Tretieho januára nám v mailovej schránke pristál nový (a zároveň prvý) videoklip mladej slovenskej alternatívnej/progresívnej rockovej kapely Krstní otcovia, ktorá patrí medzi najzaujímavejšie objavy roka 2022. Trvalo presne mesiac, kým sme sa dočkali odpovede na otázku, kde tento na rockovú kapelu netradičný vizuál vznikal. Už na prvý pohľad je totiž jasné, že na Slovensku to nebolo...

Medzitým sa Krstní otcovia objavili medzi novými menami festivalu SHARPE, takže najneskôr v predposledný aprílový týždeň si ich "experimentálny anarcho-post-noise-art-mega-kraut-punk alebo skrátene showcasecore" budete môcť vypočuť aj naživo. A bude to dávať perfektný zmysel - veď kde inde, ak nie na showcase festivale?

A ako je to teda s tým videoklipom? "Za klip sme vďační Paľovi Hedmegovi, ktorý taktiež účinkuje v kapele DETI. Paľo nás oslovil, že ide do Barcelony točiť klip, ale že pôvodná kapela mu z nejakého dôvodu vypadla. Tak sa spýtal nás, či by sme ten videoklip nechceli zobrať. Nám sa celý nápad veľmi páčil a verili sme Paľovým kreatívnym rozhodnutiam. Vlastne za úplne všetkým (okrem hudby) stojí Paľo," napísali nám po týždňoch čakania Krstní otcovia.

Ak sa k vám videoklip References medzitým dostal inou cestou, tak si ho pozrite znova a rovno si aj (znova) vypočujte rovnomenný štvorskladbový debut Krstných otcov, ktorý vyšiel v novembri 2022 vo vydavateľstve VLNA Records.


Názov skladby aj albumu References naráža na rôznorodé vplyvy a inšpirácie talentovanej štvorice, tie však pri počúvaní ich pesničiek nie sú zreteľne identifikovateľné. Aspoň nie pre ľudí, ktorí príliš nesledujú súčasnú ostrovnú scénu s nadžánrovými kapelami ako Black Midi alebo Black Country, New Road. Vydavateľstvo VLNA Records k tomu s nadsádzkou dodáva: "Nebudeme menovať, kým sú inšpirovaní, pretože ide o taký underground, že ho nikto nepozná."

Spevák zároveň v texte titulnej skladby sarkasticky tvrdí: "Neviem, kto napísal tento song, viem len to, že som to nebol ja. Lebo ja som len referencia všetkého, čo už bolo. Takže nehejtujte mňa, ale tých, ktorí tu boli predo mnou."

Zostavu kapely tvoria Ambróz Šulej (gitara, spev, klávesy), Ondrej Mankovecký (gitara, klávesy, vokály), Matej "Melicher" Peter Melicherčík (basgitara, vokály) a Felix Karásek (bicie, perkusie). Hudbu skladajú spoločne, autorom anglicky spievaných textov je Ambróz. EP References vzniklo v spolupráci s producentom Majom Ďžubákom (Smile 4U records), ktorý sa postaral aj o mix a mastering. Okrem digitálu vyšla nahrávka v decembri aj na MC kazete a na CD.Text: Patrik Marflák (zdroj: VLNA Records)