Hlavná stránka

>

Správy

>

Erik Truffaz Quartet predstaví v Bratislave svoj najnovší album Lune Rouge

Erik Truffaz Quartet predstaví v Bratislave svoj najnovší album Lune Rouge

01.10.2021 - 14:00 | redakcia

Všetkých priaznivcov jazzu určite poteší informácia, že dlho očakávaný a vzhľadom na okolnosti uplynulého roka viackrát preložený koncert fenomenálneho jazzového trúbkara Erika Truffaza sa bude konať v oznámenom októbrovom termíne. Spolu so svojím kvartetom vystúpi na jedinom slovenskom koncerte v bratislavskom Ateliéri Babylon v nedeľu 10. októbra.


Turné k umelcovmu novému albumu Lune Rouge bolo pôvodne naplánované na rok 2020, zo známych dôvodov sa však uskutočňuje až v týchto dňoch. O to viac bude tento koncert jedinečný, navyše Erik Truffaz a jeho kvarteto prídu do Bratislavy patrične "rozohratí" po sérii piatich koncertov v susednej Českej republike.

Na pódiu sa spolu s Erikom Truffazom predstavia jeho dlhoroční spoluhráči - hráč na klávesové nástroje Benoît Corboz, basgitarista Marcello Giuliani a najmladší člen kvarteta, bubeník Arthur Hnatek. Práve on má takpovediac na svedomí novú živelnejšiu energiu kvarteta a nemalou mierou tak prispel k tomu, že aj tento album – tak ako je už u Erika Truffaza zvykom – je opäť novátorský a iný.

V omnoho väčšej miere ako sme doteraz u Erika počuli, sú na albume využité analógové syntetizátory a album asi najvýstižnejšie charakterizuje citácia z časopisu JazzTimes: "Inteligentná, nekompromisná hudba súčasnosti, ktorú hrajú virtuózni hráči s bohatou fantáziou a odvahou."


Hľadanie nových trendov a ciest, neuveriteľná hudobná predstavivosť a odvaha pri prekračovaní žánrových hraníc sú pre Erika Truffaza charakteristickými počas celej jeho hudobnej kariéry. Klasické základy, ktoré získal v rodinnom prostredí sa rozhodol už ako 13-ročný preveriť skúškou ohňom vo svojej prvej rock'n'rollovej kapele. Vzápätí na to objavil Milesa Davisa a jeho nesmrteľný album Kind Of Blue. Celoživotné očarenie týmto velikánom však nestálo v ceste ďalším hudobným vplyvom - počúval aj Pink Floyd, Deep Purple či Led Zeppelin,rovnako však aj nemeckú synthpopovú scénu.

Ako sám s humorom jemu vlastným  hovorí, pri počúvaní ale ani pri samotnom hraní, nemal žiadne zábrany v premosťovaní zdanlivo odlišných hudobných svetov. Hral jazz i rap, no najmä jeho prieniky medzi jazzom, elektronickou hudbou a world music sa stali tým, čo z neho urobilo jedného z najúspešnejších jazzových umelcov súčasnosti. Jeho albumy vychádzajú v prestížnom jazzovom vydavateľstve Blue Note.

Neustále hľadá niečo nové, spája vo svojej tvorbe i zdanlivo nespojiteľné  a tak nečudo, že si vyslúžil nálepku neúnavného hudobného experimentátora. Vydal viac ako dvadsiatku albumov a bez nadsázky možno povedať, že každý z nich je iný a je originálom v pravom slova zmysle. Spoločným menovateľom všetkých je však bravúra a hudobné majstrovstvo samotného Erika Truffaza, podporené starostlivým výberom tých najlepších spoluhráčov. O to viac teší jeho spolupráca so slovenským gitaristom Davidom Kollarom, s ktorými sa v septembri predstavil v Bratislave na špeciálnom koncerte k 100. výročiu filmu Jánošík.

V Ateliéri Babylon však samozrejme 10. októbra môžete očakávať úplne iný koncert, aj keď čerstvý víťaz ceny Esprit za najlepší jazzový album roka David Kollar nebude chýbať ani tam, tentoraz ako Truffazov hosť, ktorý jeho formáciu so svojou gitarou doplní v niekoľkých skladbách. Príďte si ich vypočuť a prežiť večer plný krásnej a obohacujúcej hudby.

Vstupenky:  


Redakciu Hudba.sk informovala Beáta Rožárová z usporiadateľskej agentúry a hudobného obchodu Dr. Horák. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti