Nové EP s názvom Kontrakultúra! je opäť kombináciou pesničkárstva Miloslava Kollára a účinnej rytmiky Lucasa Perného, tentokrát aj s výraznými spoločensky angažovanými textami. Okrem internetových hejterov a bratislavských kaviarní dvojica nahrala aj skladbu o tzv. "yuccies". Bonusom je slovenská hymna zahraná s indickým nástrojom sitar.

Ako takmer každé leto, hudobné duo Miloslav Kollár & Lucas Perny opäť pripravili nové nahrávky. Minulý rok duo vydalo multižánrový album Theatrum mundi, ktorý spájal elektronicko-avantgardnú hudbu, funk, stredovekú hudbu, folkové pesničkárstvo Miloslava Kollára, bubenícke sóla Lucasa Perneho a world music (predovšetkým vďaka použitiu sitar a orientálnej rytmiky). Tento rok sa hudobníci pripomínajú s oveľa skromnejšími ambíciami v podobe EP Kontrakultúra!. Autori však na novinke opäť kráčajú vlastnou cestou mimo aktuálnych a opočúvaných trendov, a neboja sa reflektovať aj nepopulárne spoločenské témy. Nadväzujú tak na predchádzajúce spoločensky angažované EP Love Revolution, vydané v zime 2013.


Podľa autora skladby, Miloslava Kollára si úvodná skladba Hej hejter všíma nezdravý dopad modernej kyberkultúry na ľudské správanie. V tomto prostredí nahrádzajú konštruktívnu osobnú diskusiu anonymné útoky. Autora inšpirovala masívna internetová kampaň, ktorej obeťou sa stal jeho spoluhráč a po uverejnení živej verzie piesne čiastočne aj on sám. Skladba vznikla ešte pred spustením kampane Povedz mi to do očí a jej primárnym cieľom je poukázať na kyberšikanu, ktorej obeťou sa môže stať ktokoľvek z nás.

Text skladby Hej hejter:

Hrdina si iba z tvojich web stránok, v reále si plachý ako baránok.
V električke odo mňa sa odvrátiš, na siete však píšeš o mne roráty.

Refrén: Heeej hejter, skús sa krotiť, skús byť aj za, a nie len proti. (2x)


Chytáš pero len keď zlosť ti zavelí, myslíš, že si frajer, no si zbabelý.
Súdiš ma len keď sa chrbtom otočím, tak buď chlap a povedz mi to do očí.

(Refrén)

Z druhých robíš hlúpych bláznov, sám sa berieš s tvárou vážnou.
Nenávisť ti nedá náskok, svet vieš zmeniť iba láskou.


Heeej hejter (4x)

Dvojka s názvom Urban Creativity je reakciou na novú módnu vlnu tzv. yuccies - young urban creatives. Autori ju vnímajú ako hnutie cynických mestských karieristov, sústredených na konzum a neochvejne presvedčených o vlastných kvalitách. Rozhodli sa reagovať paródiou inšpirovanou nemeckým krautrockom. Ďalšia skladba Bratislavský kaviareň si berie za cieľ samozvaných intelektuálov s monopolom na pravdu, zaznie v nej však aj nepriama kritika krčmových filozofov. Nie je útokom na Bratislavu, a už vôbec nie na kaviarne, autori toto pomenovanie využili ako symbol nekritického prijímania informácii iba z určitého názorového spektra, spojené so zosmiešňovaním a urážaním oponentov, a pranierujú nútenú názorovú nivelizáciu, tak neslávne známu z minulosti.

Text skladby Bratislavská kaviareň:

Bratislavská kaviareň, o nej všetci vravia len, že v nej všetka múdrosť leží skrytá.
Bratislavská kaviareň o nej všetci vravia len, že len tam na lepšie časy svitá.
Obrátený kabát visí na klinci, radšej pijem si v Staničnom hostinci,
tečie mi tam hrdlom rum a kola, múdrosť prichádza občas aj zdola.
V Bratislavskej kaviarni viac svoj život nemárni, bohatí chudobní duchom budú,
V Bratislavskej kaviarni viac svoj život nemárni, choď počúvať radšej múdrosť ľudu.
Bratislavská kaviareň o nej všetci vravia len, že v nej znie jediný správny názor,
Bratislavská kaviareň, to v nej pravdu vravia len a keď myslíš inak, tak si blázon.
Postojmi keď obleky si nezískam, zachráni ma vždy Staničná hostinská,
po pive vždy guráž do mňa vstúpi, robotník nemusí byť vždy hlúpy.
V Bratislavskej kaviarni viac svoj život nemárni, tam musíš byť rovnaký, nie iný.
V Bratislavskej kaviarni viac svoj život nemárni, viac než slová vážia tvoje činy.
V Bratislavskej kaviarni viac svoj život nemárni, bohatí chudobní duchom budú.
V Bratislavskej kaviarni viac svoj život nemárni, choď počúvať radšej múdrosť ľudu.


Záver kolekcie patrí unikátnej verzii slovenskej hymny - nahranej s tradičným indickým nástrojom sitar a africkou funkovou rytmikou. Táto nahrávka dokazuje, že akákoľvek hudba, dokonca aj hymna, vychádza zo spoločných archetypov, a preto nemá kultúry rozdeľovať, ale naopak, spájať. Podľa Miloslava Kollára piesne na novom EP nemajú v úmysle nikoho osočovať ani obracať na iný svetonázor, sú len satirou, ktorá snáď pomôže poslucháčovi, aby sa nad niektorými problémami súčasnej spoločnosti aspoň chvíľu zamyslel. Nové EP (podobne ako všetky vydané platne) zdieľajú hudobníci zadarmo na svojom oficiálnom Youtube kanáli. Chcú tak šíriť osvetu a vzdor proti jednorozmernému mysleniu.

Redakciu Hudba.sk informoval Lucas Perný.

Súvisiaci interpreti: Lucas Perny & Miloslav Kollar Project