Trnavský punkáč a raper Denis Bango alias Fvck Kvlt prekročil hranice regiónu, v ktorom tvorí, hneď po prvom albume Kvlt Teachings (2019). Menší rozruch spôsobil druhý album Zabijem sa! (2020), ktorý sa zvukovo výrazne líšil od rapovej scény , ale zároveň prekvapil aj fanúšikov punku a hardcoru, ktorí Denisa Banga poznajú ako speváka a gitaristu kapely Wilderness. Nakoniec album získal nomináciu na novinársku cenu Album roka v rámci Radio_Head Awards. Teraz prichádza s tretím albumom Cigán.

Fvck_Kvlt aktívne dopuje DIY (nielen) trapovú scénu a od spomínanej druhej platne Zabijem sa! vydal pár pozoruhodných EP a singlov. Z nich najvýraznejšia je nahrávka Antiwar Songbook ako reakcia na agresívnu vojnu na Ukrajine a koncom roka 2022 vyšlo temné psychedelické inštrumentálne EP Digital Chaos Magick Sessions

To, že Denis Bango dokáže plávať medzi žánrami, pričom si sám produkuje úplne všetko, dokazuje jeho tretí album Cigán. Je na ňom 15 trackov, pričom každý je iný a svojský. Strieda sa na ňom trap, punk, phonk, R&B, hardstyle, ale aj prvky techna či metalu.

Spolu s albumom Cigán vyšiel aj pôsobivý a pre mnohých určite kontroverzný videoklip k pesničke Boh stojí pri nás podvratných. Objavuje sa v ňom napríklad dídžejka a producentka IAmNøt, ktorá je čerstvou držiteľkou Rádiohlavy za Debut roka, ale aj "usual suspects" Edúv syn a samozrejme Paris, či slovenský DJ Vib3, ktorý robí dídžeja aj pre Gleba, a množstvo Fvck_Kvltových kamarátov a kamarátok.

Intenzívne začal Denis na nahrávke pracovať v auguste minulého roka a za tú dobu sa z neho vykryštalizoval účelovo konceptuálny album. Úrovní na odkrývanie je v ňom mnoho, a ktorá z nich bude pre poslucháča dominantná, závisí od toho, na čo sa počas počúvania sústredí najviac. Hudobná aj textová pestrosť dáva všetkým priestor aj pre vlastné interpretácie.

Na albume sa objavuje spolupráca s Redzedom, ktorý je v súčasnosti najpočúvanejším českým interpretom, či tracky s kolegami zo scény RNZ, Dušanom Vlkom a Žakhélesom, s ktorým Fvck_Kvlt aj koncertuje live.

Príbeh nekonečného cyklu pokojného a kontemplatívneho obdobia

"Dejová línia, ktorá tvorí základ pre ostatné úrovne albumu, je mojím príbehom. Nepovažujem sa za nijak výnimočného, preto som si istý, že ten príbeh nie je iba o mne. Príbeh nekonečného cyklu pokojného / kontemplatívneho obdobia, ktoré človeka presvedčí, že jeho duševné boje už nepotrebujú toľko pozornosti, preto začne byť menej obozretný a dovolí prebudiť sa manickej fáze, ktorú strieda mentálne dno po preťažení organizmu prílišným žitím. Nakoniec najlepšou terapiou (popri iných metódach) zostane hľadanie cesty späť k sebe, pomocou zbavenia sa nánosu falošných sociálnych konštruktov a umelo vytvorených rolí, bytostné odmietnutie systému, ktorý sa svojimi dogmami pokúša zbaviť nás našej vnútornej integrity a potom... Žiaľ, často cyklus začína odznova. Druh terapie, o ktorej hovorím, dnes potrebujeme v celospoločenskom meradle. Preto jediný odkaz, ktorý chcem, aby bol z tohto albumu jasný všetkým rovnako, je: Jednota v rozmanitosti," hovorí Denis Bango.

Cigán je mimoriadne pestrý album, ktorý pôsobí ako organizovaný chaos, ale je jednotný bez toho, aby bol uniformný. Rôznorodý bez toho, aby bol roztrieštený, pričom je citeľné, že autor si praje, aby taký bol aj náš svet a naša spoločnosť, čo je podmienené tým, aby každej osobe bolo umožnené prijať, slobodne vyjadriť a realizovať samú seba. Nahrávka teda nesie aj jasne kritický odkaz na súčasnú spoločenskú situáciu na Slovensku.

Fvck_Kvlt plánuje nahrávku vydať aj na vinyle. Najbližšie koncerty, na ktorých sa album Cigán odohrá a uvedie kompletne prvýkrát live, sa budú konať 19. mája v bratislavskom klube Fuga a 26. mája v košickom klube Collosseum

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Martina Kotláriková. Správu sme upravili.