Hlavná stránka

>

Správy

>

Džez v príbehoch odkryje poklady jazzových hviezd na letnom open air

Džez v príbehoch odkryje poklady jazzových hviezd na letnom open air

02.08.2014 - 15:00 | redakcia

Bratislavská reštaurácia San Marten už štvrtý rok uvádza sériu hudobných koncertov pre inteligentné publikum v príjemnom prostredí bratislavského Starého mesta. Priamo v blízkosti jednej z jeho dominánt, Dómu sv. Martina, odznie 9. augusta v cykle letných open air koncertov, ďalší výnimočný projekt. Džez v príbehoch/Noci s ikonami džezu.


Už tretí rok tento projekt prináša príbehy známych džezových umelcov a ich hudbu. V júnovom dieli v bratislavskom Kafé Scherz obhájil svoju originalitu a divácku náklonnosť. Skladby známych skladateľských ikon v podaní špičkových domácich džezových hudobníkov a spevákov sú veľmi dobre vnímané džezuchtivým publikom, ale aj poslucháčmi, ktorí džez až tak nevyhľadávajú. Sú vnesení do pútavých príbehov džezových tvorcov a umelcov minulého storočia cez hovorené slovo Jany Gavačovej. Hudba, ktorá vzniká priamo na mieste a priamo zo srdca skvelých muzikantov doslova uchváti. Podujatie je realizované s podporou MK SR a reštaurácie San Marten v spolupráci s BKIS.

Jana Gavačová
, mladá talentovaná džezová speváčka a herečka, a zároveň aj organizátorka tohto výnimočného projektu, sa snaží o zblíženie kultúrnej džezovej obce umelcov s hľadiskom divákov. Vďaka nenútenej atmosfére podujatia patrí pódiu plná pozornosť obecenstva. "Veľmi sa tešíme na open air koncert pod holým nebom, priamo pri Dóme sv. Martina. Je to magické miesto, ako stvorené pre džez a stretnutia s ním," hovorí Jana. "Tento koncert bude patriť všetkým, ktorí si ho prídu vypočuť, či už z terasy San Martenu, okolitých kaviarní alebo z trávnika vedľa pódia aj náhodným okoloidúcim. Ešte musíme spoločne objednať dobré počasie," dodáva.

Jana Gavačová Quartet

Táto špeciálna edícia v rámci San Martenovskej série letných koncertov bude venovaná nezameniteľným skladateľom. Richardovi Rogersovi, Cole Porterovi a Georgeovi Gershwinovi, ktorých známe a nadčasové filmové a muzikálové melódie si diváci môžu naplno vychutnať naživo. Určite si prídu na svoje aj pri bossanovách charizmatického Antonia Carlosa Jobima, ktorých rytmy rozozvučia nádvorie Dómu. Koncert bude symbolicky venovaný aj jazzovej dive Betty Carter, známej ako Betty Bepop.

Jej muzikalita, vokálny talent a silná predstavivosť v improvizácii vyústili k spolupráci s veľkými svetovými kráľmi džezu, s legendárnym Milesom Davisom, Rayom Charlesom, Lionelom Hamptonom, Sonnym Rollinsom, či Charlesom Mingusom. Objavila viac mladých jazzových talentov. Medzi nimi kontrabasistu Davea Hollanda. "Betty Carter sa venovala aj edukačnej činnosti. Popri svojich hudobných vystúpeniach prednášala džezovú históriu na stredných školách a univerzitách v Spojených štátoch. Chceli by sme pokračovať v jej odkaze," dodáva Jana.

Na pódiu sa 9. augusta opäť predstaví formácia Jana Gavačová Quartet zložená z popredných jazzmanov domácej scény. Na klavír bude hrať nezabudnuteľný Gabriel Jonáš, na kontrabas Martin Kapusník, na bicie mladý talentovaný Juraj Šušaník. Spevom a hovoreným slovom bude koncert sprevádzať autorka tohto projektu, Jana Gavačová. Špeciálnymi hosťami budú Samuel Hošek, talentovaný spevák, herec a výtvarník a Milo Suchomel, popredný slovenský saxofonista.


Informácie a fotografie pre Hudba.sk poskytla Jana Gavačová, autorka a organizátorka projektu.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti