Hlavná stránka

>

Správy

>

Jazzová novinka Kaunis Five spojila hudobníkov z troch krajín V4

Jazzová novinka Kaunis Five spojila hudobníkov z troch krajín V4

04.02.2016 - 09:20 | redakcia

Vydavateľstvo Hudobný fond vydáva ďalšiu nahrávku, ktorá potvrdzuje, že slovenský jazz zažíva silné obdobie. Hudobníci zo Slovenska, Česka a Poľska sa spojili, aby nahrali album ovplyvnený atmosférou Škandinávie. Zo severu, konkrétne z Fínska, si "požičali" aj názov projektu - Kaunis znamená pekný, názov albumu je zase odkazom na časť mesta Helsinki.


Debutový album projektu Kaunis Five je kolektívnym dielom ľudsky aj hudobne zohratej zostavy špičkových jazzmanov. Zostavu tvoria trubkár Lukáš Oravec, saxofonista Ondřej Štvěráček, klavirista Pawel Wlosok, kontrabasista Tomáš Baroš a jeden z najuznávanejších slovenských inštrumentalistov, bubeník Marián Ševčík.

"Myšlienka založiť Kaunis Five vznikla po koncertoch, ktoré sme spolu s Ondřejom hrali v rámci Vyšehradskej štvorky. Napadlo nám, prečo by sme nemohli hrať aj doma. Dali sme dokopy ľudí, ktorí sa medzi sebou majú radi a samozrejme sú to aj výborní hudobníci," opisuje vznik projektu trubkár a skladateľ Lukáš Oravec. Výsledkom je album s názvom Kulosaari, na ktorom v dvoch skladbách môžete počuť aj poľského klaviristu Piotra Wyležola.


"Myslím si, že album má blízko k mainstreamovému jazzu. Sú tam skladby veľmi lyrického charakteru, aj také, ktoré znejú veľmi moderne. Určite to nie je platňa nahraná v jednom duchu," dodáva Oravec k žánrovému zaradeniu nahrávky Kulosaari. Jej názov odkazuje na mestskú časť Helsínk. Štvrť, v ktorej sa nachádza väčšina zahraničných ambasád, priamo poznačila atmosféru novinky.

"Pri počúvaní Kaunis Five mi napadnú ľudia, ktorí ho nahrávali. Ako prvý zrejme Pawel Wlosok. Na albume má veľký podpis, aj zvukový. Spojenie s Pavlom je pre mňa vzácne, keďže je v Európe pomenej. S ostatnými muzikantmi z obsadenia Kaunis Five som o poznanie častejšie." Slová Lukáša Oravca naznačujú, že spolupráca s poľským klaviristom, ktorý dlhoročne pôsobí na americkej scéne, bola založená na vzájomnom hudobnom porozumení. "Vždy predtým, ako sa pustím do nahrávania albumu, pripravím turné. Aby sa muzikanti spoznali a hudba bola viac prepojená," uzatvára slovenský trubkár.

Zoznam skladieb na nahrávke Kaunis Five - Kulosaari:

1. Kaunis
2. High Five
3. Another me
4. November
5. Just try
6. Trane's late
7. Everything happens to Sphere
8. Kulosaari

Obsadenie:

Lukáš Oravec - trúbka, flugelhorn 
Ondřej Štveráček - saxofón
Pavel Wlosok - piano, rhodes piano
Piotr Wyležol - piano (skladby 6 a 8)
Marián Ševčík - bicie
Tomáš Baroš - kontrabas

Album vychádza na CD vo vydavateľstve Hudobný fond. Fanúšikovia kvalitného domáceho jazzu si môžu album na stránke www.musicaslovaca.sk zakúpiť aj vo formáte MP3.

Redakciu Hudba.sk za Hudobný fond informoval Robert Pospiš. Viac sa dozviete na stránkach www.hf.sk a www.musicaslovaca.sk.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti