Hlavná stránka

>

Správy

>

Najvýbušnejší refrén nahrali Oasis, najlepší song bez refrénu má Bob Dylan

Najvýbušnejší refrén nahrali Oasis, najlepší song bez refrénu má Bob Dylan

Oasis 03.03.2012 - 07:48 | redakcia

Britský magazín New Musical Express (NME) je známy zostavovaním najrôznejších hudobných rebríčkov. Tento týždeň jeho redaktori pripravili dva naozaj zaujímavé zoznamy. Prvý z nich obsahuje 50 skladieb s najvýbušnejšími refrénmi, ten druhý naopak ponúka 10 najúžasnejších piesní bez refrénov.


"Skvelý refrén je ako vzlietnutie, je to tá časť piesne, pre ktorú a.) spievate, b.) plačete, c.) utekáte na parket. Alebo všetky tri možnosti naraz," uviedli kritériá výberu skladieb do prvého rebríčka jeho autori Priya Elan, Dan Martin, Ailbhe Malone a Rebecca Schiller z redakcie NME. Za skladbu s najvýbušnejším (ergo najlepším) refrénom všetkých čias označili známy singel skupiny Oasis z roku 1996 Don't Look Back In Anger.

"Sally nie je skutočná osoba - len nejaké meno, ktoré sa hodí do toho refrénu. Ako v mnohých iných skladbách v tomto zozname je to taký špeciálny druh nonsensu, ktorý je tou čerešničkou na torte," uvádzajú autori rebríčka o úspešnom singli z jedného z najlepších britpopových albumov (What’s The Story) Morning Glory?.

Oasis - Don't Look Back In Anger

Na ďalších miestach v rebríčku sú skladby z rôznych hudobných ér. Na dvojke je hit šesťdesiatych rokov Be My Baby od legendárnej dievčenskej kapely The Ronettes, na trojke Mr Brightside od The Killers, štvrté miesto patrí silnému refrénu skladby Sex On Fire od Kings of Leon a piate miesto obsadili Muse s piesňou Plug In Baby. V prvej desiatke sú aj skladby ako Song 2 (Blur), She Bangs The Drums (The Stone Roses) či Livin' On A Prayer (Bon Jovi).

V päťdesiatke skladieb s najvýbušnejšími refrénmi majú silné zastúpenie legendárni interpreti ako Whitney Houston, The Beatles, Fleetwood Mac či Metallica, ale nechýbajú ani pomerne nové tváre hudobného priemyslu ako Lana Del Rey, Florence And The Machine alebo Adele. Dva razy sa so svojimi piesňami v rebríčku umiestnili Oasis, David Bowie, Nirvana a Bon Jovi.

Kings of Leon - Sex On Fire

Redaktori britského magazínu o kvalitách hudobných refrénov diskutovali aj s profesorom z Oxfordu Daiom Griffithsom, ktorý za skladbu s najvýbušnejším refrénom všetkých čias považuje Smells Like Teen Spirit (v rebríčku NME je však až na 23. mieste). "To je refrén, ktorý skôr či neskôr rocková hudba musela objaviť," uviedol.

Ďalšou skladbou, ktorú má Nirvana v rebríčku, je Lithium (15. miesto). Ide o jeden z najvýbušnejších refrénov, hoci pozostáva len z opakovania citoslovca "yeah". "Čo sa týka textov alebo spievania bez textu, väčšina autorov týchto skladieb si ponecháva buď titulné slová alebo dôležitý odkaz práve na refrén. Ale niekedy 'spievateľosť' a ľahko zapamätateľná melódia prebije dôležitosť slov, dobrým príkladom sú aj Blink-182," povedal Griffiths v rozhovore pre NME.

Nirvana - Smells Like Teen Spirit

Možno menej známe ale o to zaujímavejšie sú skladby z rebríčka "najúžasnejších skladieb bez refrénu". Na jeho vrchole je legendárny Bob Dylan so skladbou Subterranean Homesick Blues. Dvojka patrí piesni Pyramid Song od skupiny Radiohead, ktorá je známa svojím experimentovaním s piesňovou štruktúrou. Na tretie miesto autorka rebríčka Ailbhe Malone vybrala pieseň Thunder Road od Brucea Springsteena, na štvrtej priečke je hit Losing My Religion od R.E.M. a piaty najlepší song bez refrénu je podľa nej Turn The Page od rapera Mikea Skinnera alias The Streets.

Aj piesne ako Pinball Wizard (The Who), Bitter Sweet Symphony (The Verve) alebo Bohemian Rhapsody (Queen) sú príkladmi skvelých kúskov, ktoré sa zaobídu aj bez refrénov. V prípade legendárnych Queen autorka uvádza, že ich šesťminútový rockový opus má "namiesto jedného refrénu šesť" a bol v čase jeho vydania dôkazom, že "skladba nemusí byť lineárna, aby sa mohla stať hitom".

Queen - Bohemian Rhapsody

Radiohead - Pyramid Song

Top 20 najvýbušnejších refrénov všetkých čias podľa magazínu NME:
(celý rebríček - 50 skladieb)

1. Oasis – Don't Look Back In Anger
2. The Ronettes – Be My Baby
3. The Killers – Mr Brightside
4. Kings Of Leon – Sex On Fire
5. Muse – Plug In Baby
6. Blur – Song 2
7. Arctic Monkeys – I Bet You Look Good On The Dance Floor
8. The Stone Roses – She Bangs The Drums
9. Bon Jovi – Livin' On A Prayer
10. Metallica – Enter Sandman
11. Lana Del Rey - Video Games
12. Iron Maiden - Run To The Hills
13. The Smiths - There Is A Light That Never Goes Out
14. David Bowie - Life On Mars?
15. Nirvana - Lithium
16. Blink-182 - All The Small Things
17. Oasis - The Masterplan
18. Whitney Houston - I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)
19. Depeche Mode - Enjoy The Silence
20. Manic Street Preachers - A Design For Life 

10 najúžasnejších skladieb bez refrénu podľa NME:


1. Bob Dylan - Subterranean Homesick Blues
2. Radiohead - Pyramid Song
3. Bruce Springsteen - Thunder Road
4. R.E.M. - Losing My Religion
5. The Streets - Turn The Page
6. The Who - Pinball Wizard
7. The Verve - Bitter Sweet Symphony
8. Queen - Bohemian Rhapsody
9. Neutral Milk Hotel - In The Aeroplane Over The Sea
10. Squeeze - Up The Junction

Zdroj: Nme.com, SITA, pm
Foto: Oasisinet.com


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti