Hlavná stránka

>

Správy

>

Koncerty, nahrávky, publikácie - dielo Mariána Vargu žije ďalej vďaka jeho priateľom a obdivovateľom

Koncerty, nahrávky, publikácie - dielo Mariána Vargu žije ďalej vďaka jeho priateľom a obdivovateľom

04.01.2019 - 13:00 | redakcia

Fanúšikovia Mariána Vargu sa majú aj v tomto roku na čo tešiť. Chystá sa koncertné turné, kniha, CD, ale najmä limitovaná zberateľská edícia Marián Varga Collected Works I. Všetky tieto plány zastrešuje alebo sa na nich podieľa Spoločnosť Mariána Vargu, ktorá vznikla v roku 2017, pár mesiacov po jeho smrti.


Bez ohľadu na výsledky aktuálne prebiehajúcej televíznej ankety, Marián Varga bol jednou z najvýraznejších osobností slovenskej kultúry 20. storočia. Hudobní fanúšikovia ho poznali najmä ako originálneho skladateľa a uhrančivého hráča na klávesové nástroje, ale bol tiež intelektuálom a osobnosťou, ktorej význam presahuje hranice hudobného sveta.

Ako
spontánny prejav úcty tomuto výnimočnému umelcovi sa skupina jeho najbližších priateľov Vladimír Godár, Daniel Pastirčák, Jozef Lupták, Ladislav Snopko, Kamil Peteraj a ďalší spoločne s jeho manželkou Janou Vargovou rozhodli v roku 2017 založiť občianske združenie, ktorého úlohou je starať sa o hudobný a ľudský odkaz Mariána Vargu.

V roku 2018 priniesla SMV koncerty, nahrávky a ďalšie aktivity

O tom, že nešlo len o formálne gesto, svedčia mnohé aktivity, ktoré Spoločnosť Mariána Vargu (SMV) za prvý rok svojej existencie zrealizovala alebo sa na nich podieľala. V januári 2018 sa v deň umelcových nedožitých narodenín uskutočnil v Skalici koncert Marián Varga 70+1, na ktorom v dramaturgii Ladislava Snopka vystúpili výnimoční umelci Iva Bittová s komorným súborom Konvergencie Quartet pod vedením Jozefa Luptáka, trojica mladých interpretov Jakub Kudláč, Jonatán Pastirčák (Pjoni) s Monikou Potokárovou a avantgardný súbor NE:BO:DAJ. Koncert nasnímala a vysielala RTVS a jeho záznam vyjde onedlho aj na CD a DVD nosičoch. Podobný koncert na rovnakom mieste sa uskutoční aj tento rok (podrobnosti nájdete v poslednej časti článku).

Hudba Mariána Vargu však znela aj na ďalších podujatiach. Konvergencie Quartet spolu s Ivou Bittovou a Vladislavom Šarišským časť skalického koncertu uviedli aj v rámci festivalu Konvergencie. Skladba Mariána Vargu pre veľký orchester a rockovú kapelu Musica concertante zase zaznela na festivale Pohoda v interpretácii Českej a Slovenskej filharmónie, ktorú sprevádzali Andrej Šeban, Martin Valihora a Vladiskav Šarišský v koncerte venovanom 100. výročiu vzniku Československej republiky. Pásmo hudby Mariána Vargu, jeho obľúbených skladateľov a čítanie z knihy rozhovorov Petra Uličného O cestách, ktoré nevedú do Ríma v interpretácii Konvergencie Quartet otváralo festival Vrbovské vetry a neskôr bolo uvedené aj v Banskej Bystrici. Úspešný projekt sa v prvej polovici roka 2019 dostane aj do ďalších miest v podobe turné.

Hudobník, muzikológ a estetik Július Fujak okrem viacerých koncertných aktivít počas roka vydal vo vydavateľstve Hevhetia v spolupráci so SMV CD s názvom Hudobné happeningy Marián Varga a tEóRia OtraSu. Publicista Marián Jaslovský naďalej pracuje na knihe rozhovorov o Mariánovi Vargovi, ktorá vyjde vo vydavateľstve Slovart. Opakovane bol na rôznych podujatiach, v kinách a v televízii uvádzaný filmový dokument Varga mladej režisérky Sone Maletz, ktorá zaň získala aj cenu Igric. Na podnet SMV významný slovenský výtvarník Juraj Bartusz finalizuje prácu na tvorbe busty Mariána Vargu, ktorá bude umiestnená na mieste trvalého odpočinku umelca v Skalici.

Za účelom živej komunikácie na sociálnych sieťach SMV prebrala facebookovú stránku s jestvujúcou fanúšikovskou základňou pod svoju správu a premenovala ju na Marián Varga Tribute, pričom ju napĺňa relevantným obsahom v spolupráci so spomínanou filmárkou a fotografkou Soňou Maletz. V pláne je aj prevzatie správy webovej stránky www.marianvarga.sk, na ktorej SMV plánuje zásadný redizajn a aktualizáciu. Popri všetkých týchto aktivitách sa občianske združenie snaží získať finančné prostriedky na realizáciu svojich zámerov hľadaním partnerov a uchádzaním sa o podporu v grantovej schéme Fondu na podporu umenia a ďalších inštitúcií. 

Projekt roka 2019: Marián Varga Collected Works I.

Najdôležitejšou edičnou aktivitou Spoločnosti Mariána Vargu na rok 2019 je pripravovaná limitovaná zberateľská edícia Marián Varga Collected Works I. Ide o kolekciu nahrávok, resp. box obsahujúci 15 zremastrovaných albumov s viacerými bonusmi, a tiež rozsiahlu knihu s dosiaľ nepublikovanými materiálmi a fotografiami.

"V roku 2019 uplynie 50 rokov od vydania kultového albumu Zvoňte, zvonky, označovaného prívlastkom 'slovenský Sgt. Pepper', ktorý predstavoval v dobe svojho vzniku vyvrcholenie umeleckých snáh československej hudobnej kultúry v beatovej oblasti. Nazdávame sa, že toto výročie je dobrým dôvodom vydať v budúcom roku 1. časť tvorby Mariána Vargu, ktorý sa práve týmto albumom uviedol na česko-slovenskú hudobnú scénu," vysvetľuje Lea Majerčáková zo SMV.

Zvoňte, zvonky budú prvým titulom kolekcie, ktorá bude obsahovať všetky zásadné albumy, na ktorých sa Marián Varga výlučne alebo prevažne podieľal ako autor, interpret alebo aranžér. Atraktívnymi bonusmi reedície budú skladby, o ktorých vedia už len dávni pamätníci koncertov Collegia Musica z čias vzniku kapely. Súčasťou boxu bude výpravná obrazovo-textová publikácia, kompilácia recenzií, úvah a rozhovorov, ktoré sprevádzali vydania jednotlivých albumov v dobovej tlači, ale aj ich súčasná reflexia, keďže hudba Mariána Vargu oslovuje kultúrne vrstvy spoločnosti naprieč generáciami. Dopĺňať ju bude množstvo fotografií, faximílie hudobných náčrtov niektorých skladieb, alternatívne texty piesní, alternatívne výtvarné návrhy albumov, pričom podstatná časť materiálov bude k dispozícii najmä vďaka jeho manželke Janke Vargovej a jej prístupu do osobného výstrižkového archívu legendárneho hudobníka.

Na príprave tohto náročného a rozsiahleho projektu sa intenzívne podieľajú viacerí členovia SMV už od konca roka 2017, kedy vznikol jeho koncept. Nasledovalo získavanie licencií od hudobných vydavateľstiev, komunikácia s autormi textov, vizuálov a fotografií, a najmä zber textových a fotografických materiálov. Okrem toho prebehol tender na remastering pôvodných nahrávok a úspešne bolo zavŕšené aj výberové konanie na výtvarné prevedenie boxu a taktiež vizuálnej identity Spoločnosti Mariána Vargu. 

Zberateľská limitovaná edícia Marián Varga Collected Works I. vyjde koncom roka 2019 v náklade 500 ks a svojím hudobným obsahom ale aj výtvarnou a bibliofilskou výpravou má ambíciu stať sa zberateľským artefaktom pre ctiteľov hudby Mariána Vargu doma aj za hranicami Slovenska. Prví záujemcovia o kúpu diela budú mať príležitosť získať ju už na jar prostredníctvom pripravovanej crowdfundingovej kampane.

Koncom januára bude druhý výročný koncert v Skalici

Vlaňajším januárovým koncertom v Skalici bola založená perspektívna tradícia, v rámci ktorej sa každoročne budú dielom Mariána Vargu zaoberať významní domáci i zahraniční interpreti. Druhým pokračovaním tohto projektu bude koncert Marián Varga 70+2. Jeho ťažiskom je stretnutie Mariánovho speváckeho súpútnika Pavla Hammela s Moyzesovým kvartetom. Tento vynikajúci komorný súbor sa Vargovej tvorbe venuje dlhodobo a ešte za jeho života s ním nahral dva CD tituly. Čo sa však až doposiaľ nepodarilo, bola interpretácia jeho piesňovej tvorby v komornom prevedení so spevákom Pavlom Hammelom. Aranžmány skladieb pripraví Vladislav Šarišský a premiérovo ich budete môcť počuť v sobotu 26. januára v Jezuitskom kostole sv. Františka Xaverského v Mariánovom rodnom meste Skalica. 

Dramaturgickým zámerom každoročnej koncertnej prehliadky tvorby Mariána Vargu je aj rozširovanie jeho tvorby do medzinárodného kontextu. Tak ako bola hosťom prvého koncertu Iva Bittová z Českej republiky, na pripravovanom tohtoročnom koncerte to bude jedna z najvýznamnejších mladých poľských klaviristiek a elektronických performeriek Joanna Duda. "Poľsko má k tvorbe Mariána Vargu tradične dobrý vzťah, najmä vďaka jeho skupine Collegium Musicum. Je preto veľmi dôležité udržiavať ho aj naďalej v kreatívnom spracovaní nastupujúcich generácií tvorcov. A to, že ich Vargova tvorba oslovuje, je potvrdením jej kvality a medzinárodnej reputácie," dodáva Lea Majerčáková.

Redakciu Hudba.sk za Spoločnosť Mariána Vargu informovala Lea Majerčáková. Tlačovú správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti