Skupina Cosmetica, ktorá sa objavila v longlistoch 15. ročníka Radio_Head Awards v kategóriách Album roka a Skladba roka 2022, zverejnila nový videosingel z minuloročného tretieho albumu Introvertná show. Spevák a autor skladby llja Miškovič aj v novinke s názvom Materiál, ja a ty prináša netradičné, no pre kapelu typické striedanie durových a molových akordov.

"Teším sa, že sa mi podarilo vyjadriť svoje myšlienky úspornejšie, a pritom poetickejšie a 'kúzlo nechceného' je aj záhadnejšie. Čudujem sa, ako môže ľudstvo konať tak krátkozrako a sebevražedne, v skladbe to popisujem ako neustále sa opakujúce chyby, pády a činy, riadené najmä skúposťou a stratou miery, bez posunu k väčšej empatii a uvedomeniu si ničotnosti takéhoto správania," ozrejmuje llja Miškovič posolstvo skladby. 

Spočiatku mala skladba klavírnu aj sláčikovú verziu bez využitia bicích, výsledné znenie však doplnili úsporné a zmäkčené bicie s ambientnejším zvukom. Nahrávanie prebiehalo v Kupec Records a o mix sa postaral Marek Šurin, ktorý zastrešil aj postprodukciu a mastering. "S Marekom to bola pre nás nová spolupráca, aj keď sme neskôr zistili, že nie tak celkom. Oslovil som ho z dôvodu, že urobil podľa mňa najlepší mix za poslednú dekádu, skladbu Bratislava (coververzia Živých kvetov, pozn. red.) od Bad Karma Boy. Keď sme sa dohadovali, zistili sme, že mixoval film Hodina dejepisu, kde znela naša skladba Love is Drunk. A myslím, že tým sa to spečatilo," s úsmevom prezrádza spevák.


Skladba Materiál, ja a ty dostala aj vizuálne zobrazenie, nejde však o štandardný videoklip. Prináša sprievodný obraz k hudbe, atmosféru a krátky fragment zo života mesta cez rozpité kvapky na skle auta. V kapele totiž hľadali spôsob, aby v klipe dominovala hudba a obraz ju nerušil. Stavili preto na náladu a pomalé tempo s ideou symbiózy obrazu, melódie a textu. Scény nakrútil spevák llja Miškovič, ktoré následne postrihal bubeník kapely Stano Kociov, ktorý sa venuje okrem bicích aj hraniu na klavíri a herectvu.

Kapela, ktorá sa v roku 2022 vrátila na scénu po niekoľkoročnej odmlke, začala najmä z radosti z hrania opäť aktívne skúšať a už sa teší na tohtoročné koncerty. Zadosťučinením sú tiež spomínané nominácie v longlistoch hudobných cien Radio_Head Awards v kategóriách Skladba roka (Čínske chrámy) a Album roka (Introvertná show). "Potešili nás obe nominácie. Posledný album je najbližšie k tomu, kam by som sa chcel vyvíjať, takže je to dvojnásobná radosť. Mám ho rád a vlastne mi ešte ani nenapadla myšlienka, že by som niečo na tomto albume urobil inak," uzatvára llja Miškovič.

Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér Michal Neffe. Správu sme upravili.