Hlavná stránka

>

Správy

>

Projekt Javor.ina má nový atmosférický singel Vyššie oktávy / Skłodowska

Projekt Javor.ina má nový atmosférický singel Vyššie oktávy / Skłodowska

02.12.2021 - 15:00 | redakcia

"Bez silných vášní sa múza nedá nahmatať. A geniálni sú len tí, čo ich túžba nenechá spať. Nech nápad ťa viac ako názor ostatných zaujíma. Svetlu dáva silu tma," spieva Martina Javor v novej pesničke svojho "rodinného" projektu.


Reč je o piesni Vyššie oktávy / Skłodowska, ktorú spoločne vytvorili Martina Javor, Marián Slávka, Lukáš Duchovi a Peter Bulík - aktuálna, dobrovoná a z hudby sa viac tešiaca ako z nej žijúca zostava projektu Javor.ina. Marián skomponoval hudbu na klavíri, Martina do spevu pretavila svoje texty. Lukáš, známy aj ako Sused zo Slávkovho projektu vLáska, sa na procese tvorby podieal ako skvelý producent a svojimi nápaditými samplami a hudobným vkladom cez zvuk synthov, gitary a basgitary vložil do skladby svoj jasný autorský rukopis. Spolu s Petrom Bulíkom tak obaja stoja za zvukom gitár. Mix a master vznikol v Štúdiu pod povrchom u Filipa Hittricha.

Martina Javor v sprievodnom texte k piesni opisuje dôležitú úlohu poézie v jej živote. "Čítanie poézie poas nároných období v živote loveka zvykne ovlaži dušu. Písanie básní v slovenine mi zase pomáha prežíva každodennos v dnes tak neistom svete a zhudobnenie im dáva nový rozmer. Pojem 'vyššie oktávy' je pre ma symbolom spojenia dvoch vibrácií - osobnej a spoloenskej - a následného vzniku vzájomného súzvuku, harmónie. lovek, poháaný vášnivou vnútornou silou, sa horlivým realizovaním nápadov môže sta užitoným pre spolonos. A tak v jeho okolí nastane harmónia," hovorí speváčka a autorka.


Meno Marie Curie-Skłodowskej v názve piesne nie je náhodou. Je jednou zo žien, ktoré Martina obdivuje od detstva, pretože je príkladom toho, ako nasledovanie osobnej túžby po poznaní a vnútorného volania dokáže zmeniť svet. Nielen pre jej pôvod a zásluhy (pochádzala z Poska a ako prvá žena získala Nobelovu cenu, a to dvakrát), ale najmä pre jej ažký osud a odvahu ísť za svojím snom aj napriek nároným okolnostiam. Svoj život zasvätila vede a aj vaka jej vynálezom dokáže dnes medicína liei rôzne ochorenia.

Vizuálne projekt Javor.ina pokrauje vo svojom statickom pohade na svet, ktorý bol zapoatý v predchádzajúcom singli Temná hodina. K obrazovým cyklickým pohybom i nárazovým kontrastom vo forme hry "svetlo verzus tma” dochádza natoko, že v závere pôsobia ako vizuálne ucelené dielo. 

Séria samostatne vydávaných singlov prirodzene a postupne smeruje k väčšiemu hudobnému celku. "Ako sme si v Javor.ine súbili, práca na albume pokrauje a každým dom prekrauje naše predstavy. Postupne by sme radi naším poslucháom priniesli alšie piesne, na ktorých uvedenie sa už sami tešíme," odkazujú Marián a Martina.

Skladba Vyššie oktávy / Skłodowska vznikla s finančným príspevkom Hudobného fondu. Vydanie nahrávky z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Martina Javor. Správu sme upravili a doplnili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti