Hlavná stránka

>

Správy

>

Toto je 21 slovenských a českých umelcov, ktorí v januári vystúpia na Eurosonicu

Toto je 21 slovenských a českých umelcov, ktorí v januári vystúpia na Eurosonicu

02.11.2018 - 14:00 | redakcia

Festival Eurosonic, ktorý sa uskutoční od 16. do 21. januára v holandskom Groningene, bude najväčšou príležitosťou na zahraničnú prezentáciu slovenskej a českej hudby v našej histórii. Organizátori najprestížnejšieho európskeho showcaseového festivalu sa už začiatkom roka rozhodli, že v ďalšom ročníku dajú väčší priestor hudbe z nášho regiónu. Dnes zverejnili, ktorých umelcov si vybrali.


Od marcového ohlásenia, že Česko a Slovensko budú na Eurosonicu 2019 takzvanými "focus countries", mali umelci a kapely z oboch krajín až do konca augusta čas, aby si podali prihlášky. Celkovo túto možnosť využilo vyše 200 kapiel, pričom zaujímavé je, že až 133 z nich bolo zo Slovenska.

Vzhľadom na veľkosť krajín by mal byť pomer opačný - že je to obrátene môže značiť, že na Slovensku je viac hudobníkov s medzinárodnými ambíciami, alebo je tu jednoducho lepšie povedomie o showcaseových festivaloch ako v Česku. Svoju rolu nepochybne zohral tím festivalu Pohoda, ktorý o veľkej príležitosti pre slovenskú scénu kvalitne informoval na tlačovej konferencii, aktívnou komunikáciou s médiami a možno aj priamym oslovaním hudobníkov s medzinárodným potenciálom.

Hlavný booker festivalu Robert Meijerink mal ťažkú úlohu vybrať z dvoch stoviek prihlásených kapiel iba desatinu, keďže podľa jeho slov išlo nielen o veľkú kvantitu, no najmä mimoriadnu kvalitu prihlásených umelcov. Skvelou správou je, že Eurosonic dá napokon šancu namiesto pôvodných 16 sľúbených až 21 umelcom z Čiech a zo Slovenska. Ich mená zverejnili dnes (2.11.) dopoludnia v rámci konferenčnej časti českého showcase festivalu Nouvelle Prague.

A teraz už k samotným menám: zo Slovenska do Groningenu v januári vycestujú Isama Zing, Autumnist, Katarína Máliková, Tittingur, Nvmeri, B-Complex, Our Stories, The Ills, Thisnis a Möbius.

Českú scénu budú reprezentovať Hellwana, Thom Artway, Bohemian Cristal Instrument, Zabelov Group, Lazer Viking, Lenny, Circus Brothers, Manon Meurt, Floex + Tom Hodge, Pipes And Pints a Mydy Rabycad. 

Výprava na autobusoch a dodávkach zakotví v prístave

Týchto 21 umelcov/projektov/kapiel má teraz 10 týždňov na prípravu, aby svojimi vystúpeniami oslovili čo najviac zo 4000 hudobných profesionálov a zástupcov 400 európskych festivalov. Pohoda sa postará o slovenskú časť výpravy, ktorú bude tvoriť takmer sto muzikantov, zástupcov festivalov, médií a ďalších hudobných profesionálov.

"Do Holandska sa chystáme spoločne na dvoch autobusoch a niekoľkých dodávkach. V Groningene sme už rezervovali štyri veľké lode, kde budeme spoločne bývať," uvádza PR manažér Pohody Anton Repka a dodáva, že túto príležitosť zviditeľnenia slovenskej scény chcú využiť aj nad rámec prezentácie samotných kapiel.

"V uliciach mesta rozmiestnime umelecké diela od známych slovenských autorov, ktoré poznajú aj návštevníci nášho festivalu. V Groningene vystavíme Hľadisko 6 - Pozdrav z Groningenu pre Brucea Naumana od Ilony Németh, Koňa Milana Adamčiaka a Pičusa od Viktora Freša. Okrem toho prinesieme známy startup Ekokapsulu a náš najmenší a najmilší stage Garáž. V nej zahrajú aj viacerí slovenskí a českí účastníci Eurosonicu. Budeme radi, ak prídete podporiť našich umelcov osobne," dodáva Repka.

Vstupenky na Eurosonic 2019 sú v predaji na oficiálnej stránke esns.nl. Príbeh najväčšej prezentácie slovenskej nezávislej hudby v zahraničí môžete sledovať aj na oficiálnom webe Pohody a tiež na oficiálnom Facebook evente česko-slovenského focusu.   

Profily slovenských účinkujúcich

TIP: Väčšinu slovenských umelcov vybraných na Eurosonic 2019 môžete v najbližších týždňoch vidieť aj na domácich pódiách. Po kliknutí na názov interpreta sa dostanete na jeho aktuálny zoznam koncertov.

Isama Zing

Prvým slovenským zástupcom v line-upe Eurosonicu 2019 sa stal Jonatán Pastirčák, v hudobnom svete známy ako Pjoni či Isama Zing. Jeho tvorba mala veľmi pozitívny ohlas aj na prvom ročníku festivalu SHARPE. Počas Listening Session dali zahraniční hostia najviac bodov práve jeho projektu. Producenta, dídžeja a člena kolektívu Mäss nominovalo Rádio_FM, ktoré má túto možnosť vďaka členstvu RTVS v EBU (European Broadcasting Union). Jeho produkcia je odrazom rôznorodosti vzájomne prepojených žánrov súčasnej elektronickej hudby - kolekcia každodenných motívov, ktorá sa organicky rozdeľuje a znovu spája do inteligentných tanečných celkov. Podľa vlastných slov dekonštruuje kompozíciu tanečných štýlov undergroundových subkultúr, ktoré penetrujú scény hlavných miest, definované nezávislými labelmi, cloudovými servermi a súčasným umením.

Katarína Máliková

Jej album Pustvopol označili viacerí slovenskí hudobní kritici za jeden z najvýraznejších debutov na našej scéne za posledné roky. Štyri nominácie na Radio_Head Awards premenila na tri víťazstvá, čím sa stala najúspešnejšou slovenskou umelkyňou na 9. ročníku tohto ocenenia. Katarína prináša magickú kombináciu ľudovej hudby, elektroniky a klasiky. Očarila ňou aj za hranicami, čoho dôkazom je jej viacnásobné umiestnenie v TOP 10 rebríčka World Music Charts Europe. V celoročnom rebríčku sa jej album Pustvopol umiestnil na fantastickom 23. mieste z 800 bodovaných albumov, čo je slovenský rekord a stal sa aj najúspešnejším albumom z krajín východnej Európy.

The Ills

Špičkovo prevedená kombinácia žánrov shoegaze, post-rock a math-rock priniesla bratislavskej štvorici The Ills veľké uznanie aj mimo hraníc Slovenska. Hráva ich KEXP, spomína NPR, Clash či BBC. Šéfredaktor IQ Magazine Gordon Masson ich zaradil do výberu kapiel, ktoré treba vidieť. Vic Galloway z BBC Scotland ich prirovnal k špičkám post-rocku Explosions in the Sky alebo Mogwai. Sú jednou z mála slovenských skupín, ktoré sa už predstavili na Eurosonicu. Ich vystúpenie zanechalo dojem aj v šéfovi festivalu, ktorý o The Ills povedal: "Výborne zložené a zahraté. Majú všetko, čo treba - emócie aj štýl."

B-Complex

Matia Lenická alias B-Complex je slovenská producentka a dídžejka, ktorá sa presadila vo svete najmä svojimi skladbami vydanými na Hospital Records. Na konte má milióny streamov skladieb a množstvo vystúpení v Európe, ale i mimo nej. Do drum&bassu s prvkami liquid funku v kombinácii s tvrdšími bicími a basmi prináša čerstvé a netradičné postupy. Pre mnohých bolo prekvapením, keď oznámila svoju transrodovosť. V hudbe aj aktivitách podporuje toleranciu a zastáva sa menšín. Urobila tak aj v skladbe Past Lessons for the Future (Minulé lekcie pre budúcnosť), kde svojou hudbou "obalila" slová veľkého českého herca a človeka Jana Wericha. Skladbu si ľudia zvolili za singel roka 2016 v ankete Radio_Head Awards. Okrem toho, že robí skvelú hudbu, je Matia aj poradcom festivalu Pohoda ohľadom programu na tanečných scénach.

Nvmeri

Nvmeri sú jedným z dvoch mien, ktoré získali dve prestížne ceny kritikov v histórii Radio Head_Awards. Podľa vlastných slov miešajú gospelové vplyvy s groovy beatmi a bohatými aranžmánmi v rozpore s nečistotou a nepredvídateľnosťou progresívnych rockových kapiel 70-tych rokov. Pohoda v ich vizitke cituje náš text o minuloročnom albume I Don't Think So: "Výsledkom je originálny zvuk, akým sa nemôže pochváliť žiadna iná slovenská kapela - svetovo znejúci (ďalšie klišé, ale v prípade Nvmeri 100% pravdivé) s výrazným vplyvom starej i aktuálnej černošskej hudby." Okrem domácich médií ich tvorbu ospevujú aj tie české ako Radio 1 či Full Moon, no pochvalne sa o nich vyjadrili už aj britské médiá The 405 či Clash.

Thisnis

Slovensko-maďarská zostava, inšpirovaná astrofyzikálnym konceptom teórie čiernej diery, búra predstavu o vytváraní hudby. Do voľne improvizovanej hudby vnáša "meta-žánrový" prvok, kedy ďalšia nová skladba znamená ďalší nový štýl. Lídrom kapely je skladateľ Miro Tóth, ktorého dielo Kvarteto siahajúcich chápadiel uviedlo na Pohode svetoznáme zoskupenie Kronos Quartet. Mira s jeho saxofónom a charakteristickým hlasovým prejavom dopĺňajú bubeník Áron Portoleki a akordeonista Adam Móser. 

Autumnist

Projekt Vlada Ďurajku prináša hypnotickú zmes súčasnej elektroniky s nadžánrovými presahmi. Kombinuje ambient s hip-hopom či breakbeatom, hi-tech postupy s lo-fi popom či bizarnú filmovú atmosféru s "mimozemským folklórom". Autumnist naživo je pôsobivá päťčlenná kapela, v ktorej elektroniku a spev dopĺňa živá rytmická sekcia s basou a bicími, gitarista a alternujúci saxofón s klarinetom s podporou videoprojekcie. Eponymný album The Autumnist z roku 2009 bol ocenený ako Album roka podľa kritikov v rámci Radio_Head Awards. Tohtoročná štúdiovka False Beacon ukázala posun k pesničkovejším postupom, no esencia zvuku Autumnist zostala zachovaná.

Tittingur

Tittingur sú Dominik Suchý a Matúš Mordavský: ťažkotonážne duo usadené medzi Bratislavou a Kodaňou. Sami svoju hudbu označujú pojmom maximal techno, ako zvukový protipól k minimalu, pričom ich korene siahajú k noise-rocku. Zaprášeným a miestami pichľavým zvukom nemajú ďaleko k tvorbe ľudí ako Ben Frost, Tim Hecker, The Body či Container. V apríli tohto roka zaujali novinárov Louder Than War, podľa ktorých prinášajú do popredia zvukovú lavínu a preskúmavajú vzrušujúci nával decibelov a hustých rytmov. V októbri vydali nový album Beings, ktorý predstavuje ešte surovejší, nepredvídateľný a intenzívny zvukový svet.

Our Stories

Kapela Our Stories je inštrumentálne blackgaze/math/post-rockové trio zo Šale. Ich hudba obsahuje post-rockové gitarové melódie, úderné bicie a hravé indie-rockové basové linky. Devízou Our Stories je, že už od začiatku ich neurčovali spoločné menovatele, ale odlišnosti hudobného vkusu každého z členov. Eponymné EP Our Stories vydali v roku 2015. Nasledovali hrania na festivaloch ako Family Fest, AKM Culture Days či whoneedslyrics?!. 

Möbius

Žilinská kapela Möbius sa hlási ku skupinám ako Electric Wizard, Eyehategod, Sunn O))), Melvins alebo Earth. V minimalistickej zostave gitara-bicie hrá pomalé hardcore, sludge, či stoner-rockové skladby v rýdzo inštrumentálnej forme. Do maximálne razantných pomalých úderov bicích sa ozývajú mohutné gitarové riffy a spolu vytvárajú vražedne pôsobivý zvuk.

Informácie a vizuály Eurosonicu redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér Pohody Anton Repka. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti