Vo veku 89 rokov zomrel vo štvrtok americký jazzman Wayne Shorter, ktorý bol považovaný za jedného z najvýznamnejších hráčov na sopránový a tenorový saxofón. Trubkár a skladateľ Wynton Marsalis po oznámení smutnej správy označil Shortera za "giganta saxofónu bez ohľadu na register" a "jazzového posla".


Wayne Shorter
 bol jedným z posledných žijúcich hudobných velikánov, ktorí sa presadili v čase najväčšieho rozkvetu jazzu v 50. rokoch 20. storočia. Vystupoval s Milesom Davisom a tiež so svojou skupinou Weather Report.


Rodák z Newarku v americkom štáte New Jersey v roku 1956 absolvoval štúdium hudby na Newyorskej univerzite (NYU), následne dva roky strávil v armáde, kde hral s jazzovým klaviristom Horaceom Silverom. V roku 1964 Shorter odišiel zo skupiny The Jazz Messengers bubeníka Arta Blakeyho, s ktorou získal medzinárodnú slávu, štyri roky s ňou koncertoval a stal sa jej hudobným vedúcim. Potom sa pridal k Milesovi Davisovi.

Práve s jeho skupinou sa saxofonista výraznejšie prejavil aj ako skladateľ a v rámci tradičných pravidiel jazzu rozvíjal svojho novátorského ducha. Spolupráca Davisa a Shortera priniesla niektoré z najznámejších jazzových skladieb 20. storočia vrátane piesní E.S.P., Nefertiti alebo Footprints.

V roku 1970 Shorter spoluzaložil skupinu Weather Report, kde zohral vedúcu úlohu pri rozvoji jazzovej fúzie, ktorá spája harmónie a improvizáciu jazzu s rozvíjajúcimi sa formami rocku, funku a rhythm and blues. Počas svojej bohatej hudobnej kariéry spolupracoval aj s Joni Mitchell, Carlosom Santanom, Herbiem Hancockom, Freddiem Hubbardom, Leem Morganom či skupinou Steely Dan.


Zdroj: TASR (AFP), Hudba.sk edit