Hlavná stránka

>

Správy

>

Na Slovensko mieri spevák legendárnych Oasis. Liam Gallagher zahrá na Pohode

Na Slovensko mieri spevák legendárnych Oasis. Liam Gallagher zahrá na Pohode

03.01.2019 - 10:30 | redakcia

Na trenčianskom letisku tento rok zaznie jeden z najznámejších hlasov v hudobnej histórii - hviezdou Pohody 2019 bude Liam Gallagher. Tisíce čitateľov magazínu Q a poslucháčov Rádia X ho v anketách označili za najväčšieho frontmana všetkých čias. Predvlani prekvapil skvelou sólovkou, vďaka ktorej aj ako skladateľ vystúpil z tieňa svojho brata Noela.


Zakladateľ a spevák legendárnej kapely Oasis po jej rozpade pokračoval s ďalšími jej členmi v novej kapele Beady Eye. S ňou však oproti projektu svojho brata a večného rivala Noel Gallagher's High Flying Birds ťahal za kratší koniec. Mnohí ho už odpisovali a mysleli si, že jedinou cestou k jeho návratu na výslnie bude návrat k Oasis, no v roku 2017 prekvapil výborným sólovým albumom As You Were.

Ten sa stal okamžite jednotkou britskej hitparády, pričom v prvom týždni sa z neho predalo viac nosičov ako zo všetkých ostatných albumov v top dvadsiatke dokopy. Liam krátko po comebacku získal ocenenia Best Live Act a Icon Award v rámci Q Awards, Godlike Genius Award za službu hudobnému priemyslu v rámci NME Awards, ako aj nominácie na BRIT Awards a NME Awards pre najlepšieho speváka a live umelca. Minulé leto si mixom svojej novej tvorby a starých hitov z dielne Oasis ako headliner podmanil návštevníkov festivalu TRNSMT, Benicassim či Isle of Wight. Tento rok bude na festivaloch koncertovať opäť a príde aj na Pohodu, kde bude hviezdou posledného dňa.


Posledná veľká rock'n'rollová hviezda

Liam Gallagher je najmladší z troch synov írskych prisťahovalcov z predmestia Manchesteru. Na rozdiel od staršieho Noela nejavil v detstve veľký záujem o hudbu. Všetko vraj zmenila rana kladivom do hlavy od spolužiaka. Odvtedy bol posadnutý túžbou stať sa členom kapely. Inšpirovaný kapelami The Beatles (obzvlášť Johnom Lennonom), The Who, The Kinks, The Jam či Madonou založil so spolužiakom prvú kapelu The Rain. Po tom, ako sa k nim pridal Noel, sa premenovali na Oasis.

Spolu vydali sedem štúdiových albumov, pričom všetky boli na vrchole UK Chartu. Najúspešnejšie boli prvé tri - Definitely Maybe (1994), (What's the Story) Morning Glory? (1995; podľa poslucháčov BBC najlepší album za posledných 30 rokov) či Be Here Now (1997). Tie definovali druhú polovicu deväťdesiatych rokov, pričom Oasis sa stali vedúcou kapelou vtedy dominantného britpopu. Ich úspech prirovnávali k The Beatles, Pink Floyd či The Rolling Stones. Získali sedemnásť NME Awards, deväť Q Awards, šesť Brit Awards či štyri MTV Europe Music Awards.


Majú tiež niekoľko zápisov v Guinessovej knihe rekordov: napríklad 22 týždňov nepretržite v TOP 10 britskej hitparády či fakt, že ich albumy a piesne vydržali na čele britskej hitparády 765 týždňov.
Napriek mimoriadnemu úspechu kapela neustála roztržky medzi bratmi, ktoré koncom augusta 2009 viedli k odchodu Noela. Liam a ostatní členovia Oasis pokračovali v kapele pod novým názvom Beady Eye a Noel po čase založil vlastnú kapelu Noel Gallagher's High Flying Birds.

Beady Eye sa ale po dvoch albumoch Different Gear, Still Speeding (2011) a BE (2013) rozpadli. Následne si dal Liam niekoľkoročnú pauzu, ktorú prerušili nové hudobné nápady a túžba robiť opäť to, čo mu ide najlepšie - postaviť sa pred mikrofón a strhnúť tisíce ľudí pod pódiom. Podpísal zmluvu s vydavateľstvom Warner Bros, ktoré mu navrhlo,  aby skúsil spraviť zopár piesní s producentom Gregom Kurstinom (Paul McCartney, Foo Fighters, Adele, Beck, The Shins, Sia). Výsledkom bol jeho prvý sólový album As You Were, ktorý sa stal okamžite britskou jednotkou, pričom v predajnosti platní za jeden týždeň išlo o najrýchlejšie sa predávajúci album za posledných 20 rokov.

Recenzia: Liam Gallagher sa doťahuje na Noela. Nahral prekvapivo výborný album


Okrem Kurstina sa na albume podieľali aj Andrew Wyatt (Lorde, Bruno Mars, Lyyke Li, Florence + The Machine, Miike Snow) a Dan Grech-Marguerat (Keane, Hurts, Lana Del Rey, Moby). Podľa magazínu Q je As You Were  dôkazom, že "najcharizmatickejší generál rocku je späť v službe" a AllMusic dodáva, že ide o najlepšiu nahrávku, akú vydal niektorý z bratov Gallagherovcov od rozpadu Oasis. As You Were bol tiež jedným z dôvodov, pre ktorý dostal Greg Kurstin cenu Grammy pre producenta roka. Liam v máji 2018 oznámil, že s Kurstinom a Wyattom už pracuje na druhom sólovom albume. Pôvodne pritom tvrdil, že neštartuje sólovú kariéru, má len zopár skladieb, ktoré chce vydať. Úspech albumu jeho názor zjavne zmenil a naštartoval ho.

Ide teda o výrazný moment v kariére speváka, ktorý o sebe nikdy netvrdil, že je rodeným songwriterom. Aj v Oasis bol autorom väčšiny veľkých hitov Noel. Ako raz Liam uviedol na Twitteri: "On ich napísal, ja som z nich spravil hity". Narážal tým na svoju schopnosť predať všetko na pódiu svojím nezameniteľným hlasom a charizmou z pozície jedného z najväčších frontmanov všetkých čias. To potvrdzuje aj The Guardian, ktorý mu v recenzii na minuloročný koncert v Leedse dal päť hviezdičiek z piatich a označil ho za "poslednú veľkú rock'n'rollovú hviezdu". S rovnakým hodnotením prišiel po Liamovom minuloročnom koncerte v Berlíne aj šéf umeleckej produkcie Pohody Andreas Imrich. Slová o poslednej veľkej rock'n'rollovej hviezde príde Liam Gallagher osobne potvrdiť už o pol roka do Trenčína.

Pohoda 2019 sa uskutoční od 11. do 13. júla na letisku v Trenčíne. Medzi skôr potvrdenými menami sú Lykke Li, The Roots, The 1975 či Michael Kiwanuka. Organizátori avizujú ďalšie zaujímavé meno na pondelok 7. januára.


Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér Pohody Anton Repka. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti