Hlavná stránka

>

Správy

>

Festival Konvergencie ponúkne exkluzívne sólové recitály aj Zelenú poštu

Festival Konvergencie ponúkne exkluzívne sólové recitály aj Zelenú poštu

02.08.2012 - 13:47 | redakcia

Festival Konvergencie patrí už viac než desaťročie k najinšpirujúcejším podujatiam na slovenskej hudobnej scéne. Hudobné legendy, atraktívne sólové recitály domácich i zahraničných umelcov, experimentálna tvorba Johna Cagea a Milana Adamčiaka, to všetko prinesú Konvergencie v Bratislave od 17. do 23. septembra.


Predzvesťou 13. ročníka bude koncert s názvom Something For Cage spojený s vernisážou diel i hudbou experimentátora Milana Adamčiaka (1946) a amerického skladateľa Johna Cagea (1912–1992), ktorého 100. výročie narodenia si pripomína hudobný svet. Na podujatí vystúpia aj súbory Veni Ensemble a studEND.doc pod vedením Daniela Mateja. Koncert a vernisáž sa uskutočnia 5. septembra v priestoroch design factory.

Vstupom do festivalu bude 17. septembra koncert vokalistov z The Hilliard Ensemble s francúzskou huslistkou Muriel Cantoreggi, aby v Dóme sv. Martina predstavili projekt Morimur, ktorý prezentuje skladby pre sólové husle a chorály J. S. Bacha ako mystickú hudbu plnú skrytých významov. Vystúpenie najúspešnejšieho vokálneho súboru 20. storočia, ktoré na rok 2014 ohlásilo ukončenie svojej impozantnej kariéry, bude nepochybne patriť medzi výnimočné zážitky. 

Legendárne mená s výnimočným projektom 

Vyvrcholením tohtoročných Konvergencií a zároveň i ukončením Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava 2012 bude oživenie kultového albumu slovenskej hudby Zelená pošta. Ide o album z roku 1972 obsahujúci 10 skladieb, na ktorom sa spojili Marián Varga, Pavol Hammel, Fedor Frešo, Dušan Hájek, Rastislav Vacho a hosťujúci Radim Hladík. Na nahrávaní sa podieľalo aj Bratislavské dychové kvinteto a Symfonický orchester Československého rozhlasu. Hlavní protagonisti Marián Varga a Pavol Hammel predstavia dielo spolu so zostavou Fedor Frešo (basová gitara), František Griglák (gitara), Peter Preložník (klávesy) a Martin Valihora (bicie) prvýkrát naživo od jeho vzniku.

Tradičné postupy aj inovatívne koncepty festivalu


Ťažiskom Konvergencií sú od ich vzniku vrcholné komorné diela klasických autorov a hudba 20. storočia. V týchto intenciách sa budú niesť aj koncerty na úvod a záver festivalu. Súbor Quasars Ensemble pod taktovkou Ivana Buffu so sólistami Jozefom Luptákom (violončelo) a speváčkou Evou Šuškovou predvedú diela Alexandra Albrechta a Paula Hindemitha. Na záverečnom koncerte Silenzio pod vedením slovenského huslistu Milana Paľu odznejú vizionárske kvartetá Beethovenovho neskorého obdobia a diela súčasnej skladateľky Sofie Gubajduliny (1931). 

Festival prichádza tento rok s inovatívnym konceptom série sólových recitálov domácich i zahraničných umelcov, ktorí s festivalom dlhodobo spolupracujú. Počas siedmich koncertov budú mať poslucháči možnosť spoznať umenie huslistu Igora Karška, klarinetistu Ronalda Šebestu, klaviristky Nory Škutovej, akordeonistu Borisa Lenka, umeleckého riaditeľa festivalu a violončelistu Jozefa Luptáka, zo zahraničných hostí na Konvergenciách vystúpia izraelský violista Yuval Gotlibovich, a vráti sa i popredný rakúsky huslista Benjamin Schmid.

Pestrú mozaiku festivalového programu dotvára autorský projekt Silvestra Lavríka Dúverná zmlúva čiže Hľadanie politickej vôle, čo je netradičný pohľad na odkaz osvietenského literáta Juraja Fándlyho. Neodmysliteľný koncert pre deti ich naučí využívať bežne dostupné „hudobné” nástroje prostredníctvom skladby Johna Cagea Living Room Music.

Jedinečný bude aj projekt Dr. Caligari, v rámci ktorého si budú môcť návštevníci pozrieť nemeckú filmovú klasiku z roku 1920 – horor Kabinet Dr. Caligariho v sprievode živej hudby. Súčasťou festivalu budú aj tento rok predkoncertové rozhovory s interpretmi a novinkou sú sprievodné podujatia v kníkhupectve Artfórum a KC Dunaj. 

Zdroj: TASR, archív Hudba.sk
Foto: PR festivalu


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti