Hlavná stránka

>

Správy

>

Ceny SOZA za rok 2018 získali Emma Drobná, Ivan Tásler, Kali aj Celeste Buckingham

Ceny SOZA za rok 2018 získali Emma Drobná, Ivan Tásler, Kali aj Celeste Buckingham

02.10.2019 - 17:00 | Patrik Marflák

Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) odovzdával v utorok večer ocenenia pre najúspešnejších autorov a interpretov slovenskej hudobnej scény za rok 2018. Medzi ocenenými boli aj textár Vlado Krausz, hudobný skladateľ a pedagóg Vladimír Bokes či Richard Müller, za ktorého cenu prevzala partnerka Vanda Wolfová s ich synom Markusom.


Prvou ocenenou umelkyňou v rámci 23. ročníka odovzdávania cien SOZA, ktoré po roku opäť moderovala Vera Wisterová, bola speváčka a skladateľka Celeste Buckingham. Z bratislavského Mestského divadla P. O. Hviezdoslava si 24-ročná hudobníčka odniesla cenu pre najúspešnejšieho mladého autora/autorku, ktorú získala v konkurencii Emmy Drobnej a Mareka Danka, známeho vďaka spolupráci s Mirom Jarošom či s vlastnou tvorbou pod pseudonymom Mark Dann. Obhájila tak prvenstvo z minulého roka.

Rodáčka zo švajčiarskeho Zürichu, ktorá je na scéne už od svojich päťnástich rokov, si cenu prevzala z rúk Zuzany Smatanovej. V nominačnom videu prezradila, že tvoriť skladby pre iných umelcov je pre ňu ľahšie ako písať vlastné piesne, keďže tie sú osobnejšie. A práve skladby napísané pre kolegov či rôzne spolupráce jej popri vlastnej tvorbe pomohli k vysokej hranosti a získaniu štatistického ocenenia.

Priamo na pódiu v ďakovnej reči okrem iného ocenila prítomných kolegov z hudobnej scény, ktorí ju už od úplných začiatkov kariéry, kedy jej mnohí ešte neverili, podporovali a prijali ju medzi seba, vďaka čomu sa z "americko-švajčiarskej imigrantky" mohla stať slovenská speváčka. Neskôr sa Celeste na pódium vrátila a napriek prechladnutiu presvedčivo len v sprievode klavíra zaspievala baladu Time Is Ours zo svojho ostatného albumu Bare (2017).

Celeste Buckingham, odovzdávanie cien SOZA 2018Celeste Buckingham (foto: Oles Cheresko) - viac fotiek z podujatia

Cenu SOZA za zvukový nosič získal raper Kali za album Dovi, Dopo, ktorý vydal v novembri 2018 pod vlastnou značkou Kali Records. Zaradil naň aj skladbu Poď so mnou, ktorú nahral so skupinou IMT Smile. Práve pieseň, ktorá predtým vyšla aj na albume prešovskej kapely s názvom Budeme to stále my, zaznela v úplnom závere galavečera v podaní troch členov IMT Smile a Kaliho.

Raper predtým vystúpil aj so skladbou Letový režim o tom, ako sa mu po založení rodiny zmenili životné priority. Ide o tohtoročnú novinku, ktorá sa na ocenenom albume nenachádza - videoklip k nej vyšiel 4. augusta a za necelé dva mesiace má na Youtube takmer tri milióny prehratí. Kali pri preberaní ceny prišiel na pódium spolu so svojím dlhoročným manažérom Miroslavom Čimom a zdôraznil, že ten, kto stojí na pódiu, je len "špičkou ľadovca" a za ním vždy stojí aj práca ďalších ľudí.

Po skončení oficiálnej časti večera pre TASR prezradil, že hip-hop nebol prvým žánrom, ktorý počúval. "Som zástancom toho, že hudba by sa mala spájať tak, ako spája všetkých ľudí a všetky rasy. Tak by sa mali spájať aj žánre, nevidím v tom nič zlé. Vyrastal som na rockovej hudbe, mojimi obľúbencami sú Depeche Mode, Metallica. V ranom veku som hip-hop ani nepočúval, skôr Karla Kryla a podobne. Som za to, aby sa to spájalo. Preto som rád, že mám tú možnosť, za éru môjho pôsobenia som sa zoznámil s muzikantmi, ako sú IMT Smile. Vďaka, že mi dali tú možnosť byť s nimi, lebo sú to veľké mená slovenskej hudobnej scény. Nechcel som tomu veriť, keď ma Ivan Tásler oslovil na spoluprácu k pesničke Poď so mnou. Bol som ich fanúšikom a nenapadlo by mi, že budem mať s nimi spoločnú pesničku. Veľmi mi pomohlo aj účinkovanie v speváckej šou The Voice, z ocenenia sa veľmi teším," povedal Kali.

Kali a Miroslav Čimo, odovzdávanie cien SOZA 2018Kali a Miroslav Čimo (foto: Oles Cheresko)

Kamila Peteraja po rokoch predbehol Vlado Krausz

Ocenenie pre textára najhranejších hudobných diel za rok 2018 prvýkrát získal Vlado Krausz, ktorý uspel v konkurencii stálic domácej populárnej hudby Borisa Filana a Kamila Peteraja. Posledný menovaný bol pritom až do tohto ročníka jediným, kto túto cenu získal. Práve kvôli hegemónii textárov bola totiž v roku 2011 kategória Autor najhranejších hudobných diel, ktorú Peteraj získal desaťkrát, rozdelená na Skladateľa a Textára. Odvtedy si teda 74-ročný pripísal na konto sedem textárskych cien, no tento rok k nim ďalšia nepribudla. Krausz v ďakovačke nechcel menovať hudobníkov, s ktorými spolupracuje, aby na nikoho nezabudol, no všetkým poďakoval za to, že pre nich môže písať. Sú medzi nimi napríklad IMT Smile, Katarína Knechtová, Adam Ďurica, skupina Gladiator či Lukáš Adamec.

Cenu pre skladateľa najhranejších hudobných diel si z rúk legendy slovenskej populárnej hudby Pavla Zelenaya prevzal líder skupiny IMT Smile Ivan Tásler, pre ktorého je to už trináste autorské ocenenie. Na svojom konte má desiatky hitov, ktoré hrajú slovenské rádiá, k tým najnovším patria pesničky zo spomínaného albumu Budeme to stále my. O popularite kapely svedčí aj fakt, že trikrát po sebe získala ocenenie OTO (Osobnosť televíznej obrazovky) za rok 2016, 2017 aj 2018. V ďakovnej reči Tásler cenu symbolicky venoval svojmu kolegovi medzi nominovanými, Petrovi "Ďuďovi" Dudákovi zo skupiny Hex, ktorý zomrel v auguste tohto roka.

"Je to príjemný pocit, že naše piesne žijú toľko rokov v éteri, že médiá ich majú rady a pravdepodobne aj fanúšikovia. Podstatné je, keď všetko funguje dokopy, keď fanúšikovia majú radi kapelu a kapela má rada hranie, keď kapela má plodné obdobie a vzťahy v nej sú dobré. To najpodstatnejšie je prepojenie medzi fanúšikom a kapelou, bez toho to nejde. To bolo vždy pre našu kapelu veľmi podstatné," povedal Ivan Tásler pre TASR.

Ivan Tásler a Vlado Krausz, ceny SOZA za rok 2018Ivan Tásler a Vlado Krausz (foto: Oles Cheresko)

Cenu za najhranejšiu skladbu si odniesla speváčka Emma Drobná za pieseň Words, ku ktorej si napísala text. S hudbou jej pomohli producenti a skladatelia Peter Graus a Tomáš Zubák, ktorý s ňou prišiel aj na pódium. Rovnakú cenu získali aj pred rokom za pieseň Smile. Obe sú z jej debutového albumu You Should Know, ktorý vydala ešte v októbri 2017. Na budúci rok chystá jeho nasledovníka, z ktorého minulý týždeň predstavila prvý singel Demons.

Ocenenie za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní si prevzalo Rádio Sity, ktoré je v posledných rokoch pravidelným víťazom tejto kategórie. Orientované je najmä na tanečnú hudbu, pričom veľký priestor dáva práve domácim producentom a dídžejom.

Dojímavá pocta Ďuďovi aj Marekovi Brezovskému

Okrem štatistických cien boli počas galavečera udelené aj honorárne ocenenia, o ktorých rozhodla dozorná rada SOZA. Ešte predtým však organizátori pustili video so skladbou Srdce od Hexu, v ktorom si viacero nominovaných ale aj ďalších hudobníkov zaspomínalo na Ďuďa. Zaujímavé boli najmä slová jeho spoluhráča a hlavného spolutvorcu pesničiek skupiny Hex, gitaristu a textára Martina "Fefe" Žúžiho. Speváka a skladateľa opísal ako autora so silnou víziou, z ktorej bol málokedy ochotný ustúpiť, no nakoniec sa vždy ukázalo, že mal pravdu a jeho nápady sú právom esenciou tvorby bratislavskej skupiny.

Ako sme už informovali, honorárnu cenu za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí získal Richard Müller, ktorý nedávno odštartoval turné Šansóny a iné piesne s Michaelom Kocábom a Ondřejom Soukupom. V čase odovzdávania cien síce nemal koncert, no nakrúcal v Prahe Show Jana Krause. Prihovoril sa tak len prostredníctvom videopozdravu a ocenenie zaňho z rúk skladateľky a minuloročnej víťazky tohto ocenenia Ľubice Čekovskej prišiel prevziať jeho syn Markus v sprievode svojej mamy a spevákovej partnerky Vandy Wolfovej.

Vera Wisterová, Markus Müller, Ľubica ČekovskáVera Wisterová, Markus Müller, Ľubica Čekovská a Vanda Wolfová (foto: Oles Cheresko)

Zápis do Zlatej knihy SOZA sa udeľuje už nežijúcim autorom, ktorí sa významnou mierou zaslúžili o rozvoj slovenskej hudby. Od roku 2003 sa udeľujú dve takéto ceny, pričom sa dodržiava pravidlo, že ak jednu cenu získa autor napr. v oblasti vážnej hudby, tak druhá je udelená zástupcovi z inej oblasti. Za rok 2018 budú do knihy zapísaní Frico Kafenda (2.11. 1883 – 3.9. 1963) a Marek Brezovský (15.4. 1974 - 22.6. 1994), ktorý zhodou okolností študoval kompozíciu práve u profesora Vladimíra Bokesa - laureáta Veľkej ceny SOZA za celoživotné dielo.

Ťažisko tvorby jedného z najvýznamnejších skladateľov súčasnej vážnej hudby spočíva v orchestrálnej a komornej tvorbe, ovplyvnenej poetikou Druhej viedenskej školy, dodekafóniou a serializmom, ako aj technológiami povojnovej hudobnej avantgardy. Pedagógom na VŠMU sa stal v roku 1993 - práve v čase, keď tam nastúpil vtedy len 19-ročný Marek Brezovský - a pôsobí tam dodnes. Jednu z jeho starších skladieb Prelúdium a fúga č. 12, C-dur počas galavečera interpretoval klavirista Ivan Šiller. Ten predtým vystúpil aj so sopranistkou Evou Šuškovou, s ktorou hneď na úvod večera predviedli Nočnú pieseň Frica Kafendu.

V súvislosti s ocenením Brezovského sa najskôr na pódiu ukázal Oskar Rózsa, ktorý je veľkou mierou zodpovedný za to, že odkaz mladého hudobného génia žije aj 25 rokov po jeho smrti a jeho hudba má stále viac fanúšikov. Na klavíri sugestívne zahral a zaspieval skladbu Niekde zvoní hrana z kultového albumu Hrana. Ten vyšiel v roku 1999 v malom náklade (na vtedajšiu dobu) 1000 kusov, no bez akejkoľvek podpory médií sa roky šíril medzi ľuďmi, ktorí si ho kopírovali a zdieľali ho medzi sebou podobne, ako sa za socializmu mimo oficiálnej scény šírila hudba západných kapiel a zakázaných domácich umelcov. V dlhom príhovore dal Rózsa mladým hudobníkom v tejto súvislosti odkaz, že "kvalitná hudba je ako voda, svoju cestu k poslucháčom si nájde". Práve tvorba Mareka Brezovského je toho dôkazom.

Po jeho slovách už nasledoval silný moment, kedy na pódium prišli Marekovi najbližší - mama Vlasta, otec Ali a sestra Mirka Brezovská. Publiku sa prihovorila hudobníkova mama, ktorá uviedla, že strata syna a brata aj po tak dlhom čase stále bolí a 20-roční ľudia by nemali zomierať, no na druhej strane je pre celú rodinu o to silnejšie poznanie, že jeho hudba stále žije a počet jeho fanúšikov stále rastie. A poďakovala za to práve Oskarovi, ktorý spravil a stále robí v šírení výnimočnej hudby svojho kamaráta a spolužiaka obdivuhodný a neoceniteľný kus práce.

Rodina Mareka Brezovského a Oskar Rózsa, ceny SOZARodičia Mareka Brezovského a Oskar Rózsa (foto: Oles Cheresko)

O cenách SOZA

Slovenský ochranný zväz autorský udeľuje ocenenia raz ročne, a to za výsledky dosiahnuté pri verejnom uvádzaní hudobných diel v predchádzajúcom roku. Poslaním Cien SOZA je oceniť verejným uznaním prínos autorov, tvorcov hudobných diel, ktoré sa obzvlášť úspešne uplatňujú v praxi hudobného života na Slovensku, a tým podporiť rozvoj domácej hudobnej kultúry. Držitelia Cien SOZA za rok 2018 si prebrali ocenenia v podobe bronzovej plastiky s názvom Eurydika, ktorej autorom je sochárka Jana Brisudová.

"Možno sa to niekomu zdá trochu neskoro odovzdávať ceny za rok 2018 až na prelome septembra a októbra 2019, ale väčšinu ocenení tvoria tzv. štatistické ceny vychádzajúce z dát, ktoré SOZA systematicky zbiera a vyhodnocuje v rámci vyúčtovania za rok 2018. To sa uzatvára v mesiaci jún, takže ak chceme podujatie patrične pripraviť, skorší termín nie je možný," vysvetľuje predseda predstavenstva SOZA Ľubomír Burgr.

SOZA tento rok prvýkrát zverejnila aj širšie nominácie. V každej kategórii ešte v júni odhalila desať najúspešnejších autorov, diel a rozhlasových staníc. Tradičné trojice najvyššie umiestnených nominantov zverejnila v septembri spolu s držiteľmi honorárnych cien a víťazov tých štatistických sme spoznali až počas galavečera.

Prehľad nominácií a víťazov cien SOZA za rok 2018:

Cena SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel:

Peter Dudák
Václav Patejdl
Ivan Tásler

Ďalší skladatelia v top 10 (v abecednom poradí): Peter Bič, Vladimír Gnepa, Peter Graus, Marián Kachút, Dušan Minka, Marek Šurin, Miroslav Žbirka.

Cena SOZA pre textára najhranejších hudobných diel:

Boris Filan
Vladimír Krausz
Kamil Peteraj

Ďalší textári v top 10 (v abecednom poradí): Daniel Hevier, Mário Kollár, Dušan Minka, Richard Müller, Richard Synčák, Ľuboš Zeman, Martin Žúži.

Cena SOZA pre najúspešnejšieho mladého autora:

Celeste Buckingham
Marek Danko
Emma Drobná

Ďalší mladí autori v top 10 (v abecednom poradí): Nikola Barľaková, Kristián Dufinec, Ján Grešner, Martin Harich, Jana Palajová, Oliver Šupej, Oliver Žilák.


Cena SOZA za najhranejšiu skladbu:

Budeme to stále my - Ivan Tásler (hudba) / Vladimír Krausz (text)
Lúč - Tomáš Buranovský (hudba a text)
Words - Peter Graus, Tomáš Zubák (hudba) / Emma Drobná (text)

Cena SOZA za zvukový nosič:

Miro Jaroš - Pesničky pre neposlušné detičky 3 (Galgan Records)
Kali - Dovi, dopo (Kali Records)
Zuzana Smatanová - Echo (Pandora - Art)

Cena SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní:

Rádio Best FM
Rádio Lumen
Rádio Sity

Text: Patrik Marflák (zdroj: TASR, SITA, SOZA)
Foto: SITA/Jana Birošová (titulná fotografia - koláž Hudba.sk), Oles Cheresko (fotografie v článku)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti