Týždeň pred odchodom na Zimné paralympijské hry v Pjongčangu sa slovenskí reprezentanti rozlúčili s verejnosťou galaprogramom spojeným s netradičnou módnou šou spojenou s predstavením oficiálneho oblečenia výpravy. Počas galavečera mala zároveň premiéru nová pieseň Richarda Müllera so silnou myšlienkou.

Celé podujatie sa nieslo v znamení nového motta paralympionikov Sme si rovní, ktoré má širší celospoločenský význam. Aj cieľom samotnej módnej prehliadky bolo upriamiť pozornosť na jeden z každodenných problémov ľudí so zdravotným znevýhodnením.

"Jedna z tém, ktorú otvorila už Veronika Vadovičová na Plese v opere, bolo, že ako sa vlastne obliekajú vozíčkari a ľudia so zdravotným znevýhodnením. Chceli sme poukázať na to, že nie je vôbec jednoduché vytvoriť kolekciu a zimné oblečenie, ktoré nás vždy reprezentuje na zimných hrách," povedal predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš.

Unikátnu módnu šou režíroval choreograf Jaro Bekr a modelky v nej spolu s paralympijskými športovcami predstavovali kolekciu športového oblečenia i extravagantných modelov od známych slovenských módnych návrhárov Borisa Hanečku, Richarda Rozboru, Lenky Sršňovej či Jany Kuzmovej. Úlohy moderátorov sa zhostili Vera Wisterová a samotný šéf slovenských paralympionikov Ján Riapoš.

galaprogram SPV s módnou šou Zdroj: Roman BenickýViac fotografií z galavečera a módnej šou Slovenského paralympijského výboru

Grafické vyobrazenie motta "Sme si rovní" je v tvare otáznika, ktorý má v ľuďoch vyvolať myšlienku na to, či je táto veta skutočne pravdivá. "Okrem športovej témy sme zakomponovali aj tú sociálnu. Práve platforma Sme si rovní s tým otáznikom má poukazovať na to, aby sa ľudia zamysleli a vytvárali sme lepšie Slovensko. Nemá za úlohu kritizovať, ale podať pomocnú ruku - ako zlepšovať jednotlivca a ako zlepšovať spoločnosť," dodal Riapoš.


Nevzdať sa je viac než zlato

Na záver galavečera zaznela nová pieseň Richarda Müllera Sme si rovní, ktorá bude sprevádzať našu výpravu v Južnej Kórei počas bojov o medaily, a zároveň je aj mottom aktuálnej prezentácie paralympijského hnutia smerom k verejnosti. "Táto pesnička má veľký význam, úprimne si myslím, že vo svojom repertoári nemám veľa takých, ktoré majú takéto silné posolstvo," tvrdí spevák.

Myšlienku hesla "Sme si rovní" podporil nielen obsahom rovnomennej piesne z dielne autorskej dvojice Ondřej Gregor Brzobohatý (hudba) a Peter Uličný (text), ale aj samotnou účasťou na galaprograme, kde pieseň predstavil naživo. Na internete ju zverejnil spolu s videoklipom režiséra Martina Hudáka, v ktorom sa objavilo mnoho významných osobností, vrátane herečiek Maríny Kráľovičovej a Táne Pauhofovej, speváka Lukáša Adamca, Zory Czoborovej, či futbalistu Filipa Šeba.


Müller: Paralympionici sú príkladom a inšpiráciou

Richard Müller po premiére skladby priznal, že spolupráce tohto typu vždy dôkladne zvažuje. "V posledných rokoch som sa do aktivít podobného typu skutočne púšťal len minimálne. Keď však nedávno prišiel môj manažér Adnan Hamzič s tým, že paralympijský výbor si vybral mňa a chcú aj pesničku, neváhal som ani chvíľu. Som zvedavý, ako na nich zapôsobí a verím, že im aj v Pjongčangu prinesie šťastie."

Nová skladba podľa neho nie je jednorázovou záležitosťou a je možné, že ju zaradí do programu aj na svojich najbližších koncertoch v rámci jarnej časti úspešného turné Ona a On Tour, ktorá odohrá od apríla do júna v 13 slovenských a dvoch českých mestách.

Zatiaľ svojim fanúšikom odkázal: "Dávajte na seba pozor. Žite otvorený a spontánny život, ale dávajte pozor na všetky nástrahy, ktoré vás môžu stretnúť. Paralympionici nám dávajú príklad, čo všetko sa môže stať, ale zároveň sú aj ukážkou, ako sa s osudom dá popasovať. A v tomto sme si naozaj všetci rovní." Známy slovenský spevák sa pre TASR vyjadril aj k tragickej udalosti z uplynulých dní: "Na posolstvá sa necítim, ale je to katastrofa, je to hrôza, je to neuveriteľné a zase sme sa dostali medzi krajiny, ktoré môžu o demokracii iba snívať."

Jaro Bekr: Myšlienka rovnosti ma sprevádza celý život

Tanečník, choreograf a režisér módnej šou Jaro Bekr hodnotí stredajšie podujatie ako veľmi zaujímavú a silnú profesionálnu skúsenosť. "Boli tu ľudia s rôznymi druhmi postihnutia, ale na móle ste to často ani nepostrehli. Paralympionici sú príkladom, že hendikepovaní ľudia sa nedajú osudom udupať, idú si za svojimi cieľmi, a tak nám idú veľakrát príkladom."

"A heslo Sme si rovní? Mne okamžite vyskočí v hlave to, o čo sa snažím celý život. Nerobím rozdiely vo farbe pleti, neskúmam, či a kto v akého verí Boha. Pokiaľ sa niekto správa normálne a ctí hodnoty a je priateľský a otvorený, tak sme si všetci rovní. Prešiel som veľký kus sveta a myslím si, že obyčajní ľudia na celom svete chcú mať pokoj, zdravie, rodinu, a lásku a v tomto sme si všetci rovní," dodáva.

galaprogram SPV s módnou šou Zdroj: Roman Benický

V poradí XII. zimné paralympijské hry v Pjongčangu odštartujú slávnostným ceremoniálom 9. marca. Medzi siedmimi stovkami športovcov zo 46 krajín opäť nebudú chýbať ani slovenskí reprezentanti. Ich výprava síce bude menej početná ako na predchádzajúcej zimnej paralympiáde v Soči, no medailové ambície zostávajú vysoké. Naposledy slovenskí športovci na zimnej paralympiáde vybojovali sedem medailí - tri zlaté, dve strieborné a dve bronzové.

Do Pjongčangu zamieri 29-členná výprava (z toho 15 športovcov) už v piatok. V utorok 6. marca vztýčia športovci v paralympijskej dedine slovenskú vlajku a o tri dni neskôr ju ponesie na slávnostnom otváracom ceremoniáli ZPH alpská lyžiarka Henrieta Farkašová. "Je to výborne vyskladaný tím. Každý z lyžiarov má medailové ambície, curlingový tím už v Soči predviedol svoju silu a skončil na 6. mieste. Verím, že športová šťastena sa k nim prikloní. Vo Vancouveri sme skončili v hodnotení krajín na 4., v Soči na 6. mieste, tak verím, že tá prvá desiatka by sa mohla podariť aj teraz," uviedol Ján Riapoš.

Vo svetle aktuálnych udalostí dostáva heslo ďalší význam

"Športovci sú výborní ambasádori našej krajiny a paralympijské hry majú svoju silu vo viacerých formách a podobách," povedal Ján Riapoš bezprostredne po galaprograme. "Náš nový druh komunikácie, ktorý sa vinie pod heslom Sme si rovní, je veľmi univerzálny a netýka sa len športových výkonov a integrácie zdravotne znevýhodnených do spoločnosti. V čase, keď sme pripravovali tento projekt, sme netušili, čo sa na Slovensku udeje, a tak dnes aj vysielame odkaz rodinným príslušníkom dvoch mladých obetí, pretože si myslíme, že moc a peniaze nikdy nesmú stáť nad ľudským životom."

Predseda slovenských paralympionikov zároveň upozorňuje, že sme si skutočne všetci rovní aj v tom, čo na nás môže čakať v budúcnosti. "Len pár stoviek kilometrov od nás žijú vojnoví veteráni zo Srbska, či Ukrajiny, ktorých neustále pribúda," hovorí Riapoš. "Je na zamyslenie, kam sa náš svet uberá a aj preto je má motto Sme si rovní tvar veľkého otáznika," dodáva šéf slovenských paralympionikov.

Počas podujatia bol predstavený bol aj maskot slovenskej paralympijskej výpravy, lišiak Tom, ktorý sa zrodil vo výtvarnej súťaži "mesiac detskej tvorby". Porota vybrala víťazný námet bieleho lišiaka od Kristiána Biľa zo Základnej školy Malcov, ktorý prekreslil do podoby maskota výtvarník Miroslav Regítko. Premiéru mala aj nová poštová známka v nominálnej hodnote 1 euro, ktorú vydala Slovenská pošta v náklade 200.000 kusov. Autorom známky s motívom zjazdového lyžovania je akademický maliar Igor Plačka.

Informácie a fotografie z módnej šou SPV redakcii Hudba.sk poskytla Eva Sládková z agentúry Propaganda House. Tlačovú správu sme upravili a doplnili o ďalšie informácie a citácie z TASR.

Foto: Youtube - koláž Hudba.sk (titulná fotografia), Roman Benický (fotografie v článku)

Súvisiaci interpreti: Richard Müller