Hlavná stránka

>

Správy

>

Maďarská štátna opera sa predstaví v troch slovenských mestách

Maďarská štátna opera sa predstaví v troch slovenských mestách

02.02.2018 - 10:00 | redakcia

Maďarská štátna opera v Budapešti sa predstaví v rámci aktuálneho veľkolepého turné Operná túra po Karpatskej kotline aj na Slovensku. V prihraničných mestách krajín susediacich s Maďarskom uvádza operu Ferenca Erkela László Hunyadi a baletné spracovanie známej operety Franza Lehára Veselá vdova.


"Keďže historická budova Maďarskej štátnej opery bude pol druha roka zatvorená, rozhodli sme sa, že pozdĺž hraníc urobíme okruh s našimi predstaveniami, oslovíme jednak maďarské publikum, ktoré žije v blízkosti spoločných hraníc, ale aj predstaviteľov majoritného obyvateľstva," uviedol v stredu na tlačovej konferencii v Bratislave generálny riaditeľ Maďarskej štátnej opery Szilveszter Ókovács.
      
Približne 400-členná skupina opery, v ktorej účinkujú poprední umelci, uvedie plnohodnotnú produkciu za účasti orchestra, speváckeho zboru, baletného súboru, sólistov, dirigentov a kompletného technického personálu. Predstavenia na Slovensku sa uskutočnia v dňoch 8. až 13. februára v športových halách v Košiciach, Nových Zámkoch a v Bratislave.


V týchto mestách zaznie maďarská národná opera László Hunyadi (Ladislav Huňady). "Je to druhá opera Ferenca Erkela, ale prvé naozaj majstrovské dielo, ktoré dlho zostalo súčasťou rôznych repertoárov," priblížil Ókovács operu v troch dejstvách, v maďarskom jazyku a s maďarskými a slovenskými titulkami. Na margo skladateľa a všestranného umelca Erkela, ktorý bol tiež známym šachistom, poznamenal: "Nikdy nebol v zahraničí, celý svoj život prežil na území vtedajšieho Uhorska, ale bol aj v Prešporku, takže má prepojenie aj s Bratislavou. Zvláštnosťou je, že jeho syn bol učiteľom 
hudby Bélu Bartóka."

Veselú vdovu od Lehára uvedie Maďarský národný balet v pôvodnej choreografii britského autora Ronalda Hynda, ktorý z obľúbenej operety vytvoril baletné predstavenie v roku 1975 pre Austrálsky balet. "Dielo síce nadobudlo formu baletu, ale budú v ňom prítomné všetky obľúbené, dobre známe melódie," podčiarkol šéf Maďarskej štátnej opery a k opernému turné dodal: "Na každom z predstavení by sme radi privítali v priemere tisíc divákov."


Spolupráca so Slovenským národným divadlom

Slovenské národné divadlo poskytne pomoc pri realizácii predstavení maďarských kolegov na Slovensku a podporuje rozvoj vzájomnej spolupráce. Ako informoval riaditeľ Baletu SND Jozef Dolinský, Maďarský národný balet je jedna z prvých volieb, ktorú mali organizátori pri tvorbe programu bratislavského festivalu Eurokontext. Súbor sa na ňom predstaví s inscenáciou Triptych Bélu Bartóka 7. júna.

"Som presvedčený, že sa zrealizuje naša ponuka, aby u nás hosťovala Maďarská národná opera a balet aj v septembri toho roku, a takisto my budeme môcť s našimi predstaveniami opery a baletu hosťovať v Divadle Erkel v Budapešti," poznamenal k rozvíjajúcej sa spolupráci Dolinský. K baletnému predstaveniu, ktoré sa uskutoční v rámci Opernej túry po Karpatskej kotline v hlavnom meste SR, dodal: "Baletní umelci potrebujú veľmi kvalitný tréning, športová hale nie je až tak vybavená na takýto tréning, v rámci vystúpenia v Bratislave ponúkame priestor našich baletných sál pre potreby maďarského národného baletu."


Poklonu Maďarskej národnej opere v Budapešti vyslovil programový manažér SND Peter Antalík: "Ako manažér viem, čo to všetko logisticky a finančne predstavuje zorganizovať takéto turné. Veľmi si vážime, že práve maďarská vláda investovala finančné prostriedky do tohto projektu a občania SR môžu za tieto finančné prostriedky vidieť tieto dve veci, ktoré budú v Bratislave uvedené."

Zdroj: TASR
Foto: Opera.hu


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti