Hlavná stránka

>

Správy

>

Júl na Viva Musica! festivale: Ólafur Arnalds, Peter Gregson aj domáce hviezdy

Júl na Viva Musica! festivale: Ólafur Arnalds, Peter Gregson aj domáce hviezdy

03.07.2019 - 15:00 | redakcia

Minulý štvrtok (27.6.) odštartoval koncertom fenomenálneho slovenského kvarteta Janoska Ensemble 15. ročník letného festivalu Viva Musica!. Svetoznáme hudobné zoskupenie sa na festivale predstavilo už po tretí raz a tretíkrát beznádejne vypredalo bratislavskú Starú tržnicu.


Na koncerte, na ktorý si Janoska Ensemble ako hosťa prizvali aj svojho ďalšieho brata Arpáda Jánošku, uviedli v slovenskej premiére skladby zo svojho najnovšieho albumu Revolution, ktorý je poctou legendárnej britskej skupine The Beatles a nahrával sa v slávnych Abbey Road Studios v Londýne. Na koncerte zazneli klasické virtuózne diela Mozarta, Kreislera či Wieniawskeho, ale aj úpravy najznámejších piesní The Beatles v nezameniteľnom Janoska štýle. 

"Popri našich koncertoch prakticky po celom svete sme s radosťou opäť prijali pozvanie na Viva Musica! festival. Bol to nezabudnuteľný koncert, na ktorom vládla nadprirodzená atmosféra. Prezentovali sme náš nový album Revolution, ktorý vyšiel v apríli. Tak, ako The Beatles spôsobili vo svojej dobe revolúciu v pop music, chceme aj my naším Janoska štýlom revolucionizovať klasickú hudbu," hovorí klavirista František Jánoška.

Tak ako ich predchádzajúce vystúpenia na Viva Musica! festivale, aj tento koncert bol úplne vypredaný. Organizátori dokonca museli kvôli veľkému záujmu rozšíriť kapacitu miest na sedenie. "Po koncerte sme asi dve hodiny podpisovali naše CD - bol to krásny večer! Teraz pokračujeme v našom letnom turné po Európe, Rusku a Ázii a v decembri sa uvidíme znovu aj na Slovensku," dodal František Jánoška.

Janoska Ensemble, Viva Musica!, 27.6.2019Janoska Ensemble (foto: Zdenko Hanout)

Pestrý júl v znamení (novej) klasiky

Festival pokračuje ďalším koncertom už zajtra (4.7.), opäť v Starej tržnici, kde sa predstaví islandský hudobník a experimentátor Ólafur Arnalds, ktorý má na Slovensku veľmi silnú fanúšikovskú základňu. V slovenskej premiére predstaví svoj najnovší projekt re:member, ktorý spája klasické hudobné postupy s úplne unikátnymi technológiami, vďaka ktorým dokáže Arnalds okrem iného ovládať tri klavíry naraz a vytvárať medzi nimi zakaždým nové melodicko-harmonické interakcie. Na pódiu ho doplnia perkusie a sláčikové kvarteto.

Tento koncert je taktiež vypredaný, ale organizátori budú pridávať miesta a vstupenky sa budú dať kúpiť aj na mieste hodinu pred koncertom.


Ďalším umelcom, ktorý absolútne originálnym spôsobom prepája "staré s novým", je britský violončelista, skladateľ a elektronický mág Peter Gregson. Jeho album Bach: The Cello Suites - Recomposed by Peter Gregson je súčasťou úspešnej série rekompozícií kultových diel klasickej hudby súčasnými skladateľmi, iniciovanej vydavateľstvom Deutsche Grammophon.

Gregson na svojej nahrávke, ktorú naživo predstaví vo štvrtok 25. júla vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave, prináša nový pohľad na známe Bachove violončelové suity. Upravil ich pre šesťčlenný violončelový ansámbel a elektroniku. Záber tohto umelca je pritom nesmierne široký: okrem klasickej hudby a komponovania píše aj filmovú hudbu a veľa aranžuje. Ako interpret a aranžér spolupracoval napríklad aj s Hansom Zimmerom či Edom Sheeranom.


Ponuku júlových koncertov doplní hudobno-divadelná šou pre celú rodinu The Opera Locos (18.7.) - bláznivá paródia na operu, ktorá poteší nielen operných nadšencov, ale aj úplných operných laikov, a projekt Štvorkoncert (31.7.). Ten bude veľkou "symphony session" a narodeninovým darčekom pre festival a jeho fanúšikov v podaní Katarzie, Jany Kirschner, Dana Bártu a skupiny Korben Dallas v sprievode symfonického orchestra pod taktovkou Braňa Kostku. V nových aranžmánoch interpreti uvedú svoje najväčšie hity, zaznejú ale aj viaceré novinky a nové spojenia vo forme duetov.

"Tento koncert sme sa rozhodli ako prvý v našej histórii zorganizovať na státie. Keď sme v minulosti spojili umelca z oblasti popovej hudby s orchestrom, ľudia mali chuť tancovať a viac sa baviť. Preto im vychádzame v ústrety a veríme, že to bude taká naozajstná 'žúrka' a budeme sa baviť až do neskorého večera. A možno aj rána. Po samotnom koncerte totiž bude narodeninová párty pokračovať. Ľudí bude baviť DJ Galagha a k dispozícii budú aj nápojové stánky," prezrádza na margo Štvorkoncertu riaditeľ Viva Musica! festivalu Matej Drlička.

Prehľad zostávajúcich koncertov 15. ročníka: 

4. 7., Stará tržnica – Ólafur Arnalds: re:member

18. 7., Ateliér Babylon – The Opera Locos

25. 7., Veľký evanjelický kostol – Bach Recomposed by Peter Gregson

31. 7., Stará tržnica – Štvorkoncert: Jana Kirschner, Katarzia, Dan Bárta, Korben Dallas a Orchester Viva Musica!

7. 8., Stará tržnica – Nemanja Radulović & Double Sens 

16. 8., Slovenský rozhlas – Víkingur Ólafsson: Obrázky z výstavy 

22. 8., Stará tržnica – Pavol Barabáš: Symfónia o Zemi 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka festivalu Viva Musica! Barbora Drahovská. Tlačovú správu sme upravili. Všetky podrobnosti o festivale nájdete na oficiálnych stránkach www.vivamusica.sk a www.facebook.com/vivamusicafestival.

Foto: PR (titulná fotografia), Zdenko Hanout (foto v článku)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti