Hlavná stránka

>

Správy

>

Beseda u Bigbítu prinesie Zolu Jesus aj aktuálne mená českej a slovenskej scény

Beseda u Bigbítu prinesie Zolu Jesus aj aktuálne mená českej a slovenskej scény

02.06.2018 - 08:00 | redakcia

Festival Beseda u Bigbítu postupne kompletizuje svoj program. Návštevníci jedného z najlepších alternatívnych festivalov v našich končinách sa tento rok môžu tešiť na hviezdu temného elektronického popu Zolu Jesus a ďalšie zahraničné mená, ale aj na najzaujímavejších umelcov z domácej scény.


V poradí už 26. ročník Besedy u Bigbítu sa uskutoční v Topolovom hájku v Tasove pri Veselí nad Moravou 3. a 4. augusta. Najväčším ťahákom nedávno zverejnenej druhej polovice programu je Nika Roza Danilova alias Zola Jesus, ktorá v rámci svojej jedinej českej zastávky aktuálneho turné predstaví kritikmi oceňovaný album Okovi (2017), názvom odkazujúci na ruský pôvod jej rodičov.

Originálna umelkyňa, ktorá sa počas svojich formatívnych rokov venovala aj opernému spevu, hudobne vychádza z kombinácie elektroniky, art-popu, darkwave či industrialu. Veľkú rolu v jej hudbe hrajú temné a zlovestné texty a miestami až gotický prejav. Za sebou má hranie na prestížnych festivaloch či turné s The xx. V Česku sa už predstavila trikrát a o jej kvalitách sme sa minulý rok mohli presvedčiť aj na piešťanskom Grape festivale. To však bolo ešte pred vydaním spomínaného najnovšieho albumu.

"Jedná sa o možno najväčšie meno v histórii festivalu. Niekoľko podobne zvučných mien už Beseda v minulosti privítala, asi o nikom sa ale nedá povedať, že by bol v tej chvíli práve 'na vrchole', tak ako je v súčasnosti po svojej poslednej platni Zola Jesus," hovorí jeden z dramaturgov festivalu Pavel Uretšlégr.


Medzi ďalšími novo zverejnenými zahraničnými menami sú nemeckí elektronici Kuf a talentovaný novozélandský pesničkár Thomas Oliver, ktorý sa počas svojej kariéry už objavil na rovnakých pódiách ako Eric Clapton alebo Joe Cocker. Skôr boli potvrdené vystúpenia rapera Astronautalisa, ktorý na Besede odohrá jediný český koncert v rámci tohtoročnej festivalovej sezóny, alebo vychádzajúce hviezdy európskej scény - kapela Blue Crime z Holandska, ktorá nedávno odohrala skvelý koncert na bratislavskom festivale SHARPE.

Slovenskú scénu na podujatí zastúpia Modré hory, Fallgrapp, Tolstoys, Pišta Kráľovič alias FVLCRVM, Zoo and Aquarium a Burgr & Pjoni. Českí fanúšikovia tak majú na Besede skvelú príležitosť spoznať to najzaujímavejšie zo slovenskej scény a platí to samozrejme i naopak - pre Slovákov ponúka festival bohatý prierez (prevažne súčasnou) českou alternatívou. Tento rok vystúpia Kalle, Pacino, Ghost of YouJan P. Muchow & The Antagonist, Nylon JailLvmen, Ventolin, Cold Cold Nights, Sýček, +-0, Billow, Orient, Noisy Pots, Vees, Fox Territory, Nikander, Mara Jade, Purplefox Town či Povodí Ohře.

Aktuálnym zoznamom takmer 30 mien hudobného programu ešte dramaturgia festivalu nie je uzavretá. Pribudne ešte niekoľko ďalších mien, ktoré organizátori zverejnia v júni spolu so sprievodným programom. Celkovo sa počas dvoch dní na troch scénach predstaví 40 kapiel a vystupujúcich. "S dokončením programu sa neponáhľame, mená na česko-slovenskej scéne monitorujeme do poslednej chvíle. Prehľad muziky na území našej bývalej federácie je pre nás kľúčový. A k tomu sme si splnili aj pár zahraničných snov. Beseda nám tento rok opäť urobí radosť," dodáva riaditeľ festivalu Tomáš Ševčík.

Redakciu Hudba.sk za organizátorov festivalu informoval Pavel Uretšlégr. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: PR


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti