Hlavná stránka

>

Správy

>

V nedeľu sa v centre Bratislavy uskutoční Koncert pre Jána a Martinu

V nedeľu sa v centre Bratislavy uskutoční Koncert pre Jána a Martinu

03.03.2018 - 13:00 | Patrik Marflák

Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej šokovala celé Slovensko a mnohí sa rozhodli svoj smútok a znechutenie prejaviť nielen na sociálnych sieťach a v diskusiách, ale aj v uliciach. Okrem pochodu organizovaného v stredu opozíciou a piatkových zhromaždení v desiatkach miest sa uskutoční aj špeciálny dvojhodinový koncert.


Organizátormi podujatia sú ľudia z tímu festivalu Pohoda, ktorí sú známi tým, že im dianie v spoločnosti nie je ľahostajné. "Sloboda je zázrak, hudba tiež. Hudba bez slobody nemôže fungovať a to, čo sa stalo Jánovi a Martine, je útok na slobodu. My vieme robiť hudobné akcie, a preto robíme koncert. Každý umelec vie, prečo a pre koho ide hrať. Hudba sprevádza ľudí pri veselých ale aj pri smutných udalostiach. Rozprávali sme sa o tom dlho a s rôznymi ľuďmi, sme presvedčení, že stretnutie a zamyslenie pri hudbe má zmysel," vysvetľuje dôvod usporiadania koncertu Michal Kaščák.

Koncert pre Jána a Martinu sa uskutoční v nedeľu 4. marca na Hlavnom námestí v Bratislave a pozvanie prijali známi i menej známi umelci rôznych žánrov. Na pódiu sa predstavia David Koller, Vec, Bez ladu a skladu, Michael Kocáb s Karpatskými Chrbátmi, Korben Dallas, Živé kvetyBilly Barman, Para, Longital, Modré hory, Muzička, B-Complex či Jozef Lupták, ktorý so spoluhráčmi z Konvergencie Quartet zahrá časť skladby Quatro Movimenti od Mariána Vargu. Každý z umelcov a kapiel odohrá jednu až tri pesničky a celý program by mal trvať od 17:00 do 19:00.

Nebude to prvý spontánny koncert Pohody

Kaščákov tím okrem najväčšieho slovenského festivalu každoročne organizuje aj komornejšie akcie so spoločenským odkazom Koncert pre všímavých (k výročiu 17. novembra) a decembrové podujatie Doma dobre v nocľahárni pre bezdomovcov.

V minulosti tiež spontánne zorganizovanými podujatiami reagoval na také udalosti, ako bola smrť Václava Havla (2011), násilie extrémistov v nitrianskom klube Mariatchi (2014, spolu s ďalšími festivalmi), či kontroverzný policajný zásah v Moldave nad Bodvou. Tam síce úrady koncert Moldava Spolu 2014 pár dní pred plánovaným konaním zakázali, no organizátori spolu s hudobníkmi si prišli s obyvateľmi osady Budulovská aspoň zahrať futbal a zaspievať bez pódia a aparatúry.

V roku 2015 sa tím Pohody podieľal na expresne zorganizovanej koncertnej rozlúčke so zosnulým kolegom a kultúrnym publicistom Jurajom Kušnierikom a pred dvoma rokmi zase Koncertom proti násiliu vo Vrbovom pripomenul výročie brutálnej vraždy Mareka Kalužu, ktorého na smrť dobili dvaja extrémisti - otec (neskôr odsúdený na 19 rokov väzenia) spolu so svojím vtedy len 13-ročným synom.

Nech už si teda o myšlienke koncertu na počesť zavraždeného novinára a jeho priateľky myslíte čokoľvek, môžete si byť istí, že zámer Pohody je úprimný. Vlastne ohlásenie koncertu vzhľadom na doterajšiu spoločenskú angažovanosť organizátorov ani nie je veľkým prekvapením. Verím, že tak ako vyššie spomenuté podujatia, aj Koncert pre Jána a Martinu bude vkusnou a pokojnou poctou dvom nezmyselne strateným životom.

Text: Patrik Marflák (zdroj: Facebook event, Dennikn.sk, archív Hudba.sk) 
Foto: Pohoda


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti