Hlavná stránka

>

Správy

>

Nohavica v Bratislave zaujal i piesňami z chystaného albumu

Nohavica v Bratislave zaujal i piesňami z chystaného albumu

Jaromír Nohavica 01.05.2012 - 11:23 | redakcia

Český pesničkár Jaromír Nohavica v pondelok koncertom v Hant aréne (ŠH Pasienky) ukončil bratislavské miniturné, ktoré odštartoval v piatok večer v Ateliéri Babylon. Okrem toho cez víkend odohral v historickej budove Slovenského národného divadla (SND) celkovo tri koncerty, ktoré boli beznádejne vypredané.


V nedeľu však dve miesta predsa len zostali prázdne, čo si všimol aj samotný hudobník. "Povedzte tým dvom, ktorí neprišli, že to bol super koncert," povedal na záver vystúpenia, za čo si už po niekoľký raz vyslúžil obrovský potlesk.

Nedeľňajší "divadelný" koncert Nohavica odštartoval sám s gitarou skladbami Dokud se zpívá ještě se neumřelo a Přítel z jeho druhej štúdiovky Osmá barva duhy (1989). Pesničkár však na pódiu dlho nezostal sám, čoskoro sa k nemu pridal varšavský akordeonista a klavirista Robert Kuśmierski.

S poľským muzikantom sa Nohavica v Bratislave predstavil už na sklonku roka 2009 a krátko predtým sa zrodila aj ich spolupráca. Keďže sa spojenie osvedčilo, Kuśmierski robí Nohavicovi spoločnosť na pódiu doteraz. Poliak sa počas celého večera staral o hudobný sprievod, no približne v polovici koncertu, keď Jarek opustil pódium, sa previedol aj ako sólista a dokonca si v rodnom jazyku aj zaspieval. 

Jaromír Nohavica v SND striedal osvedčené skladby s menej známymi pesničkami, z ktorých mnohé patrili k tzv. virtuálkam. Ide o zhudobnené fejtóny, ktoré pesničkár vydáva zadarmo na svojej oficiálnej stránke. V nedeľu z nich zazneli skladby ako Dežo, Malé české blues aneb Doprdelepráce či Pohlednice ze San Rema. Prvé virtuálky vyšli v roku 2009, druhé o rok neskôr a tretie ponúkol tento rok v januári.

Milovník tvorby Bohumila Hrabala svojim fanúšikom v Bratislave zaspieval aj niekoľko úplne nových piesní, ktoré sa v lete objavia na jeho novom albume. Pôjde o prvú štúdiovú nahrávku od roku 2008, kedy vydal Ikarus. Diváci v SND sa dočkali napríklad novinky s pracovným názvom Na severu, v ktorej Nohavica "Pražákom" vysvetľuje, ako žijú ľudia na severe Čiech. "V Bielskom lese toulají se mamuti, když je neosolíš tak jsou bez chuti. Nevěřil bys kolik to dá roboty, zavařovat na kyselo choboty," zneli prvé verše skladby. 

Päťdesiatosemročný pesničkár si na doskách SND nenechal ujsť príležitosť zaspievať si i kúsok Mozartovej opery Cosi fan tutte, ktorú pred pár rokmi sám preložil do češtiny. Aj keď svoj výkon by sám nenazval spevom, publiku sa to v nedeľu páčilo. V hlavnom meste Slovenska nevynechal ani vtipnú skladbu Přívozská pouť, ku ktorej text napísal Nohavicov otec a tiež pieseň Neodolatelná, ktorá sa nachádza na albume Strážce plamene (2006) Petra Hapku a Michala Horáčka. 

Záver vystúpenia patril podobne ako úvod najmä najznámejším pesničkám Jaromíra Nohavicu. Ľudia v divadle na Hviezdoslavovom námestí si zborovo zaspievali pesničky Sarajevo, Zatanči, Až to se mnu sekne alebo Mám jizvu na rtu. Pesničkár si vychutnal niekoľkonásobné standing ovation a s publikom, ktoré v tom čase už stálo, sa po takmer dvoch hodinách rozlúčil intímnou piesňou Anděl strážný.

Zdroj: SITA
Foto: SITA/Jano Šperka


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti