Hlavná stránka

>

Správy

>

Katka Knechtová a Šarišan finišujú s prípravami na turné PUTO (video zo skúšky)

Katka Knechtová a Šarišan finišujú s prípravami na turné PUTO (video zo skúšky)

03.10.2018 - 12:30 | redakcia

Už len tri týždne zostávajú do premiéry ďalšieho originálneho prepojenia ľudovej a populárnej hudby na slovenskej scéne. Speváčka Katarína Knechtová sa spojila s folklórnym súborom Šarišan, ku ktorého repertoáru má ako hrdá Prešovčanka blízko. S výpravným hudobno-tanečným programom PUTO zavítajú do štyroch slovenských miest.


Projekt PUTO je moderná hudobno-tanečná šou s divadelnými prvkami, ktorej nosnými piliermi sú spev, tanec, ale hlavne emóciami nabitá hudba v strhujúcej interpretácii Kataríny Knechtovej a hudobníkov z popredného slovenského folklórneho súboru Šarišan. Autorom scenára, dramaturgom, choreografom a režisérom starostlivo pripravovaného vystúpenia je Jaroslav Moravčík, ktorý bol okrem iného choreografom v troch muzikáloch v prešovskom Divadle Jonáša Záborského a dobre pozná aj tance a predstavenia Šarišana.

Program koncertu je koncipovaný tak, aby svojím prepojením modernej a ľudovej hudby oslovil takmer všetky vekové kategórie, doma i v zahraničí. "Je to silné puto, ktoré nás spája s odkazom našich predkov. Naše predstavenie chce originálnym umeleckým pohľadom poukázať na silu lásky k zemi, k domovine, k priateľom, k rodine, k ľuďom, k tradíciám. Ale i lásky ľudskej či mileneckej. Lebo ako spieva Katka v jednej zo svojich piesní - prežijú len milenci..." hovorí o projekte Moravčík.


Obavy sa rozplynuli počas skúšok

"Na Slovensku vznikajú rôzne fúzie, ale táto má pre mňa veľký význam, keďže stále žijem v Prešove a mám prirodzené puto k tomuto regiónu a jeho folklóru. A práve Šarišan ho prezentuje v plnej kráse," uviedla Katka Knechtová v nedávnom rozhovore pre TASR. "Myšlienkou na tento projekt sa zaoberám už možno päť rokov, necítila som sa však pripravená na takýto veľký projekt. Okrem toho mám aj rešpekt pred folklórom, je to úplne iný žáner. Spievanie ľudových piesní je celkom iné a pri prepájaní týchto žánrov sa pohybuješ opäť na hrane," hovorí speváčka. V minulosti si už vyskúšala turné s cimbalovou muzikou (Hudci z Kyjova, 2010), no takéto blízke prepojenie s folklórom je pre ňu novinkou. 

"Musím povedať, že na začiatku som mala obavy, ako to celé zvládnem a cítila som veľkú zodpovednosť. Úprimne, je to výzva spájať takéto dva rozdielne svety. Ale už po prvých skúškach som bola veľmi milo prekvapená energiou, ktorú tanečníci a muzikanti zo Šarišanu vyžarujú. A po ďalších skúškach, ktoré sme nedávno absolvovali a kde sme sa už aj lepšie všetci spoznali, som nabitá energiou a spokojná. Veľmi sa na tento náš spoločný projekt teším," prezradila. Ako uviedla pre TASR, predstavenie je postavené na kontrastoch jej pesničiek, ktoré charakterizuje intimita a obrazotvornosť, s energiou ľudovej hudby Šarišan. Budú však vznikať aj "rôzne prepojenia, ktoré sa budú niesť celým predstavením".

SÚŤAŽ: Lístky na koncert PUTO podľa svojho výberu (okrem Žiliny) môžete vyhrať, ak sa zapojíte do súťaže na našom Facebooku.

Katarín Knechtová a Jaroslav Moravčík, skúška PUTOKatarína Knechtová a Jaroslav Moravčík, skúška projektu PUTO - viac fotiek

Počas piatich koncertov v štyroch slovenských mestách sa na pódiu stretne 50 účinkujúcich a zaznejú ľudové piesne a skladby Kataríny Knechtovej v nových aranžmánoch, ktoré si zobrali na starosť hudobníci Ľubomír Šebej a Adam Kuruc. Aj preto je príprava omnoho náročnejšia ako pri bežnom turné.

"Spoločne skúšame v troch turnusoch s časovým odstupom. Ale každá skupina, či už Šarišan, hudobná alebo tanečná zložka, skúša ešte aj osobitne, rovnako aj moja kapela. Prizvali sme si dvoch scénických tanečníkov (členovia Moravčíkovej tanečnej skupiny Atašé, pozn. red.), ktorí budú sprevádzať celým dejom. Je to projekt náročný produkčne, logisticky, umelecky a aj hudobne. Ale stojí za to, byť jeho súčasťou a zažiť to. Je to doteraz moje najväčšie turné, čo sa týka výpravy a účinkujúcich," konštatuje speváčka.

Turné odštartuje na domácej pôde väčšiny zúčastnených umelcov, v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Práve tam je zatiaľ najväčší záujem o vstupenky - po rýchlom vypredaní prvého koncertu pridali o deň neskôr ďalší, no aj ten je už vypredaný. Stále sa však na prešovský koncert môžete dostať vďaka našej súťaži. Lístky sa rýchlo míňajú aj v ďalších mestách.

Katarína Knechtová a FS Šarišan - PUTO 2018:

23. 10. - Prešov, Divadlo J. Záborského 
24. 10. - Prešov, Divadlo J. Záborského  
27. 10. - Žilina, Dom odborov 
29. 10. - Košice, Spoločenský pavilón 
5. 11. - Bratislava, Istropolis    

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Nora Krchňáková. Tlačovú správu sme upravili. Všetky podrobnosti nájdete na oficiálnej stránke speváčky www.katarinaknechtova.com a na Facebooku.

Foto: Dominik Besler


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti