Hlavná stránka

>

Správy

>

IMT Smile po dvoch dekádach napodobní Elán. Chystá koncerty s Lúčnicou

IMT Smile po dvoch dekádach napodobní Elán. Chystá koncerty s Lúčnicou

03.07.2014 - 13:00 | redakcia

Netradičné spojenie hudby, tanca, krásy a energie prinesie spoločný koncertný projekt kapely IMT Smile a umeleckého súboru Lúčnica. Obe formácie totiž spojili svoje sily a v predvianočnom období odohrajú dve predstavenia v Bratislave a v Košiciach. Stane sa tak takmer 20 rokov po tom, ako folkloristi koncertovali s Elánom.


Kapela IMT Smile sa spojila s naším najslávnejším umeleckým súborom Lúčnica, aby pripravila spoločný hudobno-tanečný projekt. Fanúšikom sa predstavia 13. decembra v Bratislave a 18. decembra v Košiciach a na jednom pódiu predvedú svoje piesne v netradičných, nových úpravách s orchestrom, speváckou skupinou Lúčnice a s choreografiami umeleckého vedúceho prof. Štefana Nosáľa.

Predstavenie sa uskutoční pod režisérskou taktovkou Jána Ďurovčíka, ktorý bol v minulosti taktiež členom Lúčnice a neskôr so súborom spolupracoval ako choreograf. V roku 2009 zase jeho Slovenské divadlo tanca absolvovalo s IMT Smile spoločné turné. Náznaky avizovanej spolupráce sa však začali črtať už pred rokom, kedy IMT Smile obsadili do svojho videoklipu k skladbe S.O.S. práve tanečnice z Lúčnice.


Prirodzené spojenie

"Už zhruba rok na koncertoch do skladby Niekto ako kráľ zakomponovávame ľudovku, ktorú naši fanúšikovia poznajú ako Cingi lingi bom. Neuveriteľne dobre na ňu reagujú, spievajú, tancujú, doslova šalejú. Preto si myslím, že spojenie našej hudby s folklórom ľudia privítajú. Je to niečo nové, no zároveň veľmi prirodzené. Teším sa na túto spoluprácu," hovorí líder IMT Smile Ivan Tásler.

Zo spolupráce sú rovnako nadšení aj predstavitelia nášho najúspešnejšieho súboru, ktorý sa predstavil už vo vyše 60 krajinách sveta. "Tento nový projekt je umenie mladých moderných ľudí, ktorí majú rozdielne umelecké vyjadrovacie prostriedky, ale svojou tvorbou a interpretáciou ovplyvnili celé generácie spoločných vrstovníkov. Virtuózne tance a hudba Lúčnice, spolu s najväčšími hitmi IMT Smile vám predstavia originálnu slovenskú kultúru v úplne nečakanom a netradičnom svetle," spresnil Marián Turner, riaditeľ Lúčnice.

Na jednom pódiu IMT Smile a Lúčnica predstavili aj pred dvoma týždňami, nie však v rovnakom čase. Obe formácie vystúpili na hlavnom pódiu Dobrého festivalu v Prešove, ktorý organizuje kapelník IMT Smile Miro Tásler. No kým jeho kapela bola hviezdou piatkového večera, tanečný súbor Lúčnica očaril publikum v sobotu. Prečítajte si viac v našej reportáži

IMT Smile a Lúčnica

V šľapajach Elánu a ešte ďalej

V minulosti podobné spojenie absolvovala Lúčnica s kapelou Elán, v polovici 90-tych rokov spolu vystúpili napríklad v bratislavskej športovej hale Pasienky či na festivale Východná 1996. Po dlhých 18 rokoch tak čaká na fanúšikov spojenie ľudového tanca a hudby s rockovou muzikou opäť. V celej 66-ročnej histórii Lúčnice je to len druhýkrát, čo sa súbor podujal na podobnú spoluprácu.

Ivan Tásler uvádza, že by tieto dva hudobné svety rád čo najviac prepojil. "Nechceme z toho spraviť len skladačku, kde na striedačku vystúpi raz Lúčnica, potom IMT Smile atď. Chceme to prepojiť, niektoré skladby IMT Smile prearanžovať a doplniť o ľudové nástroje. S orchestrom Lúčnice sme sa pred pár dňami stretli v našom nahrávacom štúdiu a už teraz vidím, že to bude skvelo fungovať," dodal.

Prípravy na decembrové predstavenia sú už v plnom prúde. Okrem spoločného nahrávania už IMT Smile s Lúčnicou absolvovali aj spoločné fotenie v areáli kaštieľa v Tomášove a počas leta ich čakajú nácviky choreografií, príprava hudobných aranžmánov a veľa času strávia muzikanti aj v nahrávacom štúdiu.

Informácie a fotografie pre Hudba.sk poskytla Anna Tásler-Onderková, PR manažérka projektu. Článok bol doplnený a upravený redakciou.

Foto: Lenka Imrichová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti