, a tak. Machroval som, aké drahé a vzácne mám tenisky a oblečko. Teraz mám pocit, že sa ľudia boja ukázať sa, chcú nasledovať to, čo je vhodné, aby si nepohnevali davy, takže je to skôr o čiernych úzkych jeansoch a dlhých čiernych tričkách s čiernou šiltovkou svojho vydavateľstva - na zakrytie plešiny a svojho veku. Je to móda? Podľa mňa je to skôr absencia jedinečnosti, ale funguje to, takže ak mám radiť, tak to nasledujte alebo sa obliekajte tak, aby ste vyšli z davu. Je to aj tak hlavne o tom, akú hudbu robíte a aký máte postoj, ako sa chováte, na akom pódiu vystupujete. Je veľa elementov, ktoré tvoria úspešného dídžeja. Móda je určite toho súčasťou, ale nemá zase taký veľký význam. Všetko je o uhle podľadu.

Si fanúšikom seriálu Stranger Things?

Áno, milujem ho absolútne! Ale stále som ešte nevidel novú sériu. Keď je niečo veľmi dobré, tak si to odkladám na dobu, kedy si to viem pozrieť s plnou pozornosťou a v maximálnom pohodlí. Doma na veľkej obrazovke. Potom to stále odkladám a nakoniec pozerám blbosti na iPade počas toho, ako sedím v lietadle. Hrozné. Fakt potrebujem vidieť túto novú sériu, aj Twin Peaks a Gomorru, aj House of Cards, a ešte milión ďalších filmov, ktoré na mňa doma čakajú!

Článok redakcii Hudba.sk poskytla Vera Čillagová z Novej Cvernovky. Rozhovor pripravila Matia Lenická alias B-Complex. Podrobnosti o štvrtkovej akcii HalloQueen nájdete na Facebook evente.
Foto: Facebook.com/JohnBBeta


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti