Hlavná stránka

>

Správy

>

Martin Harich vydal na výročie SNP zhudobnené básne Karola Pajera

Martin Harich vydal na výročie SNP zhudobnené básne Karola Pajera

01.09.2021 - 11:00 | redakcia

Na 77. výročie Slovenského národného povstania a tiež v deň svojich dvadsiatych šiestych narodenín vydal Martin Harich album zhudobnených básní Karola Pajera. Hrdina boja proti fašizmu, ktorý okrem iného zachránil počas Druhej svetovej vojny životy stoviek detí, písal romantické básne pre svoju celoživotnú lásku Janku.


Na albume nazvanom Karol Pajer - utajený hrdina vzdáva Martin Harich česť Karolová pamiatke a vdychuje život jeho básňam prostredníctvom piana a citlivých melódií. Prvý singel z albumu s názvom Milenci bôľu zaznel naživo aj v nedeľňajšom vysielaní RTVS k výročiu SNP.

"Keď sa mi v roku 2015, v Múzeu SNP v Banskej Bystrici, prvýkrát dostali do rúk básne Karola Pajera, onemel som. A práve s odhodlaním sťa by nemého človeka, zakričať svetu všetko, čo mám na srdci, sadol som si za klavír a o pár hodín mali Pajerove slová melódiu. Naozaj som mal pocit, že sa napísala sama. Nikdy predtým a nikdy potom sa mi to už nestalo," spomína Martin Harich na emocionálne stretnutie s básňami hrdinami Slovenský Národného Povstania.


"Áno, 6 rokov som túto nahrávku držal v hlave a v šuflíku. Mal som pocit, že 20-ročný chlapec nemôže spievať takéto slová. Ale môže. Ani Karol Pajer, ani Marcel Herz, ani iní utajení hrdinovia tých dôb neboli o moc starší. To je fakt. Ale ja som aj tak čakal. Až doteraz. Snáď už je ten správny čas," dodal.

Novinkový album Karol Pajer - utajený hrdina nahral a naspieval Martin Harich v domovskom Liptovskom Mikuláši a tiež, ako už je u autora zvykom, na svojich cestách po svete. Albumom, ktorý je už v poradí ôsmym, sa vracia k svojej rodnej slovenčine a nadväzuje na minuloročný album Tulák. V týchto dňoch si spevák tiež pripomína výročie desiatich rokov pôsobenia na slovenskej a českej hudobnej scéne.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Milana Bazanac Kadlčíková.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti