Hlavná stránka

>

Správy

>

Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca

Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca

01.05.2014 - 12:00 | redakcia

Slovenská anketa Esprit - cena za najlepší slovenský jazzový album roka 2013 - už pozná svojho víťaza. Stal sa ním album kvarteta trubkára Lukáša Oravca s názvom Introducing Lukáš Oravec Quartet feat. Radovan Tariška.


"Som rád, že existuje niečo takéto, že sa oceňujú jazzoví muzikanti a ich tvorba," reagoval Lukáš Oravec, ktorý sa poďakoval všetkým, ktorí na albume spolupracovali. Rovnako dodal, že si váži hlasy verejnosti i poroty a poznamenal, že cenu by si podľa neho zaslúžilo viac hudobníkov. O víťazovi rozhodla medzinárodná odborná porota zložená z hudobných publicistov, kritikov, dramaturgov a promotérov, ktorá vyberala zo šestnástich nominovaných albumov.

Na druhom mieste sa umiestnil Michal Motýľ Tentet s nahrávkou Sunflower, tretie miesto si rozdelili klavirista Ondrej Krajňák s nahrávkou Forevernest a saxofonista Milo Suchomel s albumom Jazz in the City

Slávnostné odovzdanie ceny sa uskutočnilo 30.apríla v Medzinárodný deň jazzu v budove Slovenského rozhlasu. Víťaz hlavnej ceny poroty si prebral cenu v podobe sošky Esprit od výtvarníčky Gordany Turuk z rúk organizátora súťaže, hudobníka Borisa Čellára. Cenu verejnosti v podobe vlastnej ilustrácie od karikaturistu Michala Kečkeša si prebral víťaz tejto kategórie, saxofonista Milo Suchomel.

Esprit 2013

Odovzdávanie ceny Esprit bolo sprevádzané živým koncertom a priamym rozhlasovým prenosom. V programe vystúpil klavirista Ondrej Krajňák, desaťčlenná kapela Michal Motýľ Tentet a klavirista Eugen Vizváry.

O víťaznom albume napísali:

Dôstojný debut obrovsky talentovaného hudebníka. Prajem mu, aby čo najskôr našel svoje vlastné hudobné miesto, predpoklady k tomu má ideálne.
Vilém Spilka - riaditeľ a dramaturg (JazzFestBrno)

Je to autentická hudba interpretovaná na výške doby a možnosti majstrov nástrojov.
Peter Polanský - marketingový riaditeľ a dramaturg (Wiener Konzerthaus)

Žiadne bočné úmysly, mladý macher krásne opitý tradíciou, ale oboma nohami pevne na zemi. Len tak ďalej!
Gabriel Bianchi - jazzový publicista

Ortodoxný jazz, vychádzajúci z bopových prvkov omladzuje slovenskú scénu o novú krv. Lukáš Oravec si v duetách s Tariškom výborne sadnú a najmä kontrastujú v melódiách. Tariška sa musel vo svojej horkokrvnosti trochu prispôsobiť Oravcovej disciplinovanosti, zdržanlivosti a priamočiarosti.
Prof. Yvetta Kajanova, PhD. - muzikológ (Katedra hudobnej vedy FiFUK)

Mám veľkú úctu k ich suverénnemu ovládaniu postupov moderného jazzu (bebop, cool, west coast) a schopnosť tento náročný základ, ktorý tak málo hudobníkov novej generácie absorbovalo, ďalej rozvíjať.
Igor Wasserberger - hudobný redaktor a publicista

Silná prítomnosť blues, vyborný swing, rôzna kombinácia časov, rytmov, pomerne výrazne skladby. Minimum "licks" a striedme používanie modálnych postupov znamená, že improvizácie sú väčšinou "storytelling" a nie iba "patterns".
Viktor Zappner - umelecký riaditeľ a dramaturg (Devonport Jazz)


Zdroj: PR, SITA
Foto: Rudolf Baranovič


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti