Hlavná stránka

>

Správy

>

Žákovic Open, malý festival s veľkým srdcom, vypukne presne o mesiac

Žákovic Open, malý festival s veľkým srdcom, vypukne presne o mesiac

02.07.2019 - 11:00 | redakcia

Malý festival s veľkým srdcom - tak nazvala Žákovic Open skupina Le Payaco, ktorá patrí medzi najpravidelnejších účinkujúcich na tomto "rodinnom stretnutí" s neopakovateľnou atmosférou. Tento rok vypukne Žákovic Open v prekrásnej Bošáckej doline netradične v augustovom termíne, konkrétne v piatok a sobotu 2. až 3. augusta.


"S festivalom Žákovic Open sme vyrástli, a preto máme k nemu silný vzťah. Boli sme pri jeho vzniku a odvtedy sme na ňom hrávali takmer každý rok. Či už ako Le Payaco alebo so svojimi inými projektami. Je to festival, ktorého unikátnu rodinnú a priateľskú atmosféru som nezažil nikde inde na Slovensku, a preto ho radím medzi svoje najobľúbenejšie. Je to malý festival s veľkým srdcom!" chváli Žákovic Open bubeník "pajácov" Juraj Vitéz.


Kapela Le Payaco aktuálne maká na svojom novom albume a niečo z neho k chce predstaviť aj na letných koncertoch (sľúbila to v pesničke!). V Trenčianskych Bohuslaviciach to tento rok rozbalí aj ďalšia stálica slovenskej scény Vidiek, a samozrejme Hex, ktorého členovia stáli pri samom zrode festivalu a ako jeho spoluzakladatelia na ňom hrajú každý rok. Hity Keď sme sami, Nikdy nebolo lepšie či V piatok podvečer si s nimi budú môcť fanúšikovia zaspievať aj tento rok a ako vždy roztancujú celý areál.

"So skupinou Hex sme pred 20 rokmi pri dedinke Trenčianske Bohuslavice skúšali novú platňu (Supermarket, pozn. red.) a s majiteľom penziónu Mariánom Žákovicom sme sa dohodli, že tam môžeme bývať a stravovať sa, a že za to urobíme koncert pre miestnych obyvateľov. Tak sa aj stalo a koncert si prišlo pozrieť asi 300 ľudí. To sa nám zapáčilo, a tak sme si o rok neskôr zavolali kapely Hogo Pogo a Le Payaco. Postupne to rástlo, až z toho vyrástol festival, ktorý sa tento rok koná po devätnásty raz. Prajem účastníkom, čiže aj nám, čo najkrajšie počasie, aby sme sa spolu mali príjemne, aby sme si mohli vychutnať tú príjemnú a kamarátsku atmosféru, ktorá tam vždy vládne," teší sa na festival spevák a skladateľ Hexu Peter "Ďuďo" Dudák.


Bratislavská formácia Billy Barman zahrá na festivale už po niekoľkýkrát a predstaví naživo aj nový singel Doba doba. "Ja osobne chodím na Žákovic od roku 2003, kedy som tam hral prvýkrát ešte so svojou kapelou Vetroplach. Neviem, či som odvtedy vynechal nejaký ročník, ak, tak maximálne jeden. Ten festival je neoddeliteľnou súčasťou môjho leta. Festival sa najskôr niekoľko rokov nafukoval, aby sa neskôr zasa trochu zmenšil. Momentálne mam pocit, že je vo svojej optimálnej veľkosti. Vždy však mal neopísateľnú atmosféru malého rodinného festivalu, kde sa všetci muzikanti poznajú a dobre si spolu zažúrujú, a ich fanúšikovia môžu byť pri tom!," hovorí gitarista a skladateľ Jozef Vrabel. "Tento rok sme si pripravili na letné festivaly dve ochutnávky z nášho pripravovaného albumu, ktorý by mal vyjsť začiatkom budúceho roka. Jednou z nich je náš aktuálny singel Doba doba," dodáva.


Prvýkrát sa na festivale predstaví pesničkový projekt pre deti s názvom Paci Pac. Vznikol pred piatimi rokmi, kedy Mário Praženec, známy ako bývalý gitarista skupiny Inekafe a spoluzakladateľ skupiny Plus Mínus, začal písať pesničky pre deti. Bránu do tohto sveta mu otvorila jeho dcérka Hanka. Práve pre ňu napísal prvú pesničku Ťapy ťap, ktorá mala obrovský úspech. Následne vzniklo celé CD a dnes má Paci Pac na konte niekoľko DVD a štúdiových nahrávok, za ktoré Praženec získal aj platinové platne. Na spev oslovil šikovnú mladú herečku Adrianu Pešinovú, ktorá sa s touto úlohou perfektne stotožnila. Jej úprimný vzťah k deťom oslovil tisícky detí a rodičov a aj vďaka tomu ma Paci Pac vyše 170-tisíc odberateľov na Youtube.

Na Žákovici sa predstavia s programom Paci Pac deťom, s ktorým už niekoľko mesiacov cestujú po celom Slovensku. Na rovnomennej nahrácke prespievali skladby z legendárneho detského albumu Peter, Beata a Vašo deťom pri príležitosti 30. výročia jeho vydania a natočili k nim nové videoklipy. "Zahráme tie najúspešnejšie pesničky a na pódiu sa s nami predstaví aj Opica, Slon a Vláčik. Veľmi sa z toho tešíme. Prevažne hrávame vyslovene detské akcie a rodinné festivaly a málokedy nás môžu vidieť aj na takom letnom festivale ako je Žákovic Open. Ja som už niekoľkokrát účinkoval na festivale ešte s kapelou Plus Mínus, takže viem, aká tam vládne priateľská a rodinná atmosféra. Preto si myslím, že prídu aj rodičia s deťmi, ktorých naše vystúpenie poteší," hovorí Mário Praženec.

V malebnom prostredí Bošáckej doliny na okraji obce Trenčianske Bohuslavice 2. a 3. augusta vystúpia aj Katarína Knechtová, kapely Puding pani Elvisovej, Saténové rukyDavová Psychóza a ďalší. Festival zabezpečuje kyvadlovú dopravu a parkovanie zdarma. Vstupenky si môžete kúpiť v sieti www.predpredaj.sk alebo priamo v Penzióne Žákovic.

Vstupenky:  

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Nora Krchňáková. Všetky podrobnosti o festivale nájdete na oficiálnych stránkach www.zakovicopen.sk a www.facebook.com/zakovicopen.

Foto: Viktor Cicko


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti