Hlavná stránka

>

Správy

>

Muzikál Peter a Lucia uvedú v Košiciach Ursiny, Nvotová a Talent Transport

Muzikál Peter a Lucia uvedú v Košiciach Ursiny, Nvotová a Talent Transport

03.11.2016 - 09:00 | redakcia

V piatok 18. novembra ožije na doskách košickej Historickej radnice v rámci Višegradských dní muzikál Peter a Lucia. Hudbu k nemu na pásku nahrali Dežo Ursiny a Jaro Filip, o texty sa postarali Alta Vášová a Ján Štrasser. Postavu Petra odspieva Kubo Ursiny, v úlohe Lucie sa predstaví Dorota Nvotová, sprevádzať ich bude trojčlenná formácia Talent Transport.


Réžiu si vzali na starosť Juraj Bielik a Anton Korenči, v hlavných úlohách sa na Malej scéne STU predstavili Matúš Mihálik a Simona Miháliková. Tentoraz ich vystriedajú potomkovia oboch slávnych muzikantov, ktorí v minulosti intenzívne spolupracovali na štýlotvorných platniach Pevnina detstva (1978), Modrý vrch (1981) či Zelená (1986). Muzikál si naštudovala trojčlenná, prevažne inštrumentálna kapela Talent Transport pod vedením hráča na klávesové nástroje a skladateľa Vlada Šarišského.

Príbeh vzniku muzikálu je spletitý. Hudbu k nemu začal Dežo Ursiny komponovať ako konkurenciu k veľmi populárnemu dielu 70. rokov Cyrano z predmestia s hudbou Mariána Vargu a Pavla Hammela. Práve na ňom sa v úlohách autorky libreta predstavila Alta Vášová a texty piesní napísal Ján Štrasser. Obaja sa podieľali aj na Ursinyho počine, predbežne nahranom a naspievanom na magnetofónovú pásku, no samotnú realizáciu projektu sa nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca.

Pásku po hudobníkovej smrti objavil syn Jakub Ursiny a posunul ju k správnym ľuďom. Pieseň Prečo v roku 1999 rekonštruovali a nahrali Andrej Šeban, Oskar Rósza a Marcel Buntaj a spolu so skladbou Portrét sa nachádzajú na albume Pevniny a vrchy 2. Zvyšok nahrávky bol poslucháčom nedostupný. "Hoci sa jedná o surovú demonahrávku, štruktúra piesní je na nej jasná a dá sa od nej perfektne odpichnúť. Viacero ľudí sa k tomu vracalo a chcelo muzikál realizovať, vždy to však niekde zlyhalo. Napokon som oslovil kapelu Talent Transport a divadlo Malá scéna," povedal Jakub v nedávnom rozhovore pre Hudba.sk.

Prečítajte si: Kubo Ursiny: Otec by mal z mladých fanúšikov veľkú radosť

   
Malá scéna STU muzikál premiérovo uviedla 14. decembra 2013. Dojemný príbeh na motívy klasického románu Romaina Rollanda sa odohráva počas bližšie nešpecifikovanej vojny, počas ktorej sa má šancu charakterovo predviesť viacero postáv. Samotný muzikál sa dočkal kontroverzných reakcií (smerom k divadelnej, nie hudobnej zložke) a hoci mal dobrú návštevnosť, po 22 reprízach sa projekt z finančných dôvodov zastavil. Aktuálne vystúpenia už nie sú divadelným predstavením, ide v prvom rade o vynikajúcu hudbu, ktorú sa Ursinymu podarilo skomponovať v duchu jeho silných opusov. Tá v kombinácii so spevom dvoch výrazných osobností dodáva súčasnému koncertnému prevedeniu punc originality a nevšednosti.

"Plánujeme koncerty a neskôr by sme sa radi zavreli do štúdia a tieto pesničky nahrali a vydali," prezradil nám v rozhovore Jakub Ursiny. Zároveň uviedol, že zo spolupráce s dcérou Jara Filipa, ktorý bol blízkym spolupracovníkom jeho otca, má veľkú radosť. "Dorka je veľmi muzikálna a z projektu sa veľmi teší aj preto, že je to príležitosť pracovať s materiálom, ktorý tu zanechal jej otec. Pre nás, deti, ktorým boli rodičia často vzdialení, je vzácne môcť sa s nimi zase trochu zblížiť a zároveň priložiť ruku k ich dielu. Okrem toho máme podporu skvelej kapely Talent Transport, takže je to celé v poriadku a pre všetkých perfektná príležitosť robiť s dobrým materiálom."

Okrem spevu sa Jakub predstaví hrou na klávesy, Dorota bude hrať na klávesové, dychové i rytmické nástroje. Formáciu Talent Transport tvoria okrem Vlada Šarišského basový gitarista Filip Hittrich a bubeník Marián Slávka. Trio má na konte rovnomenný album z roku 2014, ktorý je okrem iných špičiek (slovenského) progresívneho rocku ovplyvnený nadčasovou tvorbou Deža Ursinyho. Virtuózne výkony všetkých troch členov sú zárukou kvalitných inštrumentálnych zážitkov.

Koncertné prevedenie muzikálu malo premiéru tento rok v auguste v Banskej Bystrici, ďalšie vystúpenia sa konali aj v Lučenci či Martine. Koncert v košickej Historickej radnici sa začína o 19:00. Deň predtým (17.11.) zavíta táto zaujímavá zostava aj do Prešova, kde vystúpi v komornejšom prostredí Christianie. V decembri sa odohrajú dve vystúpenia v Českej republike a ďalšie vystúpenia na Slovensku sú v pláne na budúci rok. Viac informácií nájdete na Facebook stránke Peter a Lucia.

Autor: Marek Danko (zdroj: Hudobný život + rozhovor Hudba.sk s Jakubom Ursinym)
Foto: archív Jakuba Ursinyho


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti