Hlavná stránka

>

Správy

>

Slovenský producent Duhan vydáva svoj druhý album doma aj v zahraničí

Slovenský producent Duhan vydáva svoj druhý album doma aj v zahraničí

03.05.2018 - 16:00 | redakcia

Duhan pochádza z východného Slovenska, aktuálne žije v Bratislave. Okrem produkcie sa venuje dídžejingu, hre na klávesových nástrojoch a štúdiovému či živému zvučeniu. Vo svojej tvorbe rád experimentuje. Náhrávanie zvukov zo syntetizátora, či samplovanie starého swingu, funku a soulu tvorí kontrast oldschoolového feelingu a moderného zvuku.


Jeho nový album United Gravity vychádza v digitálnej forme pod nemeckým labelom VinylDigital, ktorý má silnú základňu fanúšikov elektronickej hudby po celom svete. V analógovom - vinylovom formáte vyšiel 1. mája pod jeho domovskou značkou ajlavmjuzik a v ten istý deň ho Duhan aj pokrstil v Novej Cvernovke počas podujatia Deň otvorených ateliérov. Na pódiu ho doplnili gitarista Jimmy a saxofonista Grňa.

Duhan debutoval v roku 2014 prevažne inštrumentálnym albumom Back to the Future. Nahrávka vyšla aj ako limitovaný 50 ks priesvitný vinyl pod hlavičkou vydavateľstva ajlavmjuzik. Po tri a pol roku pokračuje albumom United Gravity v spájaní kontrastov, štýlovej pestrosti a retro nádychu. Oproti predošlej tvorbe je charakteristický rôznorodosťou akustických nástrojov a modernejším zvukom, feeling starých zaprášených platní však zostáva. Žánrovo ho možno zaradiť pod elektroniku s inšpiráciou vo funku, soule a jazze. "Paradoxne tento album pre mňa znamená isté 'oslobodenie' od samplovania, značná časť je postavená na kompozícii cez hardvérové nástroje: Nord Electro3, Novation Mininova a Native Machine alebo na akustických nástrojoch samotných hostí," prezrádza Duhan.

Medzi hosťami na nahrávke sú raperi Bay-C z Jamajky, Grem z Poľska a Jimmy Danger z Veľkej Británie, speváčky Sisa FeherAndrea Bučko a Mila Mila, jazzový klavirista Jaime Hinckson z Los Angeles, saxofonisti Grňa a Milds, trubkár Tomáš Vojcovič, trombonista Gregor Chalupecký, gitarista Roman Pavlík, čelistka Broňa Schragge, basgitaristi Martin Štedroň a Filip Rácek alebo turntablista 3ck. Napriek spojeniu umelcov z rôznych krajín a žánrov sa nejedná o kompiláciu. United Gravity je plnohodnotný album a nesie Duhanov rukopis. Finálny mix a mastering zastrešili Dobroslav štúdio a Gargle & Expel (GAEX).

Album môžete počúvať a podporiť kúpou na Bandcampe.Viac si o albume môžete prečítať v krátkom rozhovore, ktorý pripravila Dagmar Lauková Petrášová.

Vydávaš práve svoj druhý album aj pod zahraničným vydavateľstvom Vinyldigital.de. Ako sa ti podarilo dostať sa pod label s takým rozsahom fanúšikov? Zatiaľ nepatríš medzi zvučné producentské mená...

Dnešná doba ponúka veľa výhod, ale keďže je všetkého nadmieru veľa, veľké vydavateľstvá sú denne zavalené nahrávkami od producentov. Mojím zámerom a prioritou bolo osloviť vydavateľstvo, ktoré vydáva približne také žánre, ktorým sa venujem. Album vyšiel v digitálnej forme pod Vinyldigital.de, zároveň však vychádza vo formáte vinylu cez lokálny label Ajlavmjuzik. Okrem toho má tento album v pár skladbách SoundCloud support cez Trip Hop Nation a Youtube support od trip-hopovej stanice DLoaw a HHVibe (Belgicko, Francúzsko).

Vnímaš vo svojich trackoch nejaký tvoj zreteľný rukopis? Niečo také, aby si ľudia po vypočutí pár sekúnd skladby povedali: To je Duhan.

Dávnejšie som to od pár ľudí počul. Aj keď to nebol vždy môj zámer a pri multižánrovom prístupe je to o to ťažšie, myslím, že môj rukopis v skladbách bude cítiť čím ďalej tým viac.  
  
Skús prezradiť, ako tvoríš, od nápadu až po finálny track.

Snažím sa vyhýbať zabehnutým postupom, takže vždy je to iné. Niekedy začnem zaloopovanou nahratou slučkou zo "synťáku", niekedy jeden nápad nakoniec rozdelím na dva samostatné. Často funguje, ak napríklad stlačím len record, chvíľu si ulietam a následne z toho postrihám a rôzne poprepájam potencionálny základ. Keď pracujem s interpretom, či už inštrumentalistom alebo speváčkou, málokedy dostane odo mňa úplne hotovú hudbu, pretože až po samotnej nahrávke v postprodukcii mi ešte veľa vecí napadá.

Aký máš vzťah k iným druhom umenia? Čítaš knihy? Pozeráš filmy?

 
Ak by som sa nevenoval hudbe, pravdepodobne by som sa venoval kresleniu, ktorým som sa naposledy aktívnejšie zaoberal na vysokej škole. Občas rád čítam, ale v poslednej dobe som toho veľa nenačítal. Keďže som dosť roztržitý typ a veľa vecí riešim súčasne, nevydržím len tak sedieť pri otvorenej knihe. Filmy určite áno, aj keď nie často. Medzi moje najobľúbenejšie patria napr. Trainspotting či Human Traffic.

Na čom momentálne pracuješ a aké sú tvoje plány do roku 2018?


Vydanie albumu United Gravity vnímam ako uzavretie obdobia samplovania a oldschoolu. Neznamená to však, že už nikdy takúto vec nespravím. V tvorbe sa momentálne sústredím na žánre blízke elektronike, nemám však na mysli klasické žánre ako house či techno ale niečo, čo ponesie aj môj rukopis s moderným soundom.

Redakciu Hudba.sk informoval Miro Gajdoš z vydavateľstva ajlavmjuzik. Tlačovú správu a rozhovor sme upravili. Viac sa o Duhanovi dozviete na stránkach soundcloud.com/duhan-productions, facebook.com/duhan.production a instagram.com/duhan__official.

Foto: Nora a Jakub


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti